Manisa’da Doğayla Buluşma Noktası: Kız Köprüsü

Bir Çığ Gibi Büyüyen Hayran Kitlesine Sahip Game Of Thrones Dizi Mekanları

Bulgaristan’da Yapılacak Şeyler

Kültürlerin Geçiş Noktası: Bulgaristan

Orta Çağ’ın Yıldızı; Floransa

Genel, Yurtdışı Seyahat Rehberi 23 Haziran 2017
167 views

Toskana’nın başkenti, Orta Çağ’ın yıldızı, sanatın vücud bulmuş hali olan Floransa, aynı zamanda İtalya’nın da en çok turist çeken yerleri arasında. Ayrıca şehir 1982 yılından günümüze UNESCO Dünya Mirası Listesi içerisinde yer alıyor. Bu büyüleyici şehre yolunuz düştüğünde mutlaka gitmeniz gereken yerlerin ilk sırasında;

1-Floransa Katedrali

Floransa katedrali, şehrin simgesi niteliğinde bir yapı olmasının yanı sıra aynı zamanda en önemli ve en büyük yapısı. Katedral gotik tarzda, Santa Reparata Kilisesi üzerine inşa edilmiştir. Katedralin bodrumuna inildiğinde eski kilisenin kalıntılarını ve Brunelleschi’nin mezarını da görebilirsiniz. Katedralin pembe, beyaz ve yeşil mermerlerle bezenmiş görkemli dış kısmına nazaran iç kısmı daha sadedir.

2-Giotto’nun Çan KulesiFloransa Katedrali’nin hemen yanında yer alan, en yüksek noktası 84,7 metre olan kulenin terasına çıkıp şehrin muhteşem manzarasını seyretmek isterseniz , 414 basamak çıkmayı göze almanız gerekiyor çünkü kulede asansör yok.

3-Ponte Vecchio1345 yılında inşa edilen, Uffici ve Medici sarayını birbirine bağlayan Ponte Vecchio, şehrin bir diğer simgesi olmasının yanı sıra Floransa’da bulunan en eski ve en ünlü köprü olma özelliğini taşıyor. Köprü bir dönemler tabakhane, kasap ve demir yollarına ev sahipliği yapmışsa da günümüzde üzerinde birçok altın ve mücevher satışı yapan kuyumcular yer alıyor. Köprü şehrin en hareketli yerlerinden olmasıyla yoğun ilgi görüyor.

4-Santa Maria Novella BazilikasıBazilika 13. yüzyılda Dominikliler tarafından yapılmış ve dış kısmı 15. yüzyılda yenilenmiş Floransa’nın ünlü dini yapılarından. Bazilika etkileyici bir mimariye sahip ayrıca içinde Masaccio’nun “Üçleme” ve Ucello’nun “Yeşil Revak” gibi önemli freskleri de yer alıyor.

5-Boboli Bahçeleri1550 yılında Medicilerin Pitti Sarayını almasından sonra yapılmış ve 18. yüzyılda halkın ziyaretine açılmıştır. Bahçelerin içinde; bir amfi tiyatro, Giusto Utens’in Baboli Bahçeleri Ay Tabyası resmi, gül bahçesinden geçilerek gidilen Porselen Müzesi gibi önemli yerler bulunuyor.

6-Duomo MeydanıDuomo Meydanı, Floransa’nın en önemli ve en güzel meydanlarından biri. Muhteşem mimarisinin yanı sıra Floransa Katedrali, Giotto’nun Çan Kulesi, Aziz Giovanni Vaftizhanesi, Museo dell ‘Opera del Duomo gibi birçok önemli yapı bu meydanda ve çevresinde bulunuyor.

7-Aziz Giovanni Vaftizhanesi1059-1128 yılları arasında inşa edilen vaftizhane Floransa’nın en eski yapıları arasında. Eski bir Roma tapınağı üzerine yapıldığına inanılan sekizgen yapıdaki vaftizhane asıl ününü bronz kapılarından alıyor.

8-Santa Croce Bazilikası 13. yüzyılda Arnolfo di Cambio tarafından inşa edilen yapının içinde Bardi ve Peruzzi şapellerinin bulunmasının  yanı sıra Galileo, Michelangelo, Machiavelli, Dante gibi birçok önemli kişinin de anıt mezarı bulunuyor. Bazilika aynı zamanda şehrin en güzel ve en önemli dini yapıları arasında.

9-Signoria MeydanıFloransa’nın ikici büyük meydanı olan Signoria, adeta bir açık hava müzesi niteliğinde. Meydanın ortasında bulunan Davud Heykeli replikasının yanı sıra Vecchio Sarayı, Neptün Çeşmesi ve Loggia dei Lanze gibi önemli yapılar da meydanın çevresinde yer alıyor.

10-Pitti Sarayı1457 yılında Pitti ailesi için yapılmış, 16. Yüzyıllarda Medici ailesine satılmış Pitti Sarayı’nda günümüzde beş tane önemli müze ve sanat galerisi bulunuyor; Palatine Galerisi, Kral Daireleri, Modern Sanat Galerisi, Porselen Müzesi ve Kostüm Galerisi.

Siz de Orta Çağ’ın yıldızı Floransa’yı keşfetmek isterseniz en uygun bilet seçeneklerimizi inceleyerek ülkemizden gerçekleştirilen uçuşlarla yolculuk edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

15 Ağustos 2017
80 views
Sihirli Bir Dünyaya Yolculuk: Phuket

Sihirli Bir Dünyaya Yolculuk: Phuket

10 Ağustos 2017
97 views
Dünyanın En İlgi Çekici Noktaları

Dünyanın En İlgi Çekici Noktaları

29 Temmuz 2017
109 views
Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

20 Temmuz 2017
153 views
İçinizi Isıtacak Rengarenk Sokaklar

İçinizi Isıtacak Rengarenk Sokaklar

19 Temmuz 2017
106 views
Tayland’ın Mucizevi Adaları

Tayland’ın Mucizevi Adaları

18 Temmuz 2017
116 views
Bunlar da var!
Barcelona, Barcelona Javier

Barcelona, Barcelona Javier

19 Mart 2017
329 views
Türkiye’deki han ve kervansaraylar

Türkiye’deki han ve kervansaraylar

9 Mayıs 2017
292 views
Yaz Denince Akla İlk Gelenler

Yaz Denince Akla İlk Gelenler

3 Mayıs 2017
877 views
Iğdır’da gezilecek harika yerler

Iğdır’da gezilecek harika yerler

24 Ocak 2017
1.166 views
Amerika’nın birbirinden güzel 6 kasabası

Amerika’nın birbirinden güzel 6 kasabası

18 Aralık 2015
1.363 views
Tacün Nisa Resort İncelemesi

Tacün Nisa Resort İncelemesi

18 Nisan 2017
372 views
Narlıkuyu Mozaik Müzesi

Narlıkuyu Mozaik Müzesi

27 Mayıs 2017
212 views