Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

İçinizi Isıtacak Rengarenk Sokaklar

Tayland’ın Mucizevi Adaları

Ankara’da Mutlaka Görmeniz Gereken 12 Müze

Iğdır’da gezilecek harika yerler

Iğdır 24 Ocak 2017
824 views

Doğu Anadolu bölgesinde Kars-Erzurum bölümünde yer alan Iğdır, MÖ 5000-4000 yıllarına dayanan bir geçmişe sahiptir. Adı Oğuz boyundan gelen Iğdır, Oğuz Han’ın altı oğlundan biri olan Deniz Han’ın en büyük oğlu olan İğdir Bey’den almaktadır. Doğal güzellikleriyle ön plana çıkan kent, tarihi ihtişamı ile de doğu gezisinde uğranılması gereken yerlerden biridir.

Iğdır’da görülmesi gereken en güzel yerler

Karakale Harabesi

Orta Çağ eserlerini görmek isteyenler için Iğdır Ovası’nın batısında yer alan Karakale Harabesi, ziyaret edilebilecek en güzel yer olarak önerilebilir. Urartular döneminde savunma amaçlı olarak kurulan kale, bölgenin de aynı zamanda en eski yerleşim yeri olma özelliğini taşıyor. Yolunuz düştüğünde kesinlikle görmeniz gereken yerler arasına burayı almanızı öneriyoruz.

Karakale Harabesi

Meteor (Göktaşı) Çukuru

1892 yılında düşen bir göktaşının oluşturduğu meteor çukuru, Iğdır’ın Korhan Yaylası’nda yer almaktadır. Dünyada en büyüğü olarak vasıflandırılan  Arizona’daki Barringer Krateri’nden sonraki yer burasıdır. Meteor çukuru, 35 metre genişliğinde, 60 metre derinliğindendir. Bu özelliğinin yanı sıra çevresinde işlenmiş taşlar ve zengin doğa manzarası dikkat çekicidir. Iğdır’ı ziyarete gelen misafirlerin en çok ziyaret ettikleri yerlerden biri de burasıdır.

Meteor Çukuru

Selçuklu (Harmandöven) Kervansarayı

12. yüzyıl taş işlemeciliğini görmek isteyenler için de yine tarihi dokularıyla zengin olan Iğdır’ı önerebiliriz. Asma Köyü yolu üzerinde bulunan Harmandöven Kervansarayı, Selçuklar döneminden kalma bir yapıttır. Günümüzde harabe şekilde duran kervansaray, tarihi mimari değerleri incelemek adına ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

Harmandöven Kervansarayı

Tuzluca Tuz Mağaraları

Günlük 60 ton tuz üretme kapasitesine sahip olan Tuzluca Tuz Mağaraları da yine kentte görülmesi gereken en güzel yerlerden biridir. Türkiye’nin 100 yıllık tuz ihtiyacını karşılama kapasitesine sahip olan mağaranın solunum yolu hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir. Hazır Iğdır’a gelmişken burayı da ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Tuzluca Tuz Mağaraları

Iğdır’a nasıl ulaşılır?

Türkiye’nin dört bir yanından otobüs seferlerinin düzenlendiği Iğdır’a ulaşım, karayolu ile gayet kolaydır. Bir de uzaktan kadim şehri ziyaret etmek isteyenler için se Iğdır Havalimanı hizmet veriyor. Ankara, İstanbul ve İzmir’den seferlerin düzenli olarak gerçekleştirildiği Iğdır’a gitmek için Türkiye’nin karşılaştırmalı online bilet satış sitesi biletbayi.com’dan Iğdır uçak bileti temin edebilirsiniz.

 

Benzer İçerikler
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Bunlar da var!
Kiminle interrail seyahati yapmalıyım;

Kiminle interrail seyahati yapmalıyım;

14 Aralık 2015
1.485 views
Gölyazı Köyü’ne Nasıl Gidilir?

Gölyazı Köyü’ne Nasıl Gidilir?

11 Haziran 2017
79 views
Mersin’de Görülmesi Gereken 10 Yer

Mersin’de Görülmesi Gereken 10 Yer

23 Mayıs 2017
134 views
Cennet bahçesinden çıkma Kaş plajları

Cennet bahçesinden çıkma Kaş plajları

6 Aralık 2015
1.378 views
Küllerinden doğan ülke Bosna Hersek

Küllerinden doğan ülke Bosna Hersek

29 Nisan 2017
213 views
Hakkâri’de Gezilecek Yerler

Hakkâri’de Gezilecek Yerler

24 Ocak 2017
275 views
Akdeniz’in görkemli adası; Sicilya

Akdeniz’in görkemli adası; Sicilya

18 Aralık 2015
1.246 views
Silifke Kalesi, Mersin

Silifke Kalesi, Mersin

14 Haziran 2017
82 views