Manisa’da Doğayla Buluşma Noktası: Kız Köprüsü

Bir Çığ Gibi Büyüyen Hayran Kitlesine Sahip Game Of Thrones Dizi Mekanları

Bulgaristan’da Yapılacak Şeyler

Kültürlerin Geçiş Noktası: Bulgaristan

Adana’da Yaşamanın Ayrıcalıklı Olduğunu Belli Etmenin Yolları

Adana, TURKİYE 27 Nisan 2017
235 views

Sıcakkanlı insanları, farklı yemek kültürü ve tarihi dokusuyla Adana ülkemizin en yaşanabilecek şehirlerinin başında geliyor.

Adana’da yaşamanın güzel olduğunu kanıtlamak için bulunabilecek onlarca sebep var. Bu güzel şehirde yaşamasanız bile en azından Adana uçak bileti kampanyalarıyla bu güzel şehre gelip birkaç gün geçirmenizi öneririz. Sizin için Adana’da yaşamanın ayrıcalıklı olduğunu gösteren 12 özelliği belirledik.

Adana’da Yaşamanın Ayrıcalıklı Olduğunu Belli Etmenin Yolları

1.Şırdan

Şırdan

Görüntüsünün pek güzel olmadığını kabul edelim öncelikle. Ancak bu görüntü bir Adanalı için muhteşem bir lezzetin habercisi olarak kabul edilir. Tabi ki Adanalı olup şırdan sevmeyenler de çıkabiliyor ancak şırdan için şehrin milli yiyeceği diyebiliriz.

2.Taşköprü

Taşköprü

Yıllardır dimdik ayakta duran Taşköprü, Seyhan Nehri üzerinde arz-ı endam ediyor. Köprü, şehrin simge eserlerinin başında geliyor.

3.Adnan Menderes Bulvarı

Adnan Menderes Bulvarı

Yaz mevsiminde şehirden kaçamayanlar için en büyük serinleme noktası olan Adnan Menderes Bulvarı, Seyhan Baraj Gölü’nden gelen serinlik sayesinde Adanalı’ların bir nebze olsun kavurucu yaz sıcaklarından kurtulmasını sağlıyor. Bulvar kenarındaki cafeler ise insanlara çok güzel yiyecek ve içeceklerle serinleme konusunda yardımcı oluyor.

4.Bici Bici

Bici Bici

Nişasta, buz ve mevsim meyvelerinin pudra şekeri ve gül suyuyla tatlandırılmasıyla ortaya çıkan bici bici kimi insanlar tarafından çok anlamsız gelse de bir Adanalı için yaz mevsiminde yenen buzlu bir yiyecek serinlemenin formülüdür. Şehirde yaz mevsiminde en çok tüketilen besinin bici bici olduğunu söylememiz gerek.

5.Adana Kebabı ve Şalgam İkilisi

Adana Kebabı

Muhteşem Adana kebabı tabi ki şehrin en önemli değerlerinden. Yanına bir de ev yapımı şalgam aldığınız zaman ağzınızdaki lezzet patlamasını hayal bile edemezsiniz. Ancak hakiki Adana kebabının yanında pilav servi edilmediğini belirtelim.

6.Merkez Park

Merkez Park

Yaz mevsiminde termosuna çayını dolduran Adanalı’nın akşam serinliğini yaşamak için akın ettiği Merkez Park, muhteşem pezyajı ve heybetli Sabancı Merkez Camii’si ile kesinlikle Adana için önemli bir değer.

7.Varda Köprüsü

Varda Köprüsü

Adana’nın Karaisalı ilçesinde bulunan Varda Köprüsü‘nün Almanlar tarafından 1912 yılında inşa edildiği biliniyor. Bu nedenle köprüye “Alman Köprüsü” de denmektedir. 99 metre yüksekliği ve 172 metre uzunluğuyla oldukça heybetli görünen köprü, evlene çiftlerin de dış çekim için en çok tercih ettiği mekanlardan.

