Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

İçinizi Isıtacak Rengarenk Sokaklar

Tayland’ın Mucizevi Adaları

Ankara’da Mutlaka Görmeniz Gereken 12 Müze

Aksaray Seyahatinde Görülmesi Gereken 4 Yer

Aksaray 10 Ocak 2017
257 views

İç Anadolu bölgesinin tarihi uzun dönemler öncesine dayanan kenti Aksaray, geçmişin gizemli dünyasını günümüze taşıyan Türkiye’nin turistik kentlerinden biridir. Katedral, Peribacaları, kaplıcaları ve doğal alanları ile seyahatinize farklı bir renk katmak için rotanızı bu yöne doğru çevirmenizi öneriyoruz.

Aksaray, antik dönemlere kadar uzanan bir geçmişe sahiptir. Hititler döneminde “Garsaura” adıyla anılan kent, kurulduğu günden bu yana pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış, uygarlıkların kentte bıraktıkları izleri günümüz dünyasına taşımayı başarmıştır. İç Anadolu bölgesinin gizemli kenti Aksaray’da görmeniz gereken 4 etkileyici yer hakkında edindiğimiz bilgileri sizinle paylaşarak, bu güzergah üzerindeki tatilinizin daha keyifli hale gelmesinde yardımcı olacağız. Biz incelemelerimizi aktarırken siz de biletbayi.com web sitesine girerek ucuz uçak bileti avantajlarından yararlanarak rezervasyonunuzu yaptırın.

Aksaray’da görülmesi gereken 4 etkileyici yer

Aksaray Selime Katedrali ve Peribacaları

Aksaray’ın Güzelyurt ilçesinde şirin bir kasaba olan Selime, tarihi geçmişi ile ön plana çıkan bir yerdir. Burada yer alan kiliseler, peribacaları; misafirlerine büyüleyici bir atmosfer sunuyor. Selime’de yer alan katedral ve kervansaray, bölgeye mistik bir görünüm kazandırıyor. Eski dönemlerde buraya kurulan Pazar yerine gelen kervan, develerini katedralin orta yerine çıkartmaktaydılar. Bugün turistik bir cazibeye dönüşen katedral ve peribacaları, Selime gezisinde görülmesi gereken ilk yerdir.

Selime Katedrali ve Peribacaları

Aksaray Ziga Kaplıcaları

Ihlara Vadisi’nin güzelliklerinden biri olarak ön plana çıkan Ziga Kaplıcaları, Güzelyurt ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Bakanlar Kurulu kararınca “Koruma bölgesi” olarak ilan edilen Ziga Kaplıcaları çevresinde yapılaşmaya izin verilmemektedir. 47 derece sıcaklığa sahip olan kaplıca suları; cilt hastalıklarına, romatizma, metabolizma sıkıntılarına iyi gelmektedir. Çevrede yapılaşmamanın olmamasına karşın, konaklanabilecek uygun oteller bulunmaktadır.

Ziga Kaplıcaları

Aksaray Aziz Gregorius Kilisesi

M.S. 385 yılında inşa edildiği tarihi kaynaklarda yer alan Aziz Gregorius Kilisesi, Güzelyurt ilçesinde Aşağı Mahallesi’nde yer almaktadır. Antik değeri ile Aksaray’a güzellik katan kilise, yapıldığı dönemden itibaren farklı zamanlarda onarıma tabii tutulmuş, Osmanlı döneminde camiye dönüştürülmüştür. Halk arasında “Kilise Camii” olarak adlandırılan Aziz Gregorius Kilisesi, Aksaray gezisinde mutlaka görmeniz gereken nadir güzelliklerden biridir.

Kilise Camii

Aksaray Aşıklı Höyük

Aksaray il merkezinin 25 km. uzaklığında yer alan Aşıklı Höyük, Kapadokya tarihinin önemli antik kentlerinden biridir. Ihlara Vadisi’ne 4,5 km. uzaklıkta yer alan höyük, Kızılkaya Köyü’nde yer almaktadır. Kapadokya bölgesinin en eski yerleşim yeri olarak da bilinen höyük, 10,000 yıllık geçmişi ile günümüz turizm dünyasında gizemli bir eser olarak yerini koruyor.

Aşıklı Höyük

Aksaray’a nasıl gidilir?

Aksaray, İç Anadolu bölgesinde yer almaktadır. İlde havalimanı olmamasına karşın, Nevşehir Kapadokya Havalimanı veya Kayseri Havalimanı, ile en yakın havalimanlarıdır. Türkiye’nin dört bir yanından Aksaray’a otobüs seferleri düzenlenmektedir. Karayolu ile seyahat etmek isteyenler Aksaray otobüs bileti alarak şehir merkezine ulaşabilir, buradan toplu taşıma araçları veya tur operatörlerinin özel araçlarıyla kentin güzelliklerini görebilirler.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Bunlar da var!
Alanya Kalesi, Alanya

Alanya Kalesi, Alanya

15 Haziran 2017
60 views
Küllerinden doğan ülke Bosna Hersek

Küllerinden doğan ülke Bosna Hersek

29 Nisan 2017
213 views
Parlayan Yıldız; Alaçatı

Parlayan Yıldız; Alaçatı

24 Ekim 2015
1.009 views
Vail, Colorado Kayak Merkezi

Vail, Colorado Kayak Merkezi

10 Aralık 2015
1.446 views
Kapadokya’da balon turu

Kapadokya’da balon turu

25 Mart 2017
329 views
Tanrının dünyaya armağanı; Kızkumu

Tanrının dünyaya armağanı; Kızkumu

16 Kasım 2015
1.655 views
Yeni dünyanın yeni şehri; Doha

Yeni dünyanın yeni şehri; Doha

27 Kasım 2015
1.292 views