Manisa’da Doğayla Buluşma Noktası: Kız Köprüsü

Bir Çığ Gibi Büyüyen Hayran Kitlesine Sahip Game Of Thrones Dizi Mekanları

Bulgaristan’da Yapılacak Şeyler

Kültürlerin Geçiş Noktası: Bulgaristan

Keşfedilmeyi Bekleyen Dikili

İzmir 25 Aralık 2016
438 views

Türkiye’nin son zamanlarda parlayan turizm destinasyonlarından biri haline gelen İzmir’in Dikili ilçesi, doğal güzellikleri, tarihi geçmişi, arkeolojik değerleri ve hayat veren yönleri ile misafirlerini ağırlamaya devam ediyor.

Dikili, Ege’nin en kuzey noktasında yer alır. İzmir kent merkezine 120 km. uzaklıkta olan bu şirin ilçe, son zamanlardaki gelişmeleriyle turizm dünyasının gözde tercihleri arasında olmayı başarmış, konuklarını farklı özellikleriyle kendine hayran bırakmayı başarmıştır. Kuzeyinde Balıkesir, doğusunda Bergama, batısı ve güneyinde ise Ege Denizi bulunan Dikili’nin yerli nüfusu kış aylarında daha net ortaya çıkıyor. Kış aylarında nüfus 40,000 dolaylarında iken yaz aylarında bu rakam 2 veya 3 katı kadar yükselebiliyor. Muazzam bir doğası, denizin turkuaz mavisi ve arkeolojik değerleriyle ön plana çıkan ilçeyi ziyaret etmek isteyenler, biletbayi.com web sitesinin sunduğu ucuz uçak bileti fiyatlarından yararlanarak keşfedilmeyi bekleyen Dikili’ye yolculuk yapabilirler.

Dikili

Dikili Tarihi

Uzun soluklu bir geçmişi olan Dikili, Ege bölgesinin ilk yerleşim yerlerinden biridir. M.Ö. 5000 yıllarına kadar uzanan bir tarihe sahip olan kentin ilk yerleşimcileri Akalar’dır. Ağıl Tepe ve Kale Tepe’de yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında Akalar’a ait izlere rastlanılmıştır. Tarihte, buraya verilen ismin “Atermagus” olduğu da yine yapılan yüzeysel çalışmalarda ortaya çıkmıştır.

Ağıl Tepe

Dikili, tarihi boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir yerleşim yeridir. Medeniyetlerin beşiği ilçe, kurulduktan günümüze kadar Lidyalılar, İranlılar, Frikyalılar, Mysialılar, Romalılar, Bergamalılar, Bizanslılar, Cenovalılar, Selçuklular ve Osmanlılara tanıklık etmiş, farklı dönemlerden kalan izleri ile günümüze kadar ulaşmıştır. Hakimiyet mücadelesinin yanı sıra bilinir kişiler de tarihin farklı dönemlerinde bu kenti ziyaret etmişlerdir. Bunlar arasında; Aristo, August ve Büyük İskender de bulunmaktadır. 17. Yüzyılda tarım adına önemli bir yerleşim yeri olan Dikili, Karaosmanoğulları tarafından Manisa ve Akhisar bölgesiyle birlikte egemenlik altına alınmış, tarım açısından önemli bir konumda olduğu için adına “Dikmelik” denmiştir. Halk arasında lafızların değişmesiyle günümüze “Dikili” olarak gelmiştir.

Dikili gezilecek yerleri

Dikili Gezilecek Yerler

Tarihi geçmişi ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkan Dikili’ye gittiğinizde, çok sayıda gezilecek yerler sizi bekliyor. Nebiler Şelalesi, Pitane Antik Kenti, Çandarlı Kalesi ve plajı, Demirtaş ve Deliktaş köylerinde yer alan mağaralar, hem geçmişi hem de doğal güzellikleriyle misafirlerini ağırlıyor. Antik kent Pintane burada görmeniz gereken önemli bir diğer yerdir. Çandarlı Kalesi, antik kentin en önemli tarihi kalıntılarından biridir. Burada yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında elde edilen buluntuları görmek için ise Bergama Arkeoloji Müzesi’ne gidebilirsiniz.

Dikili Kalesi

Dikili’ye Nasıl Gidilir

Ege’nin keşfedilmeyi bekleyen noktası Dikili’ye ulaşım, karayolu ve havayolu ile yapılabilmektedir. İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na 155 km. uzaklıkta, Edremit Körfez Havalimanı’na ise 75 km. uzaklıkta yer almaktadır. Türkiye’nin dört bir yanından kolaylıkla ulaşım sağlanabilmesi, Dikili ziyaretini kolaylaştıran yönler arasındadır. İzmir uçak bileti avantajlarından yaralanarak zamanınızı buranın güzellikleri ile iç içe geçirmenizi öneriyoruz. Ayrıca Ege, Marmara ve Akdeniz bölgesinden kente karayolu ile ulaşmak isteyenler de Balıkesir otobüs bileti veya İzmir otobüs bileti alarak seyahatlerinde istediklerini elde edebilirler.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Dünya’nın en yüksek kuleleri

Dünya’nın en yüksek kuleleri

28 Nisan 2017
346 views
Atatürk Arboretumu, İstanbul

Atatürk Arboretumu, İstanbul

12 Haziran 2017
263 views
Samsun Gezilecek Yerler

Samsun Gezilecek Yerler

29 Mayıs 2017
243 views
En Popüler Yaz Tatili Seçenekleri

En Popüler Yaz Tatili Seçenekleri

23 Mart 2017
242 views
Cennetten koyların şehri Demre

Cennetten koyların şehri Demre

2 Kasım 2015
1.785 views
Eğlence merkezi Pattaya;

Eğlence merkezi Pattaya;

5 Aralık 2015
1.297 views
Huzur Veren Doğası ile Artvin

Huzur Veren Doğası ile Artvin

12 Mayıs 2017
389 views