Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

İçinizi Isıtacak Rengarenk Sokaklar

Tayland’ın Mucizevi Adaları

Ankara’da Mutlaka Görmeniz Gereken 12 Müze

Amazon Adası ve Amazon Köyü, Samsun

Samsun, TURKİYE 5 Haziran 2017
106 views

Samsun bölgesinde yaşadığı rivayet edilen kadın savaşçı Amazonlar, Samsun için önemli değerlerden biridir. Batı Yakası’nda hayata açılan Amazon Adası ve Amazon Köyü de Samsun’un en çok ilgi gören yerlerinden birisi olmayı başarmıştır.

2010 yılında hayata geçirilen Batı Park projesinde yapay bir şekilde meydana getirilen Amazonlar Adası ve adanın içinde bulunan Amazon Köyü ile Samsun, mitolojiden yola çıkarak görülmeye değer bir ziyaret noktası ortaya çıkarmıştır. Eğer siz de yakın zamanda bir Samsun gezisi planlıyorsanız Amazon Adası ve Amazon Köyü mutlaka listenizde bulunmalı.

Amazon Adası ve Amazon Köyü

Amazon Adası girişinde sizi bir amazon ve iki aslan heykeli karşılıyor

Efsanelerde çok önemli bir yere sahip olan Amazon kadınları erkeklerini kendilerine köle ederek kendilerine hizmet etmelerini sağlarmış. Bu kadınların savaşma ve ata binme konularında oldukça maharetli oldukları rivayet edilmektedir. Amazonların Samsun’un Terme bölgesinde yaşadığı söylenmektedir.

Aslan heykelinin ağzına çıkarak manzarayı seyredebiliyorsunuz

Amazon Adası, Amisos Tepesi yamaçlarında 50 bin metrekarelik bir alanda kurulmuştur. Ada, sizi girişte dev bir amazon heykeli ve bu heykelin iki yanında bulunan 2 adet devasa Anadolu aslanı heykeliyle karşılıyor. Amazon heykeli 12.5 metre yüksekliği ve 4 metre genişliğiyle elinde savaş aletleriyle gururlu bir şekilde duruyor. 24 metre uzunluğa sahip aslan heykelleri ise 11 metre yüksekliğiyle oldukça heybetli görünüyor. Aslan heykellerinin alt kısmındaki kapıdan geçerek merdivenlerden aslanların ağzına geçmek mümkün. Buradan manzarayı seyredebiliyorsunuz.

Amazon Köyü

Heykellerin 100 metre sağ tarafında kurulan Amazon Köyü ise Amazon kadınlarının yaşamlarına ışık tutan bir müze olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi ve On Dokuz Mayıs Üniversitesi‘nin birlikte yürüttüğü bir proje olarak ortaya çıkan köyde amazon kadınlara ait bal mumundan heykeller dikkat çekiyor.

Amazon Köyü toplamda 2 milyon TL’ye mal oldu

Amazon Köyü Ziyaret Bilgileri

Amazon Köyü’nü 2 TL giriş ücreti karşılığında ziyaret edebiliyorsunuz. Köyü 09.00 ile 17.00 saatleri arasında gezmeniz mümkün. Ada girişindeki aslanların ağzına çıkmak istiyorsanız akşam vaktinde buna müsaade edilmediği için gündüz gitmenizi tavsiye ederiz; ancak heykellerin akşam ışıklandırmasıyla bir başka güzel olduğunu da söylememiz gerek. Adada ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir de cafe hizmet veriyor; ancak cafe çok geniş bir menüye sahip değil.

Amazon Adası’na Nasıl Gidilir?

Amazon Adası ve Amazon Köyü Samsun’un Baruthane bölgesinde yer almaktadır. Şehrin oldukça merkezi bir noktasında bulunan Batı Park’a dolmuş, otobüs ve tramvayla gelmeniz mümkün. Şehrin hemen hemen her yerinde buraya toplu taşımayla gelebilirsiniz. Özel aracınızla gelmek isterseniz de haritadan yol tarifi alarak bu farklı adayı ve köyü ziyaret etme şansını yakalayabilirsiniz.

Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Pingback: Samsun Gezilecek Yerler - Seyahat Rehberi on 5 Haziran 2017

İlginizi Çekebilir
Kaymaklı Yeraltı Şehri, Nevşehir

Kaymaklı Yeraltı Şehri, Nevşehir

14 Haziran 2017
97 views
Kıbrıs Kanyonu, Kaş

Kıbrıs Kanyonu, Kaş

13 Haziran 2017
117 views
Varda Köprüsü, Adana

Varda Köprüsü, Adana

13 Haziran 2017
151 views
Atatürk Arboretumu, İstanbul

Atatürk Arboretumu, İstanbul

12 Haziran 2017
83 views
Kızkalesi, Mersin

Kızkalesi, Mersin

12 Haziran 2017
88 views
Gölyazı Köyü’ne Nasıl Gidilir?

Gölyazı Köyü’ne Nasıl Gidilir?

11 Haziran 2017
79 views
Bozcaada’ya Nasıl Gidilir?

Bozcaada’ya Nasıl Gidilir?

11 Haziran 2017
80 views
Kozak Yaylası, Ayvalık

Kozak Yaylası, Ayvalık

10 Haziran 2017
77 views
Ayvacık, Samsun

Ayvacık, Samsun

10 Haziran 2017
90 views
Kaş’ta Görmeniz Gereken 10 Yer

Kaş’ta Görmeniz Gereken 10 Yer

10 Haziran 2017
103 views