Manisa’da Doğayla Buluşma Noktası: Kız Köprüsü

Bir Çığ Gibi Büyüyen Hayran Kitlesine Sahip Game Of Thrones Dizi Mekanları

Bulgaristan’da Yapılacak Şeyler

Kültürlerin Geçiş Noktası: Bulgaristan

Atatürk Arboretumu, İstanbul

İstanbul, TURKİYE 12 Haziran 2017
287 views

İstanbul‘un Sarıyer ilçesinde Kemerburgaz-Bahçeköy yolu üzerinde bulunan Atatürk Arboretumu, geniş bir doğal ortamda ziyaretçilerin 1500’den fazla bitki türünü incelemesine olanak tanıyor.

1949 yılından bu yana yoğun uğraşlar sonucu adeta bir açık hava laboratuvarı görevi gören Atatürk Arboretumu, öğrencilerin ve bilimadamlarının araştırmalarında hizmet vermesinin yanında yerli ve yabancı doğasever ziyaretçilerin bitkileri tanıması konusunda da büyük bir görev üstlenmiş durumda.

Arboretumun geçmişi 1949 yılına dayanıyor

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi‘nden bilimsel destek alan arboretum, dünyadaki birçok botanik bahçe ve arboretumlarla da tohum ve bitki alışverişi konusunda işbirliği yapmaktadır. Bu da arboretumun zaman içerisinde çok daha geniş bir bitki çeşitliliğine sahip olmasını sağlıyor. Arboretumun bitki çeşitliliğinde Sarıyer’in iklim ve toprak zenginliğinin de etkisi büyük.

Arboretumda 1500’den fazla bitki türü bulunuyor

Atatürk Arboretumu, size çocuklarınızla ve sevdiklerinizle keyifli ve bitkilerle ilgili önemli bilgiler edinebileceğiniz güzel bir gezi sunuyor. Arboretum içindeki gölcükler ve hayvan habitatı da ziyaretinizi daha eğlenceli bir hale getiriyor. Bunun yanı sıra muhteşem doğa fotoğrafları çekme fırsatı da yakalayabiliyorsunuz.

Atatürk Arboretumu Ziyaret Bilgileri

Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretorumu’na giriş ücreti olarak hafta içi 5 TL, hafta sonu ise 15 TL ücret alınmaktadır. Müze pazartesi günleri dışında ziyaret edilebiliyor. Sabah 08.30’da açılan müze yaz mevsiminde 20.00’a kadar, kış mevsiminde ise 17.00’a kadar ziyarete açık. İçeriye çocuk maması hariç herhangi bir yiyecek-içecek sokulması yasak. Profesyonel fotoğraf çekimi için yanınızda bulunan ekipmanlar da içeriye alınmıyor. Getirmiş olduğunuz bu ekipmanları ve yiyecek-içecekleri içeri girerken güvenliğe bırakmanız gerekiyor. Bisiklet, kaykay, top vb. oyuncakların da içeriye sokulmasına izin verilmiyor.

Telefon: 0 (212) 226 1929

Atatürk Arboretumu’na Nasıl Gidilir?

Özel araç seçeneği: Sarıyer yönünde Büyükdere istikametini takip ederek Hacıosman’a gelin. Bahçeköy yoluna sapın. İstanbul Üniversitesi Spor Salonu karşısındaki Kemerburgaz yolundan sola dönün. Yaklaşık 500 metre sonra arboretum karşınızda olacak. Detaylı yol tarifi için paylaştığımız haritadan da faydalanabilirsiniz.

Toplu taşıma seçeneği: Taksim veya 4. Levent’ten 42T otobüsüne bindiğinizde İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi durağında inmeniz gerekiyor. 500 metre kadar geriye doğru yürüdüğünüzde karşınıza çıkacaktır. Aynı zamanda 42HM no’lu metro hattına binerek Hacıosman durağında indikten sonra Bahçeköy otobüslerini de kullanabilirsiniz. Bahçeköy’de indikten sonra Kemerburgaz yolunda 500 metre yürüyerek Atatürk Arboretumu’na ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Balıkesir’in Tatil Cenneti : Altınoluk

Balıkesir’in Tatil Cenneti : Altınoluk

14 Ağustos 2017
143 views
İzmir’de Gezilecek 9 Yer

İzmir’de Gezilecek 9 Yer

14 Ağustos 2017
116 views
Bandırma’da Yapılacak 8 Şey

Bandırma’da Yapılacak 8 Şey

5 Ağustos 2017
123 views
Ağva Gezilecek Yerler

Ağva Gezilecek Yerler

29 Haziran 2017
315 views
Ağva’ya Nasıl Gidilir?

Ağva’ya Nasıl Gidilir?

28 Haziran 2017
155 views
Galata Mevlevihanesi

Galata Mevlevihanesi

28 Haziran 2017
128 views
Yerebatan Sarnıcı, İstanbul

Yerebatan Sarnıcı, İstanbul

23 Haziran 2017
155 views
Nefis Yöresel Bayram Tatlıları

Nefis Yöresel Bayram Tatlıları

21 Haziran 2017
217 views