İstanbul’da Denize Girebileceğiniz 10 Yer

Dünyanın Tırmanışı En Tehlikeli Tepeleri

Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

İçinizi Isıtacak Rengarenk Sokaklar

Afyonkarahisar’ın En Ünlü Geleneksel El Sanatları

Afyonkarahisar, TURKİYE 14 Mayıs 2017
193 views

Bir topluluğun yaşam şartlarını ve yaşam şeklini en iyi yansıtan şeylerden biri de toplumda gerçekleştirilen sanat dallarıdır. Bir toplumda ne kadar çok sanat dalı icra ediliyorsa, o toplumla ilgili çok daha fazla bilgiye ulaşmak mümkün olacaktır.

Ülkemiz, el sanatları konusunda oldukça köklü bir geçmişe sahip. Anadolu topraklarında bulunan birçok medeniyet sayesinde ülkemizde yapılan el sanatları çeşidinin hayli fazla olduğunu söyleyebiliriz. Afyonkarahisar da ülkemizde el sanatlarının oldukça yaygın olarak yapıldığı şehirlerinden biri. Afyonkarahisar‘da hala yapılan el sanatlarını sizler için araştırdık.

1.Keçecilik

Keçecilik

Uzun yıllar göçebe bir yaşam süren Türk toplumu içinde ayrı bir yere sahip olan keçecilik sanatı Afyonkarahisar’da yaşatılmaya çalışılan önemli el sanatlarımızın başında geliyor. Bölgede az sayıda kalan zanaatkarlar keçeden çeşitli kıyafetler, eşyalar ve hediyelikler üretiyor. Dayanıklılığı ile bilinen keçenin bakterileri barındırmaması nedeniyle de insan sağlığına olumlu etkide bulunuyor.

2.At Arabacılığı

At arabacılığı

At arabacılığı teknolojik ulaşım araçlarının kullanılmaya başlamasıyla artık neredeyse yok olma noktasına geldi. Bu özel ve nostaljik arabaları bölge çok az sayıda kalan kişi ile insanları taşımayı sürdürüyor. Ancak ustalar yanlarına çırak bulamadıkları için ne yazık ki bu el sanatının yakın zamanda tamamen ortadan kalkacağını söylemek pek de zor değil.

3.Yemenicilik

Yemenicilik

Kösele ve deriden imal edilen bu ayakkabılar, hayli ekonomik olması ve sağlık açısından çok faydalı olması ile 1900’lü yılların ortalarına kadar ülkemizde yaygın bir şekilde kullanılmıştır; ancak bir ustanın üretebileceği yemeni sayısı sınırlı olduğu için ve günümüzde ayakkabı ihtiyacı geçmişe oranla çok fazla arttığı için artık ayakkabı ihtiyaçları seri üretim yapılan modern fabrikalarda karşılanıyor. Yemeniler günümüzde Afyonkarahisar’a gelen turistler tarafından hayli fazla ilgi görüyor.

4.Kilimcilik

Kilimcilik

Birçok farklı kilim motifleriyle işlenen birbirinden güzel kilimler yıllarca evlerimizde örtü olarak kullanıldı; ancak yapımı bir hayli zahmetli olan kilimler günümüzde yerini daha ucuz fabrika halıları devşirmiş durumda. Birçok belediye açtığı kurslarla bu eski Türk el sanatını yaşatmak için gayret ediyor. Bu köklü geçmişe sahip el sanatının bölgede de gençlere sevdirilmesi için yoğun çaba harcanıyor.

5.Semercilik

Semercilik

At arabacılığıyla beraber yıllarca önemli bir ihtiyacı karşılayan semercilik sanatı, at arabacılığının günden güne kan kaybetmesiyle gözden kaybolmaya mahkum olmuş el sanatların biri… Artık semer ve koşum yapan usta bulmak neredeyse imkansız. Bütün zorluklara rağmen birkaç ustanın Afyonkarahisar’da bu sanatı yaşatmak için elinden gelen çabayı gösterdiğini bilmek umut verici.

6.Demircilik

Demircilik

Endüstrinin gelişmesiyle devasa fabrikalarda şekillenen madenleri elde özenle işleyen usta günden güne azalmaya başladı. Afyonkarahisar’da bu el sanatını devam ettiren usta sayısı bir elin parmağını geçmeyecek kadar az. Her ne kadar günümüz ihtiyaçlarını karşılayabilmek için hızlı üretimin fabrikalarda gerçekleşmesinin zorunlu olduğunu kabul etsek de fabrikada üretilen bir üründe, el emeğiyle üretilmiş bir ürünün karakterini ve dayanıklılığını bulmak imkansız.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Nefis Yöresel Bayram Tatlıları

Nefis Yöresel Bayram Tatlıları

21 Haziran 2017
87 views
Kaymaklı Yeraltı Şehri, Nevşehir

Kaymaklı Yeraltı Şehri, Nevşehir

14 Haziran 2017
109 views
Kıbrıs Kanyonu, Kaş

Kıbrıs Kanyonu, Kaş

13 Haziran 2017
123 views
Varda Köprüsü, Adana

Varda Köprüsü, Adana

13 Haziran 2017
164 views
Atatürk Arboretumu, İstanbul

Atatürk Arboretumu, İstanbul

12 Haziran 2017
94 views
Kızkalesi, Mersin

Kızkalesi, Mersin

12 Haziran 2017
94 views
Gölyazı Köyü’ne Nasıl Gidilir?

Gölyazı Köyü’ne Nasıl Gidilir?

11 Haziran 2017
84 views
Bozcaada’ya Nasıl Gidilir?

Bozcaada’ya Nasıl Gidilir?

11 Haziran 2017
86 views
Kozak Yaylası, Ayvalık

Kozak Yaylası, Ayvalık

10 Haziran 2017
83 views
Ayvacık, Samsun

Ayvacık, Samsun

10 Haziran 2017
96 views