Manisa’da Doğayla Buluşma Noktası: Kız Köprüsü

Bir Çığ Gibi Büyüyen Hayran Kitlesine Sahip Game Of Thrones Dizi Mekanları

Bulgaristan’da Yapılacak Şeyler

Kültürlerin Geçiş Noktası: Bulgaristan

Ardahan’da Görmeniz Gereken 3 Kale

Ardahan, TURKİYE 21 Mayıs 2017
330 views

Tarih boyunca birçok devlet tarafından ele geçirilen Ardahan, asırlar boyu devletler için çok stratejik bir konumda bulunmuştur. Bu da şehrin düşmanlar tarafından sıklıkla kuşatılmasına sebep olmuştur.

Sık sık kuşatılan Ardahan’ı koruyabilmek için devletler şehrin önemli noktalarına kaleler inşa etmiş ve şehrin muhafazasını bu kaleler aracılığıyla gerçekleştirmiştir. Bu nedenle Ardahan’da birçok kale bulunmaktadır. Sizler için şehirde bulunan ve mutlaka görmeniz gereken 3 kaleyi listeledik.

1.Ardahan Kalesi

Ardahan Kalesi

Ardahan Kalesi, bölgedeki görülmesi gereken tarihi mekanların başında gelmektedir. Tam olarak yapım tarihi bilinmeyen Ardahan Kalesi’nin Osmanlı döneminde sürekli olarak kullanıldığı düşünülmektedir. Toplam sur uzunluğu 745 metre olan kalenin tarih boyunca birçok krallık tarafından kullanıldığı tahmin edilmektedir.

2.Şeytan Kalesi

Şeytan Kalesi

Çıldır ilçesine yakın bir konumda bulunan Şeytan Kalesi, sarp kayalıkların oluşturduğu bir yarımada üzerine konumlanmıştır. Bu da savaş zamanlarında kalenin oldukça korunaklı bir yapıya sahip olmasını sağlamış, böylelikle kale bölgeyi korumak adına daha başarılı olmuştur. Selçuklular ve Osmanlılar dahil olmak üzere geçmişte Ardahan’da hüküm süren birçok devlet bu kaleyi kullanmış ve gerekli olan onarım işlerini yaparak kalenin sağlam kalmasını sağlamıştır.

3.Kinzi Kalesi

Kinzi Kalesi

Bağdaşen Köyü’nün Bilbilan Yaylası’nda bulunan Kinzi Kalesi’nin tam olarak yapım tarihi bilinmemektedir. Yapılan incelemelere göre kalenin Urartular döneminde inşa edildiği tahmin edilmektedir. Yüksek ve bölgeye hakim bir noktaya konumlanan kale, Selçuklular ve Osmanlılar tarafından da kullanılmıştır. Günümüz kalenin bir kısmı tahrip olsa da Ardahan’a geldiğinizde Kinzi Kalesi‘ni mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Balıkesir’in Tatil Cenneti : Altınoluk

Balıkesir’in Tatil Cenneti : Altınoluk

14 Ağustos 2017
143 views
İzmir’de Gezilecek 9 Yer

İzmir’de Gezilecek 9 Yer

14 Ağustos 2017
116 views
Bandırma’da Yapılacak 8 Şey

Bandırma’da Yapılacak 8 Şey

5 Ağustos 2017
123 views
Nefis Yöresel Bayram Tatlıları

Nefis Yöresel Bayram Tatlıları

21 Haziran 2017
217 views
Kaymaklı Yeraltı Şehri, Nevşehir

Kaymaklı Yeraltı Şehri, Nevşehir

14 Haziran 2017
281 views
Kıbrıs Kanyonu, Kaş

Kıbrıs Kanyonu, Kaş

13 Haziran 2017
280 views
Varda Köprüsü, Adana

Varda Köprüsü, Adana

13 Haziran 2017
473 views
Atatürk Arboretumu, İstanbul

Atatürk Arboretumu, İstanbul

12 Haziran 2017
286 views