Manisa’da Doğayla Buluşma Noktası: Kız Köprüsü

Bir Çığ Gibi Büyüyen Hayran Kitlesine Sahip Game Of Thrones Dizi Mekanları

Bulgaristan’da Yapılacak Şeyler

Kültürlerin Geçiş Noktası: Bulgaristan

Heybeliada Turunda Görülmesi Gereken 6 Yer

İstanbul 2 Ocak 2017
733 views

İstanbul’un kalabalık trafiğinden bunalanlar, özellikle de yaz aylarını fırsat bilerek “Prens Adaları” olarak da bilinen adalar topluluğuna doğru bir yolculuk yaparlar. Sükuneti, denizinin keyif veren yönü ve antik değerleri ön plana çıkan Heybeli Ada ise, adalar topluluğu arasında en çok tercih edilen kaçamak yeridir.

Heybeli Ada, tarih kokan sokakları, ibadethaneleri ve kendine özgü sokaklarıyla ön plana çıkıyor. Doğasının müthiş güzelliği ise baş döndürmeye yetiyor demek yerindedir. Burada keyifli bir kahve molası verebilir, faytonla adayı gezebilir, plajında harika vakit geçirebilir veya doğa ile baş başa kalabilecek bir noktada duraklayabilirsiniz. İşte Heybeliada turunda görülmesi gereken 6 yer de ada gezisini daha anlamlı kılmaya yeten yönüdür.

Heybeliada’da Görmeniz Gereken 6 Yer

  1. Heybeliada Senatoryumu

Heybeliada’nın en dikkat çeken noktalarından biri “Heybeliada Senatoryumu”dur. Burası, bir zamanla verem hastalarının şifa bulmak için geldikleri yerdir. Film ve dizilere de renk katan yönüyle ön plana çıkan senatoryuma girişler, Sağlık Müdürlüğü’nden alınan özel izinle mümkün hale geliyor. Adanın ayaklar altında olduğu bir noktada yer alması, manzara tutkunları için ideal bir nokta olmasını sağlıyor.

Heybeliada Senatoryumu

  1. Terk-i Dünya Manastırı

Terk-i Dünya Manastırı, Heybeliada’nın en çok ziyaretçi çeken noktalarından biridir. İbadet için hâlâ faal durumda olan manastır, 1868’de, Aziz Spyridon’a adanmış bir keşişhane (skete) olarak Arsenios adıyla bilinen Trakyalı, genç bir keşiş tarafından açılmıştır. Heybeliada Senatoryumu ile Çam Limanı arasında yer alan manastır binası, biraz bakımsız kalsa da bahçe ve manastırın iç temizliğini binada yaşayan bir aile üstlenmiş.

Terk-i Dünya Manastırı

  1. Aya Triada Manastırı

Bir dönemler “Ruhban Okulu” olarak da kullanılan Aya Triada Manastırı, 9. Yüzyılda inşa edilmiş ve Hristiyanlığın kutsal üçlüsüne ithaf edilmiştir. Bugün ziyaretçilere açık olan manastır. Farklı dönemlerde farklı amaçlarla da kullanılmıştır. Bizans döneminde manastır ve ibadethane olarak kullanılan Aya Triada Manastırı, aynı dönemlerde saray eşrafının sürgüne gönderildiği bir yer olarak da kullanılmıştır.

Aya Triada Manastırı

  1. Müze Evler

Büyüleyici güzelliği ve doğanın renkleri ile misafirlerini karşılayan Heybeliada’da uğranılması gereken en önemli noktalardan biri de Müze Evler. Ünlü birçok ismin yaşadığı adada, Cumhuriyet döneminin en ünlü isimlerinden İsmet İnönü ve edebiyat dünyasının ünlü ismi Hüseyin Rahmi Gürpınar da burada ikamet etmişlerdir. Bu iki ünlünün yaşadıkları ev, şimdilerde müze olarak ziyaretçilerine açık haldedir.

Müze Evler

  1. Deniz Lisesi

Türkiye’nin en büyük deniz lisesi, Heybeliada’da yer alıyor. Feribottan iner inmez heybeti ile karşılayan bina 1773 yılında yapılmış ve o dönemlerde adı “Mühendishane-i Bahr-ı Hümayun” olarak anılmıştır. Köklü tarihi ile ön plana çıkan Deniz Lisesi, adanın en görülmeye değer noktalarından biridir. Heybeliada gezinizde kesinlikle görmenizi öneriyoruz.

Deniz Lisesi

  1. Ada Sokakları

Heybeliada’nın sokakları, kendine özgü yapısı ve mimarisi ile dikkatleri üzerine çeker. Çiçeklerle süslü evleri, kilit taşlı sokakları, bisiklet ve faytonların renk kattığı ortamı ile huzur dolu vakit geçirmek isteyenlere kesinlikle ada sokaklarını yürüyerek gezmelerini öneriyoruz. Biraz rampalı yollar olsa da kesinlikle bu deneyimi denemeye değer olduğunu söyleyebiliriz.

Heybeliada Sokakları

Heybeliada’ya nasıl gidilir?

İstanbul’da oturanlar, Kabataş İskelesi, Kartal ve Bostancı İskelesi’nden adaya ulaşım sağlayabilirler. Uzaktan gelen yolcular, İstanbul uçak bileti avantajlarını en iyi şekilde müşterilerine sunan biletbayi.com web adresini ziyaret ederek Anadolu yakasında Sabiha Gökçen Havalimanı’na, Avrupa yakasında ise Atatürk Havalimanı’ndan biletlerini ayırtabilirler.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Ağva’ya Nasıl Gidilir?

Ağva’ya Nasıl Gidilir?

28 Haziran 2017
149 views
Galata Mevlevihanesi

Galata Mevlevihanesi

28 Haziran 2017
120 views
Yerebatan Sarnıcı, İstanbul

Yerebatan Sarnıcı, İstanbul

23 Haziran 2017
147 views
Atatürk Arboretumu, İstanbul

Atatürk Arboretumu, İstanbul

12 Haziran 2017
268 views
İstanbul’un 7 Harikası

İstanbul’un 7 Harikası

5 Mayıs 2017
254 views
İstanbul’un gezilecek tarihi yerleri

İstanbul’un gezilecek tarihi yerleri

2 Mayıs 2017
215 views
Bunlar da var!
Hostel nedir?

Hostel nedir?

13 Aralık 2015
1.464 views
Kaymaklı Yeraltı Şehri, Nevşehir

Kaymaklı Yeraltı Şehri, Nevşehir

14 Haziran 2017
265 views
Orta Çağ’ın Yıldızı; Floransa

Orta Çağ’ın Yıldızı; Floransa

23 Haziran 2017
168 views
Marmaris’e Nasıl Gidilir?

Marmaris’e Nasıl Gidilir?

15 Haziran 2017
191 views
Zermatt Kayak Merkezi

Zermatt Kayak Merkezi

10 Aralık 2015
1.701 views
Dünyanın en temiz 34 suyu

Dünyanın en temiz 34 suyu

5 Mayıs 2017
307 views
Huzurlu Bir Tatil Rotası: Akyaka

Huzurlu Bir Tatil Rotası: Akyaka

6 Ocak 2017
393 views
Tarihi Taş Köprü, Silifke

Tarihi Taş Köprü, Silifke

27 Haziran 2017
128 views