Seyahat Planınızı Şekillendirecek Altın Değerinde Tavsiyeler

İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

Balıkesir’in Tatil Cenneti : Altınoluk

İzmir’de Gezilecek 9 Yer

Ağrı’da Gezip Görülecek 6 Yer

Ağrı 11 Mayıs 2017
204 views

Doğu Anadolu bölgesinin en tarihi kentlerinden biridir Ağrı. Sahip olduğu kültürel miraslar, doğa güzellikleri ve yaşam kalitesi ile son zamanlarda tatilcilerin uğrak yeri haline gelen şehre gittiğinizde yapmadan dönmemeniz gereken bir takım şeyler vardır.

Ağrı’da gezip görülecek yerlerin sayısı oldukça fazladır. Fakat ben bu yazımda Ağrı’nın en meşhur 6 yeri hakkında sizlerle bilgi paylaşmaya çalışacağım. Umarım faydalı olur.

Ağrı’da gezip görülecek 6 yer

Meya (Günbuldü) Mağarası

Meya (Günbuldü) Mağarası

Ağrı’nın tarihi geçmişi bir hayli uzundur. Sahip olduğu tarihi yerlerden bunu anlamak oldukça kolaydır. Diyadin ilçesinde Günbuldu Meya Köyü’nde yer alan Meya Mağarası tarihi geçmişi hakkında bilgi veren yerlerden biridir. Yapım tarihi hakkında net bilgiler olmasa da milattan öncesi yıllara dayandığı bilinmektedir. Mağaranın bazı odalarında balkon ve pencere bulunmakta, mağaranın bazı bölümleri ibadet için ayrılmıştır.

Buz Mağarası

Buz Mağarası

“Küçük Ağrı Dağı” olarak nitelendirilen dağın eteklerinde Hallaç Köyü’ne 3 km. kadar uzaklıkta yer alan Buz Mağarası, Ağrı’nın doğa harikalarından biridir. 100 metre uzunluğunda, 50 metre genişliğinde olan mağara, 8 metre derinliğinde meteor çukuru ile aynı lav üzerinde yer alan doğal bir anıt yeridir.

Urartu Kalesi

Urartu Kalesi

Urartular döneminde yapılmış olmasına rağmen kesin tarihi bilinmeyen Urartu Kalesi, Ağrı’nın sembollerinden biridir. Eski Doğubayazıt’ın kuzeydoğusunda “Belleburç” denen bölgede yer alan Urartu Kalesi, kayalıkların üzerinde inşa edilmiştir. Kale içerisinde Urartu mezarları ve Ortaçağ’dan kalma mimari kalıntıların izini görmek mümkündür. Kale, günümüze harap bir şekilde ulaşmıştır.

İshak Paşa Sarayı

İshak Paşa Sarayı

Topkapı Sarayı’ndan sonra Türkiye’nin en büyük yapısı olarak bilinen İshak Paşa Sarayı, Ağrı’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. 1784 yılında İshak Paşa ve oğlu Mehmet Paşa tarafından yaptırılan saray, turizm dünyasının yakından tanıdığı tarihi yapılardan biridir.

Hamur Kümbeti 

Hamur Kümbeti

İshak Paşa’nın torunlarından Mir İbrahim Paşa’nın sevdiği çocukları için yaptırdığı Hamur Kümbeti, Ağrı’nın görülmesi gereken yerlerinden bir diğeridir. Osmanlı türbe mimarisinin en ilginç yapısı olarak da nitelendirilen kümbet, 1227 tarihinde yapılmıştır. Günümüze sağlam bir şekilde ulaşmayı başaran Hamur Kümbeti, Ağrı’da görülmeden dönülmemesi gereken yerlerden biridir.

Ağrı Dağı

Ağrı Dağı

Ağrı, adını sahip olduğu Ağrı Dağı’ndan alır. Hakkında birçok efsane ve tarihi söylentilerin bulunduğu dağ, yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek dağıdır. Adının kutsal kitaplarda geçmesi, ayrıca dağın önemini arttırmaktadır. Yüksek zirvesi, Türkiye’ye kattığı doğa güzelliği ve dünya genelinde namının bilinmesi, Ağrı’ya gidenlerin kesinlikle görmelerini gerektiriyor.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Bunlar da var!
Antik yunan şehri; Atina

Antik yunan şehri; Atina

19 Aralık 2015
543 views
Turistik Katar Vizesi

Turistik Katar Vizesi

16 Aralık 2015
1.146 views
Adıyaman Gezilecek Yerleri

Adıyaman Gezilecek Yerleri

10 Mayıs 2017
191 views
2017 Alternatif Tatil Yerleri

2017 Alternatif Tatil Yerleri

19 Nisan 2017
249 views
Birbirinden Güzel 10 Yunan Adası

Birbirinden Güzel 10 Yunan Adası

18 Mart 2017
329 views
Nevşehir Kalesi

Nevşehir Kalesi

24 Haziran 2017
87 views
Niğde’de gezilecek harika yerler

Niğde’de gezilecek harika yerler

1 Şubat 2017
297 views
Asya’da dikkat etmeniz gereken hususlar;

Asya’da dikkat etmeniz gereken hususlar;

11 Aralık 2015
623 views