Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

İçinizi Isıtacak Rengarenk Sokaklar

Tayland’ın Mucizevi Adaları

Ankara’da Mutlaka Görmeniz Gereken 12 Müze

Muhteşem Bir Atmosfer: Nemrut Dağı

Adıyaman 7 Ocak 2017
253 views

Güneydoğu Anadolu bölgesinin keşfedilmeyi bekleyen noktalarından biri de Adıyaman’ın Kahta ilçesi sınırları içerisinde yer alan Nemrut Dağı Milli Parkı’dır.

Muhteşem atmosferi ile doğa ve tarihi bir arada buluşturan Nemrut Dağı Milli Parkı, tarihi dokusuyla ön plana çıkarken gizemli tarihi ve efsanevi yönleriyle de dikkat çekicidir. UNESCO (Dünya Mirasları Listesi)’da yer alan Nemrut Dağı, Kommagane Kralı Antiochos’un Tümülüs’ü ve dağ çevresindeki doğal alanları ile büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Geçmişi binlerce yıl ötesine uzanan Nemrut Dağı, MÖ 62 ile 32 yılları arasında I. Antiochos egemenliği döneminde popülerliği ön plana çıkan antik bir kenttir. Ancak M.S 72 yılında Roma ile girdiği savaşta bölgenin elden çıkartılması ile yıldızı sönmüştür. Dev heykelleri ile misafirlerini şaşırtan Tümülüs, 2,150 metre yüksekliği ile adeta göklere kurulmuş izlemini veriyor. Fırat Nehri’nin suladığı ovalara hakim bir noktada yer alması ise Nemrut Dağı’ndan izlenecek manzaranın muazzam bir güzelliğe sahip olmasını etkilemektedir.

Nemrut Dağı Milli Parkı

Türkiye’nin son zamanlarda yıldızı parlayan turistik destinasyonları arasında görülen Nemrut Dağı Milli Parkı, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini fazlasıyla çekiyor. Özellikle de yaz aylarında kalabalık misafir kitlelerini ağırladığını belirtmeden geçmemek gerekiyor. Bir de dağın yakınlarında yamaç paraşütü yapmak için imkânın bulunması da antik kente farklı bir değer katıyor.

Nemrut Dağı Milli Parkı

Yılın her döneminde misafirlerin uğradığı bir noktaya dönüşen Nemrut Dağı’nda sık sık rastlanılan tablolardan biri de sırt çantalı gezginlerdir. 7 metre yüksekliğindeki heykellerin fotoğraflarını farklı açıdan çekmek, misafirlerine farklı bir haz veriyor. Antik değerlerinin yanında doğa ile baş başa kalmak isteyenler için de ideal bir nokta olan Adıyaman Nemrut Dağı’nda doğa yürüyüşü yapmak, gezinin en etkileyici etkinliklerinden biridir. Tabi bunu yapacaklar için öncesinden belirtmemiz gerekiyor ki; eğer Nemrut Dağı’nı yakından tanımıyorsanız veya deneyiminiz çok iyi değilse, zorlu parkurları geçerken yanınızda rehber bulundurmanızı öneriyoruz.

Nemrut Dağı Milli Parkı

Muhteşem manzarası, gün batımı, yamaç paraşütü, doğa yürüyüşü ve antik değerler bakımından bir hayli zengin olan Nemrut Dağı, güneydoğu Anadolu seyahatinde uğranılması gereken önemli rotalardan biridir.

Nemrut Dağı Milli Parkı

Nemrut Dağı’na Nasıl Gidilir?

Yerli ve yabancı turistlerin her sezon uğrak nokta olarak seçtikleri Adıyaman Nemrut Dağı’na ulaşmak için birçok alternatif yol mevcuttur. Adıyaman Havalimanı’ndan ulaşmak isteyenler Adıyaman uçak bileti alarak, Türkiye’nin çeşitli illerinden direkt ya da aktarmalı olarak kente ulaşabilmektedirler. Ayrıca karayolu ile seyahat etmek isteyenler için de alternatif seçeneklere sahip olan Nemrut Dağı’na ulaşmak için Adıyaman otobüs bileti veya Malatya otobüs bileti alarak terminallerden araç kiralayarak yahut Kahta ilçe araçlarına binerek antik kente ulaşabilirler.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Bunlar da var!
Ağva Gezilecek Yerler

Ağva Gezilecek Yerler

29 Haziran 2017
59 views
Asya’da para harcaması

Asya’da para harcaması

14 Aralık 2015
595 views
Akyaka – Gökova

Akyaka – Gökova

23 Ekim 2015
3.326 views
Sedir Adası, Muğla

Sedir Adası, Muğla

30 Haziran 2017
80 views
Muhteşem Fotoğraflarla Eskişehir

Muhteşem Fotoğraflarla Eskişehir

26 Nisan 2017
286 views