Manisa’da Doğayla Buluşma Noktası: Kız Köprüsü

Bir Çığ Gibi Büyüyen Hayran Kitlesine Sahip Game Of Thrones Dizi Mekanları

Bulgaristan’da Yapılacak Şeyler

Kültürlerin Geçiş Noktası: Bulgaristan

Alanya Kalesi, Alanya

Antalya 15 Haziran 2017
156 views

Ege geçmişten günümüze hep cazibe merkezi konumunda bulunmuştur. Bu da bölgenin devamlı karadan ve denizden tehditlere maruz kalmasına neden olmuştur. Antalya‘nın Alanya ilçesinde bulunan Alanya Kalesi, bu tehditlerden korunmak için yapılarak günümüze kadar gelmeyi başarabilmiş özel kalelerden biri olarak ziyaretçilerine kapılarını açıyor. 

Kara ve deniz yoluyla ulaşımın güç olması nedeniyle tehlikelere karşı korunaklı bir bölge olan Alanya, sıklıkla yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Alanya’nın en hakim tepelerinden birinde bulunan Alanya Kalesi, 1221 yılında bölgede hakimiyet kurmuş olan Selçuklu Devleti’nin hükümdarı I. Alaeddin Keykubat tarafından yaptırılmıştır. Kale, günümüzde Alanya’nın sembol yapılarından biri olarak kabul edilmektedir.

Alanya Kalesi

6,5 km. kale uzunluğuyla oldukça geniş bir alana yayılan Alanya Kalesi, içerisinde bulunan 140’ı aşkın burcu, 400 civarındaki sarnıcı, 83 tane kulesi ve içinde bulundurduğu birçok eserle adeta bir açık hava müzesi görevi görüyor. Ziyaretçileri kale içerisinde Selçuklu taş mimarisinin en güzel örneklerini inceleme fırsatı buluyor.

Alanya Kalesi, Antalya

Alanya Kalesi Dış Kale, Orta Kale ve İç Kale olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Bu bölümlerin içinde kilise, cami ve çeşitli yapılar bulunuyor. Kale içerisinde bulunan Kızılkule ve Aya Yorgi isimli küçük kilise dikkat çeken yapıların başında geliyor.

Kaleye giriş yapılan kapıda, arma ve rozetlerle bezeli yazıtta, Selçukluların Sinop’tan sonra ikinci deniz üssü konumunda bulunması nedeniyle I. Alaeddin Keykubat’a verilen “İki Denizin Sultanı” unvanı bulunmaktadır.

Alanya Kalesi, Kızılkule

Alanya Kalesi Ziyaret Bilgileri

Haftanın her günü açık bulunan Alanya Kalesi’ni 15 TL ücret karşılığında ziyaret edebiliyorsunuz. Müzekartınız varsa müzeyi senede iki defa ücretsiz bir şekilde ziyaret edebiliyorsunuz. Sabah 08.00’da açılan müzeyi yaz döneminde 19.30’a kadar; kış döneminde ise 17.00’a kadar ziyaret etmeniz mümkün.

Alanya Kalesi’ne Nasıl Gidilir?

Alanya’ya geldikten sonra kaleye dilerseniz yürüyerek çıkmanız mümkün. Ancak 40 dakika süren bu yürüyüş sizi yorabileceği için bunun yerine özel aracınızla veya taksiyle veya dolmuşla da kaleye ulaşabilirsiniz. Kalenin girişine aracınızı park ederek yürüme zahmetinden kurtulabiliyorsunuz.

Eğer Alanya’yı tatil rotanıza eklediyseniz Alanya gezi rehberimize göz atarak Alanya hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Kaş’ta Görmeniz Gereken 10 Yer

Kaş’ta Görmeniz Gereken 10 Yer

10 Haziran 2017
307 views
Antalya’da Gezilecek 10 Yer

Antalya’da Gezilecek 10 Yer

21 Mayıs 2017
203 views
Teleferikten Olympos

Teleferikten Olympos

24 Aralık 2016
318 views
Antalya’da Görülecek 4 Antik Kent

Antalya’da Görülecek 4 Antik Kent

10 Aralık 2016
329 views
Gizli Kalmışlığın Güzelliği Demre

Gizli Kalmışlığın Güzelliği Demre

9 Aralık 2016
822 views
Bunlar da var!
Varda Köprüsü, Adana

Varda Köprüsü, Adana

13 Haziran 2017
440 views
Bilecik’te gezilecek 4 yer

Bilecik’te gezilecek 4 yer

13 Ocak 2017
300 views
Muğla’nın 3 Büyüleyici Durağı

Muğla’nın 3 Büyüleyici Durağı

13 Aralık 2016
852 views
Üsküp Gezi  Rehberi

Üsküp Gezi Rehberi

29 Kasım 2015
1.289 views
Gulet ustalarının şehri; Bozburun

Gulet ustalarının şehri; Bozburun

26 Ekim 2015
785 views