Dünyanın Tırmanışı En Tehlikeli Tepeleri

Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

İçinizi Isıtacak Rengarenk Sokaklar

Tayland’ın Mucizevi Adaları

Cunda Adası’na yolculuk

Balıkesir 22 Mart 2017
173 views

Türkiye sınırlarında değişik kültürlere tanık olmaya ne dersiniz? Cevabınız “evet” ise haydi birlikte Cunda Adası’na doğru bir yolculuk yapalım.

Cunda Adası, Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı, 1924 mübadelesinde göç eden Türklerin oluşturdukları bir yerleşim yeridir. Bu nedenle adanın yaşlı kesimi, Rumcayı ikinci anadili gibi konuşurlar. Ege Denizi’ndeki dördüncü büyük ada olma özelliğine sahip olan Cunda (Alibey Adası), kültürel yaşamı, kendine has lezzetleri ve tabi ki denizi ile ihtişamlı bir tatil yapmak için harika fırsatların bir arada toplandığı bir yerdir.

Cunda Adası

Cunda Adası

Adada o kadar çok olanak ve yapılacak etkinlik var ki kısa bir süreliğine tatile çıkmışsanız vakit erken iken bu kararınızı değiştirin derim. Cunda, gezmekle bitmeyecek güzelliklere, her sokağında farklı bir renge ve her köşesinde tarihin farklı izlerine rastlanılabilecek bir meskûndur. Bu özelliğinden dolayı kısa süreli tatil planınızı uzun vadeye çevirerek adanın keyfini çıkartmaya bakın derim.

Cunda Adası

Cunda Adası sokaklarından bir görüntü

Cunda Adası’nda Neler Yapılabilir?

Zengin doğal güzellikleri, sıcakkanlı ve sempatik insanları ile misafirlerini ağırlayan Cundalılar, adanın en önemli temel taşlarıdırlar. Öyle gittiğinizde yabancılık çekeceğinizi falan düşünmeyin. O kadar sıcak insanlar ki, kendinizi evinizin bir odasından diğer odasına gitmiş gibi hissedeceksiniz. Cömertçe ikramları, adayı tanıtmaları, adanın geçmişi hakkında kahvehanede anlattıkları samimi hikâyeler vs. her biri adaya renk katan yönlerdir. Cunda Adası’nı gezmek, adada yapabileceğiniz en güzel etkinliklerden biridir. Bu fırsatı değerlendirmek için Ayvalık, Akçay, Altınoluk ve Küçükkuyu’dan kalkış yapan küçük teknelere binebilirsiniz. Hem deniz sefası hem de adanın güzelliği gezinize renk katacaktır.

Cunda Adası tekne turu

Cunda Adası tekne turu

Tatilinizi değerlendirirken bir de Cunda Adası’nın tarihi binalarını da ziyaret edebilirsiniz. Mesela Rahmi M. Koç Müzesi, gezinizin ilk duraklarından biri olabilir. Çok özel eserlerin sergilendiği müze, hem ada hakkında bilgi edinmenizi sağlayacak hem de tatilinize renk katacaktır.

Rahmi M. Koç Kütüphanesi

Rahmi M. Koç Kütüphanesi

Taş Kahve

Adanın saymakla bitmek bilmeyen güzelliklerinin olması, renkli günlere tanıklık etmeniz adına keyifli olacaktır. Sahilde yer alan balık restoranlarından deniz ürünleri yiyebilir veya alternatif yemeklerin sunulduğu restoranları değerlendirebilirsiniz. Eh! Yemekten sonra bir Türk kahvesi iyi gelecektir… Bunun için gideceğiniz adres Taş Kahve olabilir. Bol köpüklü Türk Kahvesi ile yemeği hazmetmenin de rahatlığını yaşayarak ada içinde yeniden gezinti yapmaya başlayabilirsiniz.

Taş Kahve

Taş Kahve

Cunda Adası’nın Sokakları

Rengârenk Cunda Adası, her köşesinden farklı bir renk sunar misafirlerine. Sokaklarının kedileri mi? Onlar hiç eksilmezler, adanın en sakin meskûnları kediler, adaya renk veren varlıklardır. Korkmanıza gerek yok, bu kediler oldukça zararsız ve cana yakındırlar.

Cunda Adası Sokakları

Cunda Adası Sokakları

Keyifli bir gezinin ardından geceyi geçirmek için bulabileceğiniz birbirinden farklı oteller Cunda Adası’nda yer ediniyor. Otel, pansiyon veya kamp kurabileceğiniz uygun alanlarda kurularak, bir sonraki günde adanın kalan güzelliklerini görmeye devam edebilirsiniz.

Yorumlar

3 Trackbacks/Pingbacks

  1. Pingback: Ege'nin Cennet köşesi; Cunda Adası - Seyahat Rehberi on 30 Mayıs 2017
  2. Pingback: Ayvalık Adaları Tabiat Parkı - Seyahat Rehberi on 2 Haziran 2017
  3. Pingback: Ayvalık Hakkında Az Bilinenler - Seyahat Rehberi on 7 Haziran 2017

İlginizi Çekebilir
Kozak Yaylası, Ayvalık

Kozak Yaylası, Ayvalık

10 Haziran 2017
83 views
Ayvalık Hakkında Az Bilinenler

Ayvalık Hakkında Az Bilinenler

7 Haziran 2017
98 views
Şeytan Sofrası, Ayvalık

Şeytan Sofrası, Ayvalık

4 Haziran 2017
216 views
Ayvalık Adaları Tabiat Parkı

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı

2 Haziran 2017
111 views
Paşa Çorba Salonu, Ayvalık

Paşa Çorba Salonu, Ayvalık

1 Haziran 2017
98 views
Ayvalık Mutfağı

Ayvalık Mutfağı

1 Haziran 2017
97 views
Ayvalık’a Nasıl Gidilir?

Ayvalık’a Nasıl Gidilir?

31 Mayıs 2017
98 views