İstanbul’da Denize Girebileceğiniz 10 Yer

Dünyanın Tırmanışı En Tehlikeli Tepeleri

Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

İçinizi Isıtacak Rengarenk Sokaklar

Öğrenci Pasaportu Hakkında Kafa Karıştıran Bilgiler

Seyahat Tavsiyeleri 15 Haziran 2017
98 views

Bilindiği üzere 10 Şubat 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan kararla harçsız bordo pasaportu çıkarttırabilecek vatandaşların kapsamı genişletildi. Artık 25 yaşın altındaki tüm öğrenciler harç masrafı ödemeden pasaportlarına kavuşuyor. Hep gündeme gelen soru ise bu pasaporta başvurmak için yurt dışında bir eğitime ya da sportif organizasyona mı katılmak gerekiyor? İşte 2016 yılındaki düzenleme bu soruya cevap verecek nitelikte. Artık öğrenciler hiçbir neden göstermeksizin bordo pasaporta başvurabilecek ve yalnızca defter bedeli ödeyecekler.

Öğrenci Pasaportu için Gerekli Şartlar !

Öğrenci pasaportunun, bilinen bordo pasaporttan hiçbir farkı yok. Yalnızca bankalara yapılan ödemelerde harç parası istenmiyor. Onun yerine 94TL Simgesi lik defter bedeli ücreti alınıyor. 25 yaşın altına öğrenim gören herkes bu olanaktan faydalanabiliyor. Eskiden sadece öğrencilerin yarışma, eğitim, sosyal veya spor organizasyonları ile ilgili yurt dışı seyahatlerinde verilen bu pasaport, 2016 yılı itibariyle hiçbir neden göstermeksizin başvuru yapan her öğrenciye veriliyor. Geçerli olan tek şart ise 25 yaşın altında olmak ve mutlaka öğrenim görüyor olmak…

18 Yaşından Küçük Öğrenciler İçin 

18 yaşından küçük öğrencilere o yaşlarda fiziki değişiklik sürekli devam ettiğinden sebepli yalnızca 5 yıl geçerli pasaport verilebiliyor. Yine defter bedelini ödeyerek, 23 yaşında tekrar pasaporta başvurmaları gerekiyor.

 18 Yaşından Büyük Öğrenciler İçin İse

18 Yaşından büyük öğrenciler, 25 yaşına kadar kullanabileceği 7 yıllık bir pasaporta sahip oluyor. Örneğin; Öğrenci 19 yaşındaysa 6 yıllık, 24 yaşındaysa yalnızca 1 yıllık pasaporttan faydalanabiliyor. Türkiye’de okumayan öğrenciler için de bir strateji geliştirilmiş. Erasmus, lisans, yüksek lisans, yabancı dil kursu vb. programlar sebebiyle yurt dışında öğrenci olan Türk öğrenciler de harçsız pasaporta başvurabilme hakkına sahipler.

Öğrenci Pasaportuna Başvururken Gerekli Olan Belgeler!

 Bordo pasaport çıkartırken istenen belgeleri aynı olmakla birlikte ek olarak öğrencilerin, öğrenim durumlarını kanıtlayan belgeler isteniyor. Öğrenci pasaportu almak için gerekli belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Nüfus Cüzdanının Aslı

TC numarasız nüfus kağıtları mutlaka yenilenmeli, ve 15 yaşından büyük kişilerin nüfus cüzdanında mutlaka fotoğraf olması gerekmektedir.

  • İki Adet Bİyometrik Fotoğraf

Pasaport için çektirilen biyometrik fotoğrafın, kurallara uygun olduğundan emin olunmalı ve fotoğrafçınızın bu konudaki yanlış müdahalelere karşı uyarmalısınız.

  • Eski Pasaportlar

Daha önceden çıkarttırmış olduğunuz bir pasaportunuz varsa randevu sırasında yanınıza almanız gerekmektedir.

  • Pasaport Bedeli Dekontu

Anlaşmalı bankalar üzerinden yaptığınız 94TL Simgesi lik defter bedeli ödeme dekontunu mutlaka yanınızda getirmelisiniz. Harç bedeli ve defter bedeli farklı ödemelerdir.

  •   Öğrenci Belgesi

Öğrenimine yurt içinde devam edenler için, okullarından alacakları ıslak imzalı öğrenci belgeleri ya da süresi 60 günü geçmeyecek şekilde E-devlet üzerinden alacakları öğrenci belgesi yeterlidir.Artık öğrenci pasaportunun Defterdarlık/Mal Müdürlüğü’ne onaylatılmasına da gerek yok.

Öğrenimine yurt dışında devam edenler için ise prosedür biraz daha farklı. Türkiye’ye gelip pasaporta başvuracaksanız, yurt dışında okuduğunuz okul veya kurumdan öğrenci belgesi almanız ve bu belgenin yeminli tercümanlar tarafından Türkçe ’ye çevrilmesi gerekiyor

Eğer ki eğitim gördüğünüz ülkeden pasaport başvurusu yapmak istiyorsanız T.C. Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu’ na tüm belgelerinizin yanında okuldan aldığınız ‘’Öğrenci olduklarını belirtir belgelerini’’ eklemeniz gerekmektedir. Bu uygulamayla öğrencilerin pasaporta verdiği yüksek ücretler tarih olurken, harçlıklarını biriktirerek yurt dışına çıkma hayali kuran gençlere müjdeli haber bu uygulamayla geldi. Artık turistik amaçlı yurt dışına çıkmak öğrenciler de, harç maliyetinden sorumlu tutulmayacak…

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Cunda Adası’na yolculuk

Cunda Adası’na yolculuk

22 Mart 2017
173 views
Gölyazı Köyü’ne Nasıl Gidilir?

Gölyazı Köyü’ne Nasıl Gidilir?

11 Haziran 2017
84 views
Muğla’nın 3 Büyüleyici Durağı

Muğla’nın 3 Büyüleyici Durağı

13 Aralık 2016
698 views
Turistik Katar Vizesi

Turistik Katar Vizesi

16 Aralık 2015
1.127 views
Bembeyaz Bir Cennet Pamukkale

Bembeyaz Bir Cennet Pamukkale

15 Aralık 2016
277 views
Antalya’da Gezilecek 10 Yer

Antalya’da Gezilecek 10 Yer

21 Mayıs 2017
107 views
ABD vizesi nasıl alınır

ABD vizesi nasıl alınır

11 Aralık 2015
594 views
Tanrının dünyaya armağanı; Kızkumu

Tanrının dünyaya armağanı; Kızkumu

16 Kasım 2015
1.658 views
Bitlis’te Gezilecek 4 Yer

Bitlis’te Gezilecek 4 Yer

14 Ocak 2017
432 views