Manisa’da Doğayla Buluşma Noktası: Kız Köprüsü

Bir Çığ Gibi Büyüyen Hayran Kitlesine Sahip Game Of Thrones Dizi Mekanları

Bulgaristan’da Yapılacak Şeyler

Kültürlerin Geçiş Noktası: Bulgaristan

Doğu’nun Görkemli Sarayı İshakpaşa

Ağrı 27 Aralık 2016
364 views

Doğu Anadolu bölgesinin gizemli noktalarından biri de Ağrı ilidir. Ağrı ili, kendine has kültürü, uzun soluklu tarihi ile ön plana çıkar. Bir de Doğu’da görkemi ile hayranlık uyandıran İshakpaşa Sarayı.

İshakpaşa Sarayı, Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Topkapı Sarayı’ndan sonra yapıldığı dönemin en büyük sarayı olmak özelliğini taşıyan İshakpaşa, Osmanlı Devleti’nin Lale Devri’ndeki son önemli büyük yapılarından biridir. Günümüzde turistik bir rota konumunda olan İshakpaşa Sarayı, 1784 yılında yapılmış, 18. Yüzyıl Osmanlı mimarisi örneklerinden biridir.

İshakpaşa Sarayı

İshakpaşa Sarayı, savunmada etkisini yitiren kaleler döneminde yapılan bir yapıttır. Mimarisi ile hayranlık uyandıran saray, kullanılan taşları ve taş işçiliği ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Yerli ve yabancı turistlerin her dönem ziyaret ettikleri bu tarihi yer, Türk kültürünü yakından tanımak isteyenler için güzel bir noktadır. Külliyesi ile birlikte geniş bir kompleksten oluşan İshakpaşa Sarayı, toplamda 366 odadan oluşmaktadır.

İshakpaşa Sarayı

Saray, yapı itibari ile oldukça görkemli bir görünüme sahiptir. Dış cephe, Birinci ve ikinci avlu, Selamlık dairesi, Cami binası, Aşevi (Darüzziyafe), Hamam, Harem dairesi odaları, Merasim ve eğlence salonu, Takkapılar, Cephanelik ve erzak odaları, Türbe binası, Fırın, Zindan, İç mimari bölümlerinden kapılar, pencereler, dolaplar, şerbetlikler ve şöminelerden oluşan saray, mimari yapısı ile günümüz mimarlarına örnek olabilecek türden. Böylesine kocaman bir sarayın elbette ısınma probleminin olduğu düşünülebilir. Ancak sarayın taş duvarları arasındaki doğal boşluk, ısının sabit kalmasını sağlıyor.

İshakpaşa Sarayı

Saray, iki avludan oluşmaktadır. Burayı ziyarete gelenler, ikinci avluyu ziyaret etmeyi ihmal etmiyorlar. Burada kümbet şeklinde, kesme taş ile yapılan bir türbe bulunuyor. Türbe, Çolak Abdi Paşa, İshak Paşa ve yakınlarına aittir.

İshakpaşa Sarayı

Mimarisi, yapımı ve tarihi ile ön olana çıkan İshakpaşa Sarayı, Doğubayazıt’ta görülmesi gereken en güzel yerlerden biridir. Doğu seyahatinizde rotanızın yönünü buraya çevirerek Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan bu sarayı daha yakından görme şansı elde edebilirsiniz.

Doğubayazıt’a nasıl gidilir?

Ağrı’nın en bilinen ilçesi Doğubayazıt’a ulaşmak için Ağrı Havalimanı, en çok kullanılan seyahat noktalarından biridir. Ağrı uçak bileti alarak havalimanına iniş yaptıktan sonra buradan hareket eden ilçe araçlarıyla İshakpaşa Sarayı’nı görebilirsiniz.

Yakın yerden gitmek isteyenler ise Ağrı otobüs bileti alarak yine bu görkemli yapıyı ziyaret edebilirler. Kolaylıkları, avantalı fiyatları ve diğer yönleriyle müşterilerine kolaylık sağlayan online bilet sitesi www.biletbayi.com web adresinizden bilet satın alma işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir