Dünyanın Tırmanışı En Tehlikeli Tepeleri

Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

İçinizi Isıtacak Rengarenk Sokaklar

Tayland’ın Mucizevi Adaları

Bozkırın İncisi Tuz Gölü Hakkında

Genel 20 Haziran 2017
70 views

Türkiye’nin en önemli ve en güzel gölleri arasında yer alan Tuz Gölü, bembeyaz görüntüsüyle İç Anadolu Bölgesi’nin en çok ziyaret edilen yerleri arasında yer alıyor.

Bembeyaz görüntüsünün yanında sığ olması sebebiyle üstünde rahatça yürünebilen gölde, tuz hasatı dışında manzara fotoğrafçılığı içinde oldukça tercih edilmekte. Ülkemizin en güzel göllerinden olan Tuz Gölü’nü, daha yakından incelemek için aşağıdaki yazımıza göz atabilirsiniz.

1.İç Anadolu Bölgesinde Ankara, Aksaray ve Konya’nın birleştiği yerde bulunmaktadır. Van Gölü’nden sonra ülkemizin en büyük ikinci gölü olma özelliğini taşır.

2.Lut Gölü’nden sonra dünyanın en tuzlu gölü olma özelliğini taşır. Bu gölden üretilen tuz mutfak tuzu olarak adlandırılan tarzda kullanılmaktadır ve ülkenin tuz ihtiyacının yüzde 50’si bu göl üzerinden karşılanmaktadır.


3.Gölün kapladığı alan 1.500 km2’dir ve gölü besleyen birçok akarsular bulunmaktadır. Tuz gölü herhangi bir akıntısı bulunmamasından dolayı kapalı havza göllerinden biridir.


4.Tuz Gölü’nün bazı kısımlarında kırmızılıklar görülmektedir. Bu kırmızılığa sebep olan en önemli faktör ise dibinde oluşan kırmızı renkli yosunlardır.


5.Tuz Gölü’nün etrafında birçok canlı çeşidi yaşamaktadır. Özellikle kuşların tercih ettiği özel bölgeler arasında olan gölde; Flamingo, Suna, Çamurcan, Bataklık Kırlangıcı, Martı ve Kocagöz kuşları bulunmaktadır. Göl içerisindeki tuzluluk oranının yüksek olması sebebiyle kışın şiddetli soğuklarda bile donmadan bulunmaktadır buda kuşların yaz kış bu bölgeyi tercih etmesinin başlıca sebeplerinden biridir.


6.Göldeki tuz oranı bahar aylarında buharlaşmaya bağlı olarak yüzde 33 civarında artış göstermektedir. Tuz Gölü’nden tuzları hasat etme işlemi 3 ay sürmektedir ve bu işlem için en uygun zaman dilimi suların iyice çekildiği yaz aylarıdır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Narlıkuyu, Mersin

Narlıkuyu, Mersin

27 Haziran 2017
52 views
Orta Çağ’ın Yıldızı; Floransa

Orta Çağ’ın Yıldızı; Floransa

23 Haziran 2017
61 views
Nefis Yöresel Bayram Tatlıları

Nefis Yöresel Bayram Tatlıları

21 Haziran 2017
83 views
Ayvalık Hakkında Az Bilinenler

Ayvalık Hakkında Az Bilinenler

7 Haziran 2017
98 views
Bunlar da var!
Antalya’da Görülecek 4 Antik Kent

Antalya’da Görülecek 4 Antik Kent

10 Aralık 2016
265 views
Eğlence merkezi Pattaya;

Eğlence merkezi Pattaya;

5 Aralık 2015
1.235 views
Tacün Nisa Resort İncelemesi

Tacün Nisa Resort İncelemesi

18 Nisan 2017
257 views
Bakir koyların merkezi; Dalaman

Bakir koyların merkezi; Dalaman

1 Kasım 2015
1.200 views
Hostel rezervasyon siteleri;

Hostel rezervasyon siteleri;

13 Aralık 2015
844 views
Eşsiz güzelliğin yansıması; Kaş

Eşsiz güzelliğin yansıması; Kaş

14 Kasım 2015
1.387 views