Dünyanın Tırmanışı En Tehlikeli Tepeleri

Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

İçinizi Isıtacak Rengarenk Sokaklar

Tayland’ın Mucizevi Adaları

Tarsus Şelalesi ve Roma Mezarları

Adana 24 Mart 2017
223 views

Huzur, sükûnet ve kafa dinlemek için bir adres… Burası olsa olsa Akdeniz bölgesinde Tarsus’un neredeyse merkezinde sayılacak Tarsus Şelalesi’nde olur.

Tarsus, uzun dönemler öncesinden kalma antik bir yerleşim yeridir. Roma döneminden kalma mezarlar ve Tarsus Şelalesi, Tarsus’a huzur katan yerlerdir. Doğrusu Akdeniz bölgesine her gidişimde bu doğal güzellik içerisinde zaman geçirmeden geri dönmek içime sinmiyor, bir de Roma mezarları…

Tarsus Şelalesi

 

Mersin’in doğusunda yer alan Berdan Nehri’nin oluşturduğu Tarsus Şelalesi, halkın mesire alanı olarak kullandığı bir yerdir. Tarsuslular için “yaşam alanı” konumunda olan şelale, 5 metre yükseklikten dökülüyor. Özellikle de bahar aylarında burada zaman geçirmeni verdiği huzuru başka hiçbir yerde bulamazsınız.

Roma Mezarlıkları

Ağaçların yeşilliği, şelalenin yaydığı ses ve kuşların cıvıltısının yükseldiği bir ortamda kalmak ve ailece huzurlu vakit geçirmek için değerlendirebileceğiniz Tarsus Şelaleleri; çevresindeki restoran, kafeterya ve diğer oturma alanlarıyla ailecek dinlenebileceğiniz bir yer…

Tarsus Şelalesi

Gelelim bu güzelim kaynağın tarihine… Tarsus Çayı, Eski Çağlar’a uzanan bir geçmişe sahiptir. Eski Çağlar’da buraya “Kydnos Çayı” adı veriliyordu. Egemenliklere tanıklık eden her şehir gibi, her belde ya da önemli yer gibi Tarsus Çayı da dönem içinde farklı isimler almıştır. Abbasi Araplarının egemenliğine geçtiğiniz Kydnos Çayı yeniden isim değiştirerek “soğuk su” anlamına gelen “El Baradan” adını almıştır.

Tarsus Şelalesi

Tarsus Şelalesi, sonradan oluşan bir yerdir. Aslında yapay değil ama Berdan Nehri’nin yatağı, şehri su basmaması için değiştirilmiş, bu değişimle birlikte Tarsus Şelalesi meydana gelmiştir. Tarihi kaynaklarda yer alan bilgilere göre Bizans İmparatoru Jüstinyen döneminde Toros Dağları’ndaki karların erimesiyle Tarsus Çayı taşmış ve şehir büyük ölçüde zarar görmüştür. Bu dönemde yaşanan felaket nedeniyle köprülerin yıkıldığı ve insanların öldüğü kaynaklarda yer alıyor.

Tarsus Şelalesi

Başlığımızda belirttiğimiz “Roma Mezarlıkları” yukarıda bahsettiğimiz dönemlerden kalma yerlerdir. Yaz aylarında suların çekilmesiyle bu mezarlıklar net bir şekilde kendini gösteriyor. Zamanlamayı isabetli seçerseniz, Tarsus Şelalesi’nde huzuru bulmuşken Roma Mezarlıklarını da görebilirsiniz.

Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Pingback: Mersin’de Görülmesi Gereken 10 Yer - Seyahat Rehberi on 23 Mayıs 2017

Bunlar da var!
Esra Garden Hotel İncelemesi

Esra Garden Hotel İncelemesi

11 Nisan 2017
213 views
Cazın başkentine yolculuk

Cazın başkentine yolculuk

28 Aralık 2015
987 views
Ordu’da gezilecek mükemmel 4 yer

Ordu’da gezilecek mükemmel 4 yer

1 Şubat 2017
222 views
İzmir’in Kalbi Çeşme’de Atıyor

İzmir’in Kalbi Çeşme’de Atıyor

13 Aralık 2016
367 views
Antik Şehir Assos

Antik Şehir Assos

25 Ekim 2015
1.257 views
Avanos’ta Gezilmesi Gereken Yerler

Avanos’ta Gezilmesi Gereken Yerler

29 Mayıs 2017
140 views
Sakinliğin bilinen adresi; Seferihisar

Sakinliğin bilinen adresi; Seferihisar

30 Ekim 2015
1.127 views