Seyahat Planınızı Şekillendirecek Altın Değerinde Tavsiyeler

İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

Balıkesir’in Tatil Cenneti : Altınoluk

İzmir’de Gezilecek 9 Yer

Ankara’da Gezilecek 5 Etkileyici Müze

Ankara, TURKİYE 19 Mayıs 2017
143 views

Cumhuriyet’in kuruluşundan bu yana jeopolitik konumu itibariyle ülkemizin başkentlik görevini yerine getiren Ankara, oldukça köklü bir geçmişe sahip, ülkemizin önemli şehirlerinden biridir. 

Ankara’ya geldiğinizde başta Anıtkabir, TBMM olmak üzere ziyaret edilmesi gereken birçok önemli nokta bulunuyor. Müzeler bakımından oldukça zengin bir şehir olan Ankara’ya geldiğinizde görmeniz gereken çok önemli müzeler de bulunuyor. Sizin için Ankara ziyaretinizde görmeniz gereken 5 önemli müzeyi araştırdık.

Ankara’da Gezilmesi Gereken 5 Müze

1.Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Altındağ ilçesinde bulunan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, hem Ankara için hem de ülkemiz için çok önemli müzelerin başında gelmektedir. Müzede ülkemizin çeşitli bölgelerinde yapılan kazılardan çıkarılan çok önemli eserler sergilenmektedir. Müze, 1997 yılında İsviçre’de yapılan değerlendirmeler sonucunda 68 müze arasından Yılın En İyi Müzesi unvanını almıştır.

2.Etnografya Müzesi

Etnografya Müzesi

Selçuklu döneminden bugüne Anadolu’nun önemli eserlerinin sergilendiği müze, Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatından sonraki ilk defnedildiği yer olması nedeniyle de ayrı bir öneme sahiptir. Müze, Ankara’nın Namazgah ismiyle anılan tepede kurulmuştur, Etnografya Müzesi 1930 yılından bu yana hizmet vermektedir. Müzeyi haftanın her günü 10 TL giriş ücreti ödeyerek ziyaret edebilirsiniz.

3.Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi

Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi

Sanayimizin önemli isimlerinden biri olan Rahmi Koç anısına restore adilen Çengelhan, günümüzde bir sanayi müzesi olarak hizmet vermektedir. Sanayiye dair birçok eserin incelenebileceği müzede aynı zamanda ziyaretçilere eğitim vermek adına atölye çalışmaları da gerçekleştirilmektedir.

4.Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Ulus Meydanı’nda bulunan ve TBMM’nin ilk binası olan bu bina 1920-1924 yılları arasında bu görevine devam etmiştir. 1961 yılında TBMM Müzesi ismiyle ziyaretçilerini ağırlamaya başlayan bina 1981 yılında Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak hizmet vermeye başlamıştır.

5.Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

2009 yılında müzeye çevrilen Ulucanlar Cezaevi, Türk siyaset ve edebiyat dünyasının birçok önemli isminin hapis yattığı bir yer olması nedeniyle ülkemizin önemli binalarından biridir. Ulucanlar Cezaevi Müzesi‘nde bu önemli isimlere ait birçok kişisel eşyayı ve yattıkları koğuşları görme şansına sahip olabiliyorsunuz.

Eğer bir Ankara gezisi planlarsanız bu önemli müzeleri mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Bandırma’da Yapılacak 8 Şey

Bandırma’da Yapılacak 8 Şey

5 Ağustos 2017
46 views
Nefis Yöresel Bayram Tatlıları

Nefis Yöresel Bayram Tatlıları

21 Haziran 2017
131 views
Kaymaklı Yeraltı Şehri, Nevşehir

Kaymaklı Yeraltı Şehri, Nevşehir

14 Haziran 2017
169 views
Kıbrıs Kanyonu, Kaş

Kıbrıs Kanyonu, Kaş

13 Haziran 2017
183 views
Varda Köprüsü, Adana

Varda Köprüsü, Adana

13 Haziran 2017
265 views
Atatürk Arboretumu, İstanbul

Atatürk Arboretumu, İstanbul

12 Haziran 2017
150 views
Kızkalesi, Mersin

Kızkalesi, Mersin

12 Haziran 2017
147 views