Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

İçinizi Isıtacak Rengarenk Sokaklar

Tayland’ın Mucizevi Adaları

Ankara’da Mutlaka Görmeniz Gereken 12 Müze

Bandırma Vapuru Müzesi

Samsun, TURKİYE 31 Mayıs 2017
109 views

Kurtuluş Savaşı’nda çok önemli bir yere sahip olan Bandırma Vapuru, aslına uygun bir şekilde yeniden inşa edilerek Bandırma Vapuru ismiyle ziyaretçilerine Kurtuluş Mücadelesi ile ilgili önemli bir ziyaret yapma fırsatı sunuyor.

İlk olarak 1878 yılında yolcu ve yük gemisi olarak inşa edilen gemi birçok el değiştirdikten sonra 19 Mayıs 1919 günü milli mücadelenin temellerinin atılmasında rol alacak bir yolculuğa çıkarak Atatürk ve silah arkadaşlarını Samsun’a getirir.

Müze Olma Süreci

Böyle bir müze fikrinin temelleri 13 Kasım 1999 yılında atılmıştır. Geminin orijinal haline ve boyutlarına sadık kalınarak inşa edilmesi için Samsun Valiliği kolları sıvar. İstanbul Deniz Müzesi‘nde muhafaza edilen orijinal vapurun projesiyle gerçekleştirilen inşa çalışmalarının ardından geminin yapımı 2001 yılına tamamlanır ve 2003 yılında da müze hizmete girer.

Bandırma Vapuru Müzesi

İç düzenlemeleri Abdi Güzel tarafından gerçekleştirilen müzenin, o dönemi ziyaret edenlere sonuna kadar hissettirdiğini söyleyebiliriz. Daha sonra Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Kurtuluş Mücadelesi’ni anlatan Milli Mücadele Panoraması ve yedi figürden oluşan Milli Kurtuluş Anıtı da müze alanına dahil edilerek müzenin çevre düzenlemesi gerçekleştirilmiştir. Peyzaj çalışmalarının tamamlanmasının ardından müzenin adı Bandırma Vapuru ve Milli Mücadele Parkı Açık Hava Müzesi olarak değiştirilmiştir.

Müze Bölümleri

Müze toplamda 6 bölümden oluşmaktadır. Bu bölümlerde ziyaretçiler o döneme ait belgeleri, heykelleri ve kullanılan eşyaları inceleme fırsatı bulmaktadır. O dönemden kalan bazı orijinal eşyalar da gene müzenin çeşitli bölümlerinde sergilenmektedir.

Bandırma Vapuru Müzesi Tefriş Salonu

Tefriş salonunda Mustafa Kemal’in aralarında olduğu 5 kişinin bal mumu heykeli ve 1870’lerden kalma telefon, gemici saati gibi eşyalar bulunmaktadır. Atatürk’ün yatak odasında kendisine ait orijinal bir radyo sergilenmektedir.

Bandırma Vapuru Atatürk’ün yatak odası

Daha önce ambar olarak kullanılan sergi salonu kısmında Atatürk’e ait çok önemli belgeleri, vapura ait çizimleri incelemek mümkün. Bu bölümde sinevizyon gösterisi için oturma düzeni de bulunuyor.

Sergi Salonu

Geminin kaptan köşkünde geminin kaptanı olan İsmail Hakkı Durusu‘nun bal mumu heykeli ve 1887 yılından kalma bir pusula dikkat çekiyor. Kaptan kamarasında ise herhangi bir özel eşya bulunmuyor. Geminin en son bölümü olan mutfakta ise o dönemden kalma bir kömür sobası sergilenmektedir.

Bandırma Vapuru Müzesi Kaptan Köşkü

Bandırma Vapuru Müzesi Ziyaret Bilgileri

Hafta içi her gün 08.00 ile 18.00 saatleri arasında müze ziyaretçilerini kabul etmektedir. Öğrenci ve çocuklar giriş için 1 TL öderken yetişkinlerden 2 TL gibi cüzi bir ücret alınmaktadır.

Bandırma Vapuru Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Bandırma Vapuru Müzesi, Samsun‘un Canik ilçesinde çok kolay bir konumda bulunmaktadır. Yol tarifi için haritadan faydalanabilirsiniz.

Yorumlar

3 Trackbacks/Pingbacks

  1. Pingback: Samsun Gezilecek Yerler - Seyahat Rehberi on 31 Mayıs 2017
  2. Pingback: Onur Anıtı ve Atatürk Parkı, Samsun - Seyahat Rehberi on 4 Haziran 2017
  3. Pingback: Samsun Kent Müzesi - Seyahat Rehberi on 6 Haziran 2017

İlginizi Çekebilir
Kaymaklı Yeraltı Şehri, Nevşehir

Kaymaklı Yeraltı Şehri, Nevşehir

14 Haziran 2017
95 views
Kıbrıs Kanyonu, Kaş

Kıbrıs Kanyonu, Kaş

13 Haziran 2017
111 views
Varda Köprüsü, Adana

Varda Köprüsü, Adana

13 Haziran 2017
147 views
Atatürk Arboretumu, İstanbul

Atatürk Arboretumu, İstanbul

12 Haziran 2017
83 views
Kızkalesi, Mersin

Kızkalesi, Mersin

12 Haziran 2017
84 views
Gölyazı Köyü’ne Nasıl Gidilir?

Gölyazı Köyü’ne Nasıl Gidilir?

11 Haziran 2017
76 views
Bozcaada’ya Nasıl Gidilir?

Bozcaada’ya Nasıl Gidilir?

11 Haziran 2017
78 views
Kozak Yaylası, Ayvalık

Kozak Yaylası, Ayvalık

10 Haziran 2017
73 views
Ayvacık, Samsun

Ayvacık, Samsun

10 Haziran 2017
87 views
Kaş’ta Görmeniz Gereken 10 Yer

Kaş’ta Görmeniz Gereken 10 Yer

10 Haziran 2017
102 views