Manisa’da Doğayla Buluşma Noktası: Kız Köprüsü

Bir Çığ Gibi Büyüyen Hayran Kitlesine Sahip Game Of Thrones Dizi Mekanları

Bulgaristan’da Yapılacak Şeyler

Kültürlerin Geçiş Noktası: Bulgaristan

Bozkırın İncisi Tuz Gölü Hakkında

Genel 20 Haziran 2017
285 views

Türkiye’nin en önemli ve en güzel gölleri arasında yer alan Tuz Gölü, bembeyaz görüntüsüyle İç Anadolu Bölgesi’nin en çok ziyaret edilen yerleri arasında yer alıyor.

Bembeyaz görüntüsünün yanında sığ olması sebebiyle üstünde rahatça yürünebilen gölde, tuz hasatı dışında manzara fotoğrafçılığı içinde oldukça tercih edilmekte. Ülkemizin en güzel göllerinden olan Tuz Gölü’nü, daha yakından incelemek için aşağıdaki yazımıza göz atabilirsiniz.

1.İç Anadolu Bölgesinde Ankara, Aksaray ve Konya’nın birleştiği yerde bulunmaktadır. Van Gölü’nden sonra ülkemizin en büyük ikinci gölü olma özelliğini taşır.

2.Lut Gölü’nden sonra dünyanın en tuzlu gölü olma özelliğini taşır. Bu gölden üretilen tuz mutfak tuzu olarak adlandırılan tarzda kullanılmaktadır ve ülkenin tuz ihtiyacının yüzde 50’si bu göl üzerinden karşılanmaktadır.


3.Gölün kapladığı alan 1.500 km2’dir ve gölü besleyen birçok akarsular bulunmaktadır. Tuz gölü herhangi bir akıntısı bulunmamasından dolayı kapalı havza göllerinden biridir.


4.Tuz Gölü’nün bazı kısımlarında kırmızılıklar görülmektedir. Bu kırmızılığa sebep olan en önemli faktör ise dibinde oluşan kırmızı renkli yosunlardır.


5.Tuz Gölü’nün etrafında birçok canlı çeşidi yaşamaktadır. Özellikle kuşların tercih ettiği özel bölgeler arasında olan gölde; Flamingo, Suna, Çamurcan, Bataklık Kırlangıcı, Martı ve Kocagöz kuşları bulunmaktadır. Göl içerisindeki tuzluluk oranının yüksek olması sebebiyle kışın şiddetli soğuklarda bile donmadan bulunmaktadır buda kuşların yaz kış bu bölgeyi tercih etmesinin başlıca sebeplerinden biridir.


6.Göldeki tuz oranı bahar aylarında buharlaşmaya bağlı olarak yüzde 33 civarında artış göstermektedir. Tuz Gölü’nden tuzları hasat etme işlemi 3 ay sürmektedir ve bu işlem için en uygun zaman dilimi suların iyice çekildiği yaz aylarıdır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Dünyanın En İlgi Çekici Noktaları

Dünyanın En İlgi Çekici Noktaları

29 Temmuz 2017
119 views
İçinizi Isıtacak Rengarenk Sokaklar

İçinizi Isıtacak Rengarenk Sokaklar

19 Temmuz 2017
113 views
Narlıkuyu, Mersin

Narlıkuyu, Mersin

27 Haziran 2017
222 views
Orta Çağ’ın Yıldızı; Floransa

Orta Çağ’ın Yıldızı; Floransa

23 Haziran 2017
177 views
Nefis Yöresel Bayram Tatlıları

Nefis Yöresel Bayram Tatlıları

21 Haziran 2017
217 views