8.Halka Tatlı

Halka Tatlı

Adana’da sokak tatlıcıları çok meşhurdur. Sokaklarda en çok tüketilen tatlı ise halka tatlı. Hamurlu bir tatlı olan halka tatlı çok ucuz ve çok lezzetli olması nedeniyle oldukça fazla tercih ediliyor. Hele bir de sıcak olduğunda halka tatlının tadına doyum olmuyor.

9.Kapıkaya Kanyonu

Kapıkaya Kanyonu

Karaisalı ilçesi sınırlarında bulunan bu muhteşem doğa harikası huzur vermesinin yanında insanın içinde bir ürkme hissi de uyandırıyor. Ancak bölgede yaşanan heyelan nedeniyle şu sıralar kanyonun büyük bir bölümünün ziyarete kapalı olduğunu söylememiz gerek.

10.Kazancılar Çarşısı

Kazancılar Çarşısı

Büyük Saat’in orada bulunan Tarihi Kazancılar Çarşısı’nda bakır ve kazan işçiliğinin yanında birçok el sanatını ve çok çeşitli ihtiyaçlarınızı karşılayacak dükkanlar sizi kendisine hayran bırakıyor. Kazancılar Çarşısı, Adana için gerçekten çok önemli bir değer.

11.Sinema Müzesi

Sinema Müzesi

Başta Yılmaz Güney olmak üzere birçok sanatçının çıktığı bu topraklarda böyle bir müze olması gerçekten şehir için çok güzel bir gelişme. Müzede Adana’dan çıkan sanatçıların yanında ülkemizin önemli sanat değerlerine ait heykeller ve eserler de sergilenmekte.

12.Yaylaları

Yaz mevsimin kaçış rotası Adana yaylaları

Yaz mevsiminde tatil yapan Adanalıların en çok tercih ettiği yerlerden biri de buz gibi yaylalar oluyor. Kızıldağ, Aladağ, Tekir gibi birçok yaylaya sahip Adana, yaylada serinlemek isteyenlere çok keyifli alternatifler sunuyor.

Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Pingback: Varda Köprüsü, Adana - Seyahat Rehberi on 13 Haziran 2017

İlginizi Çekebilir
Balıkesir’in Tatil Cenneti : Altınoluk

Balıkesir’in Tatil Cenneti : Altınoluk

14 Ağustos 2017
143 views
İzmir’de Gezilecek 9 Yer

İzmir’de Gezilecek 9 Yer

14 Ağustos 2017
116 views
Bandırma’da Yapılacak 8 Şey

Bandırma’da Yapılacak 8 Şey

5 Ağustos 2017
123 views
Nefis Yöresel Bayram Tatlıları

Nefis Yöresel Bayram Tatlıları

21 Haziran 2017
217 views
Kaymaklı Yeraltı Şehri, Nevşehir

Kaymaklı Yeraltı Şehri, Nevşehir

14 Haziran 2017
281 views
Kıbrıs Kanyonu, Kaş

Kıbrıs Kanyonu, Kaş

13 Haziran 2017
280 views
Varda Köprüsü, Adana

Varda Köprüsü, Adana

13 Haziran 2017
473 views
Atatürk Arboretumu, İstanbul

Atatürk Arboretumu, İstanbul

12 Haziran 2017
287 views
Bunlar da var!
Yedi harikadan biri; Petra

Yedi harikadan biri; Petra

1 Aralık 2015
1.175 views
San Sebastian Gezi Rehberi

San Sebastian Gezi Rehberi

28 Kasım 2015
1.052 views
Ayvalık’a Nasıl Gidilir?

Ayvalık’a Nasıl Gidilir?

31 Mayıs 2017
227 views
Gölün Pembesi mi?

Gölün Pembesi mi?

21 Nisan 2017
459 views
Dünyanın en temiz 34 suyu

Dünyanın en temiz 34 suyu

5 Mayıs 2017
315 views
Yaz Denince Akla İlk Gelenler

Yaz Denince Akla İlk Gelenler

3 Mayıs 2017
909 views