Seyahat Planınızı Şekillendirecek Altın Değerinde Tavsiyeler

İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

Balıkesir’in Tatil Cenneti : Altınoluk

İzmir’de Gezilecek 9 Yer

Aksaray Seyahatinde Görülmesi Gereken 4 Yer

Aksaray 10 Ocak 2017
299 views

İç Anadolu bölgesinin tarihi uzun dönemler öncesine dayanan kenti Aksaray, geçmişin gizemli dünyasını günümüze taşıyan Türkiye’nin turistik kentlerinden biridir. Katedral, Peribacaları, kaplıcaları ve doğal alanları ile seyahatinize farklı bir renk katmak için rotanızı bu yöne doğru çevirmenizi öneriyoruz.

Aksaray, antik dönemlere kadar uzanan bir geçmişe sahiptir. Hititler döneminde “Garsaura” adıyla anılan kent, kurulduğu günden bu yana pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış, uygarlıkların kentte bıraktıkları izleri günümüz dünyasına taşımayı başarmıştır. İç Anadolu bölgesinin gizemli kenti Aksaray’da görmeniz gereken 4 etkileyici yer hakkında edindiğimiz bilgileri sizinle paylaşarak, bu güzergah üzerindeki tatilinizin daha keyifli hale gelmesinde yardımcı olacağız. Biz incelemelerimizi aktarırken siz de biletbayi.com web sitesine girerek ucuz uçak bileti avantajlarından yararlanarak rezervasyonunuzu yaptırın.

Aksaray’da görülmesi gereken 4 etkileyici yer

Aksaray Selime Katedrali ve Peribacaları

Aksaray’ın Güzelyurt ilçesinde şirin bir kasaba olan Selime, tarihi geçmişi ile ön plana çıkan bir yerdir. Burada yer alan kiliseler, peribacaları; misafirlerine büyüleyici bir atmosfer sunuyor. Selime’de yer alan katedral ve kervansaray, bölgeye mistik bir görünüm kazandırıyor. Eski dönemlerde buraya kurulan Pazar yerine gelen kervan, develerini katedralin orta yerine çıkartmaktaydılar. Bugün turistik bir cazibeye dönüşen katedral ve peribacaları, Selime gezisinde görülmesi gereken ilk yerdir.

Selime Katedrali ve Peribacaları

Aksaray Ziga Kaplıcaları

Ihlara Vadisi’nin güzelliklerinden biri olarak ön plana çıkan Ziga Kaplıcaları, Güzelyurt ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Bakanlar Kurulu kararınca “Koruma bölgesi” olarak ilan edilen Ziga Kaplıcaları çevresinde yapılaşmaya izin verilmemektedir. 47 derece sıcaklığa sahip olan kaplıca suları; cilt hastalıklarına, romatizma, metabolizma sıkıntılarına iyi gelmektedir. Çevrede yapılaşmamanın olmamasına karşın, konaklanabilecek uygun oteller bulunmaktadır.

Ziga Kaplıcaları

Aksaray Aziz Gregorius Kilisesi

M.S. 385 yılında inşa edildiği tarihi kaynaklarda yer alan Aziz Gregorius Kilisesi, Güzelyurt ilçesinde Aşağı Mahallesi’nde yer almaktadır. Antik değeri ile Aksaray’a güzellik katan kilise, yapıldığı dönemden itibaren farklı zamanlarda onarıma tabii tutulmuş, Osmanlı döneminde camiye dönüştürülmüştür. Halk arasında “Kilise Camii” olarak adlandırılan Aziz Gregorius Kilisesi, Aksaray gezisinde mutlaka görmeniz gereken nadir güzelliklerden biridir.

Kilise Camii

Aksaray Aşıklı Höyük

Aksaray il merkezinin 25 km. uzaklığında yer alan Aşıklı Höyük, Kapadokya tarihinin önemli antik kentlerinden biridir. Ihlara Vadisi’ne 4,5 km. uzaklıkta yer alan höyük, Kızılkaya Köyü’nde yer almaktadır. Kapadokya bölgesinin en eski yerleşim yeri olarak da bilinen höyük, 10,000 yıllık geçmişi ile günümüz turizm dünyasında gizemli bir eser olarak yerini koruyor.

Aşıklı Höyük

Aksaray’a nasıl gidilir?

Aksaray, İç Anadolu bölgesinde yer almaktadır. İlde havalimanı olmamasına karşın, Nevşehir Kapadokya Havalimanı veya Kayseri Havalimanı, ile en yakın havalimanlarıdır. Türkiye’nin dört bir yanından Aksaray’a otobüs seferleri düzenlenmektedir. Karayolu ile seyahat etmek isteyenler Aksaray otobüs bileti alarak şehir merkezine ulaşabilir, buradan toplu taşıma araçları veya tur operatörlerinin özel araçlarıyla kentin güzelliklerini görebilirler.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Bunlar da var!
Tarsus Şelalesi ve Roma Mezarları

Tarsus Şelalesi ve Roma Mezarları

24 Mart 2017
256 views
Kanada’nın liman şehri Vencouver

Kanada’nın liman şehri Vencouver

24 Aralık 2015
1.734 views
Cennetin diğer adı; Marmaris

Cennetin diğer adı; Marmaris

29 Ekim 2015
1.758 views
Balıkesir’in Tatil Cenneti : Altınoluk

Balıkesir’in Tatil Cenneti : Altınoluk

14 Ağustos 2017
42 views
Küllerinden doğan ülke Bosna Hersek

Küllerinden doğan ülke Bosna Hersek

29 Nisan 2017
273 views
Antalya’da Görülecek 4 Antik Kent

Antalya’da Görülecek 4 Antik Kent

10 Aralık 2016
295 views
Trakya’nın sakin şehri; Edirne

Trakya’nın sakin şehri; Edirne

6 Aralık 2015
2.134 views
Bursa Çevresinde Gezilecek 5 Şirin Yer

Bursa Çevresinde Gezilecek 5 Şirin Yer

8 Aralık 2016
351 views
Bozulmamış doğasıyla Gazipaşa

Bozulmamış doğasıyla Gazipaşa

4 Kasım 2015
1.842 views
Dünyanın en ilginç gölleri

Dünyanın en ilginç gölleri

12 Nisan 2017
368 views