Manisa’da Doğayla Buluşma Noktası: Kız Köprüsü

Bir Çığ Gibi Büyüyen Hayran Kitlesine Sahip Game Of Thrones Dizi Mekanları

Bulgaristan’da Yapılacak Şeyler

Kültürlerin Geçiş Noktası: Bulgaristan

Bartın gezisinde görülmesi gereken 4 etkileyici yer

Bartın 12 Ocak 2017
323 views

Batı Karadeniz bölgesinin güzel kenti Bartın, gezilecek yerleriyle mükemmel bir destinasyondur. Kültürü, yaşam kalitesi ve tatil için ideal noktalarıyla tatilde değerlendirebileceğiniz noktalara sahip olan kent, Bartın Irmağı ile doğal bir şölen sunuyor.

1991 yılına kadar Zonguldak’a bağlı iken bu dönemden sonra il statüsüne ulaşan Bartın, Ulus ve Kurucaşile ilçeleriyle gözde destinasyonları tatilcilerin beğenisine sunuyor. Amasra ilçesi ise farklı güzelliklerin merkezi konumunda bir yerdir. Zamanınızı en iyi şekilde değerlendirebileceğiniz Bartın seyahatinde görülmesi gereken 4 etkileyici yer hakkında verdiğimiz bilgileri inceleyerek rotanızı daha rahat çizeceksiniz.

Bartın seyahatinde görülmesi gereken 4 etkileyici yer

  • Bartın Irmağı

Bartın’a adını veren Bartın Irmağı, kentin en güzel doğal alanlarından biridir. Doğal güzelliğinin yanı sıra tarihi de gizem dolu olan bu ırmağın tarih öncesi adı “Parthenios” olarak kaynaklarda yer almaktadır. Çevresi mesire alanı olarak kullanılan ırmak, görsellik ve doğallık arayanlar için en güzel noktalardan biridir.

Bartın Irmağı

  • Güzelcehisar Kalesi

Amasra ilçesinin Güzelcehisar ilçesinde bulunan Güzelcehisar Kalesi, Cenevizlilerden kalma antik bir yapıdır. Yapıldığı dönemlerde Kromna Kenti’nin gözcü kalesi olarak kullanıldığı tarih kaynaklarında yer almaktadır. 1900’lü yılların başlarına kadar büyükçe bir yapı olduğundan söz edilen kale, günümüzde sadece bir burcu ile ayakta kalmış. Kalenin üst tepesine çıkıldığında, köyün muazzam manzarası ayaklar altına seriliyor.

Güzelcehisar Kalesi

  • Gürcüoluk Mağarası

Amasra’ya 10 km. uzaklıkta yer alan Gürcüoluk Mağarası, turistik değeri yüksek noktalardan biridir. Tek galeriden oluşan mağaranın ziyaretçileri, yılın her mevsiminde bu doğal alanı ziyaret edebiliyorlar. Amasra-Çakraz Yolu üzerinde yer alan Karakaçak ve İnpiri Köyü sapaklarından buraya ulaşım sağlanabiliyor.

Gürcüoluk Mağarası

  • Amasra Müzesi

Amasra tarihinin 3000 yıllık gizemini yakından tanımak isteyenler için ideal bir yer olan Amasra Müzesi, ilçenin tek müze olması özelliği ile ön plana çıkıyor. Arkeolojik kazı çalışmalarında elde edilen tarihi eserler, müzede ve müze bahçesinde sergileniyor. Ziyaretlere her zaman açık olan Amasra Müzesi, gezi duraklarınızdan biri olmalıdır.

Amasra Müzesi

Bartın’a nasıl gidilir?

Batı Karadeniz bölgesinde yer alan sahil kenti Bartın, 59 km’lik sahil şeridine sahiptir. Çevresinde Zonguldak, Sinop, Karabük, Kastamonu illerinin bulunduğu kente ulaşım oldukça rahattır. Havayolu ile seyahat etmek isteyenler Zonguldak Havalimanı’nı kullanabilirler. Bartın ile Zonguldak Havalimanı arası 38 km’dir. Zonguldak uçak bileti avantajlarından en iyi şekilde yararlanabileceğiniz Türkiye’nin karşılaştırmalı online bilet sitesi www.biletbayi.com web adresinden bilet temin edebilirsiniz. Ayrıca Bartın otobüs terminaline Türkiye’nin dört bir yanından sefer düzenlenmektedir. Karayolu ile seyahat etmek isteyenler, Bartın otobüs bileti rezervasyonunu da aynı siteden yaparak, Karadeniz’in hoş kentini gezme fırsatını yakalayabilirler.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Bunlar da var!
Nuova Beach Hotel İncelemesi

Nuova Beach Hotel İncelemesi

3 Nisan 2017
440 views
Huzurun adresi; Altınoluk

Huzurun adresi; Altınoluk

24 Ekim 2015
851 views
Tekir Ambarı Sarnıcı, Mersin

Tekir Ambarı Sarnıcı, Mersin

20 Haziran 2017
149 views
Akyaka – Gökova

Akyaka – Gökova

23 Ekim 2015
3.632 views
Esra Garden Hotel İncelemesi

Esra Garden Hotel İncelemesi

11 Nisan 2017
318 views
Ayvacık, Samsun

Ayvacık, Samsun

10 Haziran 2017
352 views
Hoşgörü Kenti Mardin

Hoşgörü Kenti Mardin

15 Aralık 2016
975 views