Seyahat Planınızı Şekillendirecek Altın Değerinde Tavsiyeler

İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

Balıkesir’in Tatil Cenneti : Altınoluk

İzmir’de Gezilecek 9 Yer

Muhteşem Bir Atmosfer: Nemrut Dağı

Adıyaman 7 Ocak 2017
293 views

Güneydoğu Anadolu bölgesinin keşfedilmeyi bekleyen noktalarından biri de Adıyaman’ın Kahta ilçesi sınırları içerisinde yer alan Nemrut Dağı Milli Parkı’dır.

Muhteşem atmosferi ile doğa ve tarihi bir arada buluşturan Nemrut Dağı Milli Parkı, tarihi dokusuyla ön plana çıkarken gizemli tarihi ve efsanevi yönleriyle de dikkat çekicidir. UNESCO (Dünya Mirasları Listesi)’da yer alan Nemrut Dağı, Kommagane Kralı Antiochos’un Tümülüs’ü ve dağ çevresindeki doğal alanları ile büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Geçmişi binlerce yıl ötesine uzanan Nemrut Dağı, MÖ 62 ile 32 yılları arasında I. Antiochos egemenliği döneminde popülerliği ön plana çıkan antik bir kenttir. Ancak M.S 72 yılında Roma ile girdiği savaşta bölgenin elden çıkartılması ile yıldızı sönmüştür. Dev heykelleri ile misafirlerini şaşırtan Tümülüs, 2,150 metre yüksekliği ile adeta göklere kurulmuş izlemini veriyor. Fırat Nehri’nin suladığı ovalara hakim bir noktada yer alması ise Nemrut Dağı’ndan izlenecek manzaranın muazzam bir güzelliğe sahip olmasını etkilemektedir.

Nemrut Dağı Milli Parkı

Türkiye’nin son zamanlarda yıldızı parlayan turistik destinasyonları arasında görülen Nemrut Dağı Milli Parkı, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini fazlasıyla çekiyor. Özellikle de yaz aylarında kalabalık misafir kitlelerini ağırladığını belirtmeden geçmemek gerekiyor. Bir de dağın yakınlarında yamaç paraşütü yapmak için imkânın bulunması da antik kente farklı bir değer katıyor.

Nemrut Dağı Milli Parkı

Yılın her döneminde misafirlerin uğradığı bir noktaya dönüşen Nemrut Dağı’nda sık sık rastlanılan tablolardan biri de sırt çantalı gezginlerdir. 7 metre yüksekliğindeki heykellerin fotoğraflarını farklı açıdan çekmek, misafirlerine farklı bir haz veriyor. Antik değerlerinin yanında doğa ile baş başa kalmak isteyenler için de ideal bir nokta olan Adıyaman Nemrut Dağı’nda doğa yürüyüşü yapmak, gezinin en etkileyici etkinliklerinden biridir. Tabi bunu yapacaklar için öncesinden belirtmemiz gerekiyor ki; eğer Nemrut Dağı’nı yakından tanımıyorsanız veya deneyiminiz çok iyi değilse, zorlu parkurları geçerken yanınızda rehber bulundurmanızı öneriyoruz.

Nemrut Dağı Milli Parkı

Muhteşem manzarası, gün batımı, yamaç paraşütü, doğa yürüyüşü ve antik değerler bakımından bir hayli zengin olan Nemrut Dağı, güneydoğu Anadolu seyahatinde uğranılması gereken önemli rotalardan biridir.

Nemrut Dağı Milli Parkı

Nemrut Dağı’na Nasıl Gidilir?

Yerli ve yabancı turistlerin her sezon uğrak nokta olarak seçtikleri Adıyaman Nemrut Dağı’na ulaşmak için birçok alternatif yol mevcuttur. Adıyaman Havalimanı’ndan ulaşmak isteyenler Adıyaman uçak bileti alarak, Türkiye’nin çeşitli illerinden direkt ya da aktarmalı olarak kente ulaşabilmektedirler. Ayrıca karayolu ile seyahat etmek isteyenler için de alternatif seçeneklere sahip olan Nemrut Dağı’na ulaşmak için Adıyaman otobüs bileti veya Malatya otobüs bileti alarak terminallerden araç kiralayarak yahut Kahta ilçe araçlarına binerek antik kente ulaşabilirler.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Bunlar da var!
Bilecik’te gezilecek 4 yer

Bilecik’te gezilecek 4 yer

13 Ocak 2017
264 views
Renk şöleni yaşanacak yerlere yolculuk

Renk şöleni yaşanacak yerlere yolculuk

31 Aralık 2015
1.477 views
Hafta Sonu Kaçamağı İçin 5 İl

Hafta Sonu Kaçamağı İçin 5 İl

3 Nisan 2017
215 views
Ardahan’da Görmeniz Gereken 3 Kale

Ardahan’da Görmeniz Gereken 3 Kale

21 Mayıs 2017
229 views
Avustralya’nın Liman şehri; Brisbane

Avustralya’nın Liman şehri; Brisbane

20 Aralık 2015
2.096 views
Beyrut Gezi Rehberi

Beyrut Gezi Rehberi

29 Kasım 2015
1.443 views
Tacün Nisa Resort İncelemesi

Tacün Nisa Resort İncelemesi

18 Nisan 2017
321 views
Hoşgörü Kenti Mardin

Hoşgörü Kenti Mardin

15 Aralık 2016
870 views
Schengen vizesi nedir, avantajları nelerdir?

Schengen vizesi nedir, avantajları nelerdir?

15 Aralık 2015
1.481 views