İstanbul’da Denize Girebileceğiniz 10 Yer

Dünyanın Tırmanışı En Tehlikeli Tepeleri

Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

İçinizi Isıtacak Rengarenk Sokaklar

İstanbul’un 7 Harikası

İstanbul, TURKİYE 5 Mayıs 2017
160 views

İstanbul, yüzyıllar boyunca birçok ülkenin hedefinde olmuş, jeopolitik konumu nedeniyle birçok defa fetih girişiminde bulunulmuş Dünya’nın nadide şehirlerinden biridir.

Geçmişten günümüze medeniyetleri güzelliğiyle kendine aşık eden İstanbul, 1453 yılından itibaren İslam medeniyetlerinin en önemli merkezlerinden biri konumunda bulunmaktadır. Şehirde bulunan birçok önemli eser, İstanbul’a her yıl milyonlarca turistin gelmesini haklı çıkarıyor.

İstanbul’un  7 Harikası

1.Ayasofya

Ayasofya

1500 yıldan fazla zamandır ayakta durmaya başlayan, Dünya’nın en geniş kubbeli yapısı Ayasofya Kilisesi, Fatih’in İstanbul’u fethinden sonra camii olarak hizmet vermeye başlamıştır. Günümüzde müze olarak hizmet veren yapı, bütün ihtişamı ve görkemiyle hala dimdik ayakta durmayı başarıyor.

2.Sultanahmet Camii

Sultanahmet Camii

Türk mimarlığı noktasında mihenk taşlarından biri olan Mimar Sedefkar Mehmet Ağa tarafından inşa edilen Sultanahmet Camii, irili ufaklı kubbeleri ve muhteşem çini süslemeleriyle dikkat çeken yapı, 17. yüzyıl Osmanlı mimarisinin en önemli örneklerinin başında geliyor.

3.Galata Kulesi

Galata Kulesi

Boğaz manzarasının en güzel göründüğü yerlerden biri olan Galata Kulesi’nin 528 yılında yangın gözetleme kulesi olarak inşa edildiği tahmin edilmektedir. Günümüzde şehrin sembol yapılarından biri olan Galata, turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerlerden biri konumunda.

4.Kız Kulesi

Kız Kulesi

Geçmişte etkileyici efsanelere konu olan Kız Kulesi, günümüzde İstanbul’da gün batımını en güzel izleyebileceğiniz yerlerin başında geliyor. Eğer siz de güzel bir İstanbul gezisi planlıyorsanız Kız Kulesi’ni mutlaka listenize dahil etmelisiniz.

5.Çırağan Sarayı

Çırağan Sarayı

Sarkis Balyan ve Kirkos Narsisyan tarafından yapılan sarayın en büyük özelliği yapımında tamamen mermer kullanılmış olması. Boğazın en güzel yerinde konumlandırılan ve geçmişte padişahların konakladığı saray, günümüzde en şık restoranların bulunduğu ve özel günlerin tertip edildiği bir mekan olarak hizmet vermektedir.

6.Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı

Fatih Sultan Mehmed Han tarafından yaptırılan ve Osmanlı Devleti’nin 400 yıl boyunca yönetim merkezi olarak kullanılmıştır. Boğazın en güzel yerinde bulunan ve içinde birçok yapıyı barındıran Topkapı Sarayı günümüzde müze olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. Saray, ülkemizin ve Dünya’nın en önemli yapıları arasında gösterilmektedir.

7.Kapalıçarşı

Kapalıçarşı

İstanbul’a gelen turistlerin uğramadan gitmediği mekanlardan biri olan Kapalıçarşı, her türlü hediyelik eşyanın ve daha birçok şeyin bulunabildiği şehrin en eski alışveriş mekanlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Tarihi dokusu ve her daim hareketli ve kalabalık yapısıyla Kapalıçarşı kesinlikle İstanbul’un 7 harikasından biri olmayı hak ediyor.

Siz de hemen uygun uçak bileti kampanyalarıyla bu görkemli şehri ziyaret edebilir, bu muhteşem eserleri görme şansını yakalayabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Ağva’ya Nasıl Gidilir?

Ağva’ya Nasıl Gidilir?

28 Haziran 2017
58 views
Galata Mevlevihanesi

Galata Mevlevihanesi

28 Haziran 2017
52 views
Yerebatan Sarnıcı, İstanbul

Yerebatan Sarnıcı, İstanbul

23 Haziran 2017
63 views
Nefis Yöresel Bayram Tatlıları

Nefis Yöresel Bayram Tatlıları

21 Haziran 2017
87 views
Kaymaklı Yeraltı Şehri, Nevşehir

Kaymaklı Yeraltı Şehri, Nevşehir

14 Haziran 2017
110 views
Kıbrıs Kanyonu, Kaş

Kıbrıs Kanyonu, Kaş

13 Haziran 2017
124 views
Varda Köprüsü, Adana

Varda Köprüsü, Adana

13 Haziran 2017
165 views
Atatürk Arboretumu, İstanbul

Atatürk Arboretumu, İstanbul

12 Haziran 2017
94 views
Kızkalesi, Mersin

Kızkalesi, Mersin

12 Haziran 2017
94 views