Manisa’da Doğayla Buluşma Noktası: Kız Köprüsü

Bir Çığ Gibi Büyüyen Hayran Kitlesine Sahip Game Of Thrones Dizi Mekanları

Bulgaristan’da Yapılacak Şeyler

Kültürlerin Geçiş Noktası: Bulgaristan

Amazonlar Diyarı Amasya

Amasya 9 Ocak 2017
462 views

7000 yıllık geçmişi ile Orta Karadeniz bölgesinin simge kentlerinden olan Amasya, ihtişamlı güzelliği ile Amazonlar diyarı olarak ülkemizin güzel noktalarından bir yerdir.

Amasya, Strabon’un memleketi, Osmanlı şehzadelerinin eğitim yeri olma özelliği ile tarihe renk katar. Bir de Yeşilırmak’ın ikiye böldüğü şehir, doğal güzellikleri ile edalı bir cazibeye sahiptir. Kültürel miraslar, Yeşilırmak kenarına süzülmüş şirin evler ve birbirinden farklı noktaları ile kendine hayran bırakan Amasya, elması ile de misafirlerinin damağında lezzet bırakan bir kenttir.

Amasya

Tarihi değerlerini korumayı başaran Amasya’da gezilecek o kadar çok tarihi ve turistik yer var ki; her biri için ayrıca zaman harcamak, kentin gizemli yönlerini keşfetmeye ancak fırsat tanır. Kral Kaya Mezarları, Krallar Vadisi, Aynalı Mağara, Harşena Dağı üzerinde yer alan Hititlerin eseri Amasya Kalesi, Osmanlı dönemine ait ahşap yapısı ile dikkat çekici Hazeranlar Konağı, Amasya’nın en çok dikkat çeken ve turistlerin en çok ziyaret ettikleri noktalardan birkaçıdır.

Amasya

Amasya’da tarihi noktaların sayıca fazla olduğundan ve bunun da kentin kültürel miraslar açısından ne kadar da zengin olduğunu açık bir şekilde gösterdiğini belirtmemiz gerekiyor. 1413 yılından bu yana ayakta kalmayı başaran Haliliye Medresesi, 1 yıl sonra Çelebi Mehmet tarafından yaptırılan Çelebi Mehmet Medresesi ve 1488 yılında yapılan Selçuklu mezar anıtlarında görülen sekizgen planlı özelliği ile dikkat çeken Kapı Ağa Medresesi. Her birinin mimari özellikleri hayran bırakan bu tarihi değerler, Amasya’nın farklı noktalarında misafirlerin ziyaretine açık durumda.

Amasya

Amasya’nın dört bir yanında tarihi değerleri yüksek yapıtlar yer alır. Turistlerin fevkalade ilgisini çeken bu noktalar, genellikle inanç turizmi açısından önem taşımaktadır. Tarihi değerlerinin yüksek olması ise ayrıca cazibesini arttırmaya yetiyor. Anadolu Selçuklu sanatının en güzel eserlerinden biri olarak kabul edilen 1267 tarihinde yapılan Gökmedrese Camii, Yeşilırmak kenarında yine Anadolu Selçuklarının mimarisi olarak ayakta duran Amasya Camii ve Bizans döneminden kalma kilisenin camiye dönüştürülmesiyle şehre farklı bir ahenk katan Fethiye Camii, Amasya’da görülmeye değer noktalardır.

Amasya

Tarihi güzellikleriyle hayran bıraktığı kadar doğal güzellikleriyle de misafirlerini cezp etmeyi başaran Amasya’da görülmesi gereken en güzel yerlerden biri de Yedi Kuğular Kuş Cenneti’dir. Yedikır Barajı etrafında kurulan kuş cennetinde 16 familyadan, 34 tür kuş barınmaktadır. Bu özelliği Türkiye’de en önemli kuş alanlarından 57. Olarak kabul edilmektedir. Şehri ziyaret ederken bu güzelim doğal alanı da mutlaka görmenizi öneriyoruz.

Amasya

Amasya’ya Nasıl Gidilir?

Amazon kraliçesi Amasis’in misket elmasıyla ünlü kenti Amasya’ya ulaşmak için karayolu veya havayolunu tercih edebilirsiniz. Amasya il merkezine 46 km. uzaklıkta yer alan Merzifon Havalimanı’na geldikten sonra buradan araç kiralayarak veya merkeze hareket eden araçlarla şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Otobüs ile yolculuk yapmak isterseniz Amasya otobüs terminalinde indikten sonra şehir içi araçlarıyla kentin farklı noktalarını görebilir veya özel araç kiralayarak daha rahat gezinti yapabilirsiniz.

Ayrıcalıklı avantajlarıyla Türkiye’nin karşılaştırmalı online bilet sitesi www.biletbayi.com web adresini ziyaret ederek Amasya otobüs bileti veya daha uzak mesafeler için Amasya uçak bileti rezervasyonu yaptırabilirsiniz.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Bunlar da var!
Bilecik’te gezilecek 4 yer

Bilecik’te gezilecek 4 yer

13 Ocak 2017
308 views
Sarıhan Kervansarayı, Kapadokya

Sarıhan Kervansarayı, Kapadokya

28 Mayıs 2017
180 views
Tatil Cenneti Bodrum

Tatil Cenneti Bodrum

26 Ekim 2015
1.327 views
Ezber bozan tatil rotaları

Ezber bozan tatil rotaları

24 Nisan 2017
296 views
Ağrı’da Gezip Görülecek 6 Yer

Ağrı’da Gezip Görülecek 6 Yer

11 Mayıs 2017
290 views
Keşfedilmeyi Bekleyen Dikili

Keşfedilmeyi Bekleyen Dikili

25 Aralık 2016
450 views
Kapadokya’da balon turu

Kapadokya’da balon turu

25 Mart 2017
483 views
Rahmi Koç Müzesi Taksiyarhis Kilisesi

Rahmi Koç Müzesi Taksiyarhis Kilisesi

30 Mayıs 2017
252 views