Manisa’da Doğayla Buluşma Noktası: Kız Köprüsü

Bir Çığ Gibi Büyüyen Hayran Kitlesine Sahip Game Of Thrones Dizi Mekanları

Bulgaristan’da Yapılacak Şeyler

Kültürlerin Geçiş Noktası: Bulgaristan

Tarihi Safranbolu’da Hoşça Vakitler

Karabük 28 Mart 2017
309 views

Tarihi konaklarıyla Batı Karadeniz’in kendinden söz ettiren bir yerdir. Evleri, turizm dünyasını kendine çeken en büyük özelliklerinden biridir.

UNESCO (Dünya Mirasları Listesi)’da yer alan Safranbolu tarihi evleri, restore edildikten sonra daha bir dikkat çekici hale geldi. Tarihi evlere sahip olmasının yanında geçmiş döneminde önemli bir yere sahip olması da ayrıca Safranbolu’nun zenginliğe kavuşmasını sağlamıştır. Zira Safranbolu, Osmanlı döneminde kervan yolları üzerinde bulunuyordu. Bu özelliğe sahip olması gelişmesindeki en büyük rolü oynamıştır.

Safranbolu evleri

3000 yıllık tarihi bir geçmişi olan Safranbolu’da; camiler, hamamlar, köprüler ve çeşmeler tarihin derin izlerine tanıklık eder. Tarihin derin izlerini taşıması, günümüz turizm dünyasında ise cezbedici olmasını etkilemektedir.

Safranbolu evleri

Karadeniz bölgesinde yer alması, Marmara bölgesine yakın sınırlarda bulunması her yerden kolaylıkla ulaşılabilmesini etkiler. Her sene düzenlenen Safranbolu turlarının cazip olmasının nedeni de ulaşımda sağladığı olanaklardır. Karayolu veya havayolu ile tarihi ilçeye ulaşmak oldukça kolaydır.

Safranbolu evleri

Safranbolu’da ne yapılır?

Safranbolu tarihi evleri, sadece sahip olduğu geçmişi ile göze çarpmıyor. Mimari yapısı da kendine has özelliklere sahiptir. Evlerin dizimi, sedir ve halılarla kaplı odaları dikkat çeken ilk detaylarıdır. Bir de geçmişte aile büyüklerinin ve misafirler için hazırlanan sedirlerde kullanılan dokumacılık bir hayli dikkat çekicidir.

Safranbolu gezilecek yerleri

Safranbolu turu veya kendinize özel bir gezi düzenlediğinizde elbette “Safranbolu maket evler” gözünüze çarpacaktır. Mutlaka satın almak isteyeceğiniz maketler, hem Safranbolu hatırası olarak evinizin bir köşesinde duracak hem de geçmiş mimarinin günümüze yansıyan yanılsamalarını canlı tutacaksınız.

 

Safranbolu, geleneksel evleriyle göze çarptığı kadar bir de kendine has lezzetleriyle de dünyada bilinen bir yerdir. Safranbolu lokumları, herhalde turizm dünyasının gezginlerince en bilinen şeylerden biridir. Yüzlerce çeşit üretilen lokumların her birinin lezzeti diğerinden farklı ve diğerinden enfestir.

safranbolu lokumu

Gezilecek görülecek yerleriyle, tarihin farklı dokularıyla ve geleneksel yaşam tarzı ile Batı Karadeniz’in en beğenilen yerlerinden Safranbolu’da vakit geçirmek için her sene düzenlenen Safranbolu turlarına katılabilir, kendi imkânlarınızla Karabük’e geçtikten sonra Safranbolu’ya uğrayabilirsiniz. Her yönüyle farklı güzelliklere sahip tarihi yerde aklınızda iz bırakacak çok şey olacak…

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Bunlar da var!
Schengen vizesi rehberi

Schengen vizesi rehberi

15 Aralık 2015
769 views
Lüksün doğayla buluşması; Belek

Lüksün doğayla buluşması; Belek

10 Kasım 2015
1.337 views
Aspen, Colorado Kayak Merkezi

Aspen, Colorado Kayak Merkezi

7 Aralık 2015
1.996 views
Tarihi Taş Köprü, Silifke

Tarihi Taş Köprü, Silifke

27 Haziran 2017
134 views
Parlayan Yıldız; Alaçatı

Parlayan Yıldız; Alaçatı

24 Ekim 2015
1.079 views