Seyahat Planınızı Şekillendirecek Altın Değerinde Tavsiyeler

İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

Balıkesir’in Tatil Cenneti : Altınoluk

İzmir’de Gezilecek 9 Yer

Ankaranın Gezilecek Mekanları – Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Ankara, TURKİYE 24 Mart 2017
632 views

1925 yılından 2006 yılına kadar Türkiye siyasi ve edebi tarihinin birçok önemli isminin de kaldığı Ulucanlar Cezaevi, 2009 yılında Altındağ Belediyesi tarafından restore edilerek müze olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Ulucanlar Cezaevi günümüzde müze olarak hizmet vermektedir

Müze cezaevi olarak kullanıldığı dönemde 68 kuşağının önemli isimlerinden Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan gibi isimlerin idam edildiği yer olarak tarihe geçmiştir. Bunun yanında Muhsin Yazıcıoğlu, Leyla Zana, Bülent Ecevit, Yılmaz Güney, Kemal Tahir, Fakir Baykurt, Sırrı Sakık, Yaşar Kemal, Nazım Hikmet gibi ülke tarihi açısından birçok önemli isim cezaevinde mahkum olarak kalmıştır.

Ulucanlar Cezaevi Türk yakın tarihi açısından çok önemli bir yere sahiptir

81 yıllık tarihiyle ülkemizin en önemli yapılarından biri olan bina günümüzde müze olarak ziyaretçilerine ülkemizin yakın tarihinde yolculuk yapma olanağı tanıyor. Müze ziyaretinizde Hilton Koğuşu, idamların yapıldığı darağacı, tanınmış mahkumların kaldığı koğuşlar ve şahsi eşyaları görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Dilerseniz ziyaret sonunda hediyelik eşya bölümünden çeşitli objeleri de satın alabilirsiniz.

Ulucanlar Cezaevi’nde şu anda müze olan bir koğuş

Müze Ziyaret Bilgileri

Müzeyi pazartesi günleri dışında haftanın 6 günü 10.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. 65 yaş ve üstü ziyaretçilerden giriş ücreti alınmazken, öğrenci ve öğretmen 2 TL, yetişkinler ise 5 TL giriş ücreti ödeyerek müzeyi ziyaret edebilmektedir. 10 kişi ve daha fazla sayıdaki gruplarda ise %10 indirim uygulanmaktadır.

Müzeye Nasıl Gidilir?

Ankara’nın Altındağ ilçesinde Ulucanlar semtinde bulunan müzeye şehrin her yerinden kalkan toplu taşıma araçlarıyla ve özel araçlarla gelmek mümkün. Şehir dışından müzeyi ziyaret etmek isterseniz havayolu, karayolu ve tren seçeneklerinden biriyle Ankara’ya gelme şansına sahipsiniz. Ankara’ya uygun uçak bileti seçenekleriyle kolay ve hızlı bir şekilde gelebilirsiniz. Dilerseniz Ankara otobüs bileti satın alarak da konforlu bir seyahatin ardından başkente ulaşmanız mümkün.

Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Pingback: Ankara’da Gezilecek 5 Etkileyici Müze - Seyahat Rehberi on 19 Mayıs 2017

İlginizi Çekebilir
Bandırma’da Yapılacak 8 Şey

Bandırma’da Yapılacak 8 Şey

5 Ağustos 2017
46 views
Nefis Yöresel Bayram Tatlıları

Nefis Yöresel Bayram Tatlıları

21 Haziran 2017
131 views
Kaymaklı Yeraltı Şehri, Nevşehir

Kaymaklı Yeraltı Şehri, Nevşehir

14 Haziran 2017
169 views
Kıbrıs Kanyonu, Kaş

Kıbrıs Kanyonu, Kaş

13 Haziran 2017
183 views
Varda Köprüsü, Adana

Varda Köprüsü, Adana

13 Haziran 2017
265 views
Atatürk Arboretumu, İstanbul

Atatürk Arboretumu, İstanbul

12 Haziran 2017
150 views
Kızkalesi, Mersin

Kızkalesi, Mersin

12 Haziran 2017
147 views