Seyahat Planınızı Şekillendirecek Altın Değerinde Tavsiyeler

İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

Balıkesir’in Tatil Cenneti : Altınoluk

İzmir’de Gezilecek 9 Yer

Iğdır’da gezilecek harika yerler

Iğdır 24 Ocak 2017
964 views

Doğu Anadolu bölgesinde Kars-Erzurum bölümünde yer alan Iğdır, MÖ 5000-4000 yıllarına dayanan bir geçmişe sahiptir. Adı Oğuz boyundan gelen Iğdır, Oğuz Han’ın altı oğlundan biri olan Deniz Han’ın en büyük oğlu olan İğdir Bey’den almaktadır. Doğal güzellikleriyle ön plana çıkan kent, tarihi ihtişamı ile de doğu gezisinde uğranılması gereken yerlerden biridir.

Iğdır’da görülmesi gereken en güzel yerler

Karakale Harabesi

Orta Çağ eserlerini görmek isteyenler için Iğdır Ovası’nın batısında yer alan Karakale Harabesi, ziyaret edilebilecek en güzel yer olarak önerilebilir. Urartular döneminde savunma amaçlı olarak kurulan kale, bölgenin de aynı zamanda en eski yerleşim yeri olma özelliğini taşıyor. Yolunuz düştüğünde kesinlikle görmeniz gereken yerler arasına burayı almanızı öneriyoruz.

Karakale Harabesi

Meteor (Göktaşı) Çukuru

1892 yılında düşen bir göktaşının oluşturduğu meteor çukuru, Iğdır’ın Korhan Yaylası’nda yer almaktadır. Dünyada en büyüğü olarak vasıflandırılan  Arizona’daki Barringer Krateri’nden sonraki yer burasıdır. Meteor çukuru, 35 metre genişliğinde, 60 metre derinliğindendir. Bu özelliğinin yanı sıra çevresinde işlenmiş taşlar ve zengin doğa manzarası dikkat çekicidir. Iğdır’ı ziyarete gelen misafirlerin en çok ziyaret ettikleri yerlerden biri de burasıdır.

Meteor Çukuru

Selçuklu (Harmandöven) Kervansarayı

12. yüzyıl taş işlemeciliğini görmek isteyenler için de yine tarihi dokularıyla zengin olan Iğdır’ı önerebiliriz. Asma Köyü yolu üzerinde bulunan Harmandöven Kervansarayı, Selçuklar döneminden kalma bir yapıttır. Günümüzde harabe şekilde duran kervansaray, tarihi mimari değerleri incelemek adına ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

Harmandöven Kervansarayı

Tuzluca Tuz Mağaraları

Günlük 60 ton tuz üretme kapasitesine sahip olan Tuzluca Tuz Mağaraları da yine kentte görülmesi gereken en güzel yerlerden biridir. Türkiye’nin 100 yıllık tuz ihtiyacını karşılama kapasitesine sahip olan mağaranın solunum yolu hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir. Hazır Iğdır’a gelmişken burayı da ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Tuzluca Tuz Mağaraları

Iğdır’a nasıl ulaşılır?

Türkiye’nin dört bir yanından otobüs seferlerinin düzenlendiği Iğdır’a ulaşım, karayolu ile gayet kolaydır. Bir de uzaktan kadim şehri ziyaret etmek isteyenler için se Iğdır Havalimanı hizmet veriyor. Ankara, İstanbul ve İzmir’den seferlerin düzenli olarak gerçekleştirildiği Iğdır’a gitmek için Türkiye’nin karşılaştırmalı online bilet satış sitesi biletbayi.com’dan Iğdır uçak bileti temin edebilirsiniz.

 

Benzer İçerikler
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Bunlar da var!
Almanya Gezi Rehberi; 2. Bölüm Münih

Almanya Gezi Rehberi; 2. Bölüm Münih

19 Kasım 2015
1.812 views
Ege’nin incisi Akçay

Ege’nin incisi Akçay

23 Ekim 2015
1.828 views
Yüzen şehir Venedik

Yüzen şehir Venedik

3 Mayıs 2017
216 views
İlham ve Asaletin şehri; Edinburgh

İlham ve Asaletin şehri; Edinburgh

23 Kasım 2015
873 views
Arnavutluk Gezi Rehberi 2. Bölüm Tiran;

Arnavutluk Gezi Rehberi 2. Bölüm Tiran;

17 Kasım 2015
1.769 views
Karayiplerin incisi; Bahamalar

Karayiplerin incisi; Bahamalar

19 Aralık 2015
1.466 views