Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

İçinizi Isıtacak Rengarenk Sokaklar

Tayland’ın Mucizevi Adaları

Ankara’da Mutlaka Görmeniz Gereken 12 Müze

Kırıkkale seyahatinde gezilebilecek yerler

Kırıkkale 28 Ocak 2017
364 views

İç Anadolu bölgesinde yer alan Kırıkkale, yakın dönemlerde il statüsü kazanmış tarihi bir yerleşim yeridir. Bölgede yapılan arkeolojik kazı çalışmaları da nihayet bunu en iyi şekilde gösteriyor. Tabi sadece yapılan kazı çalışmaları değil; kentin camileri, mağaraları, yeraltı şehirleri ve diğer noktalar da bu gerçeğe eşlik ediyorlar.

Şehirde pek çok tarihi kalıntı, şehrin ilk çağ dönemlerinin ne kadar uzun tarihlere dayandığını gösteriyor. Ceritkale Kaya Mezarları, Hasandede Camii ve Türbesi, Haydar Sultan Camii ve Türbesi gibi birçok tarihi yer, Kırıkkale’nin geçmişine tanıklık eden noktalardır. Her biri farklı dönemlerde yapılan bu eserler, günümüz turizm dünyasında da önemli bir yere sahiptirler. Şimdi dilerseniz tarihi Kırıkkale’den en güzel yerler hakkında bilgi vermeye başlayalım.

Kırıkkale’de gezilmesi gereken yerler

Çeşnigir Köprüsü

Kırıkkale’nin Karakeçili ilçesinde yer alan Selçuklu mimarisi Çeşnigir Köprüsü, turistlerin en çok uğradıkları yerlerden biridir. 13. Yüzyılda inşa edilen köprü hakkında çok fazla bilgi bulunmamaktadır. Ancak mimarisi bakımından hayranlık uyandıracak bir yapı olduğunu söylememiz gerekiyor. Köprü, yapıldıktan sonra onarım geçirmiş, verilen bilgilere göre Yavuz Sultan Selim, Mısır seferine giderken köprüyü yeniden yaptırmıştır. 1898 yılına kadar araç trafiğine açık olan köprü, Kapulukaya Barajı’nın yapılmasıyla araç trafiğine kapatılmıştır.

Çeşnigir Köprüsü

Silah Sanayi Müzesi

Kırıkkale’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de kentin sembollerinden biri haline gelen Silah Sanayi Müzesi’dir. 1990 yılında hizmete açılan müzede, II. Dünya Savaşı döneminde toplanan silahlar sergilenmektedir. Toplamda 299 silahın sergilendiği müzede, ayrıca İstanbul-Tophane Silah Fabrikası’ndaki birçok eser de sergilenmektedir. Ziyarete açık olan müze, 1993 yılında genişletilerek daha gezilir bir hale getirilmiştir.

Silah Sanayi Müzesi

Hasandede Camii ve Türbesi

Kırıkkale il merkezine 12 km. uzaklıkta yer alan Hasandede Camii ve Türbesi, kent ziyaretinde uğranılması gereken önemli yerlerden biridir. Kare plan üzerine inşa edilen caminin yapımında kesme taş kullanılmıştır. İç mimarisi de bir hayli dikkat çekici olan caminin hemen yanı başında bir de türbe bulunuyor. Türbede; Hasandede’nin ve oğulları Şeyh Halil İbrahim, Şeyh Mustafa ile Hasandede’nin kızı Ümmühan Ana’nın mezarları yer almaktadır.

Hasandede Camii ve Türbesi

Ceritkale Kaya Mezarları

Demir Çağı’na kadar uzanan Ceritkale Kaya Mezarları, Kırıkkale’nin Keskin ilçesinde, mezarlarla aynı ismi taşıyan Ceritkale Köyü sınırlarında yer almaktadır. Yapılan araştırmalara göre bölgenin ilk yerleşim yeri de burasıdır. Şehir merkezine yaklaşık 9 km. uzaklıkta yer alan kaya mezarları, turizm dünyasının Kırıkkale’de önem verdiği Sulu Mağara’ya da yakın bir noktada yer almaktadır.

Ceritkale Kaya Mezarları

Sulu Mağara

Keskin ilçesi, Arzu Bayırı mevkiinde yer alan Sulu Mağara, doğanın oluşumunu yakından görmek isteyenler için önerilebilecek en güzel noktalardan biridir. 1996 yılında mağarada bir dizi araştırmalar yapılmış ve araştırmaların sonucunda Bizans döneminde yerleşim yeri olarak kullanıldığı tespit edilmiştir. Yarı doğal bir mağara olan Sulu Mağara hakkında herhangi bir kaynakta farklı bir isme rastlanılmamaktadır. Günümüz turizm dünyasının bir hayli dikkatini çeken mağara, Kırıkkale’de gezilecek yerler arasında yer alması gereken önemli bir noktadır.

Sulu Mağara

Kırıkkale’ye nasıl gidilir?

Kırıkkale’ye en yakın havalimanı, Ankara Esenboğa Havalimanı’dır. Uçak ile yolculuk yapmak isteyenler, Ankara uçak bileti rezervasyonu yaptırarak, otogardan Kırıkkale’ye geçiş yapabilirler. Ankara ile Kırıkkale arası 76 km’dir. Karayolu ile seyahat etmek isteyenler ise Türkiye’nin dört bir yanından Kırıkkale’ye sefer düzenleyen otobüs firmaları ile tarihi şehri ziyaret etme şansı elde edebilirler.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Bunlar da var!
Yuvarlak Çay Gezisinde Yapılacak 4 Şey

Yuvarlak Çay Gezisinde Yapılacak 4 Şey

22 Aralık 2016
679 views
Saint Paul Kilisesi, Tarsus

Saint Paul Kilisesi, Tarsus

25 Mayıs 2017
110 views
İnterrail bilet çeşitleri nelerdir

İnterrail bilet çeşitleri nelerdir

14 Aralık 2015
954 views
Huzurun adresi; Altınoluk

Huzurun adresi; Altınoluk

24 Ekim 2015
781 views
Stowe, Vermont Kayak merkezi

Stowe, Vermont Kayak merkezi

10 Aralık 2015
1.031 views
Ayvalık’a Nasıl Gidilir?

Ayvalık’a Nasıl Gidilir?

31 Mayıs 2017
89 views
Keşfedilmeyi Bekleyen Dikili

Keşfedilmeyi Bekleyen Dikili

25 Aralık 2016
331 views
Kiş Adası’nda keyifli bir tatil

Kiş Adası’nda keyifli bir tatil

20 Nisan 2017
339 views
Dünyanın En İlginç Kahveleri

Dünyanın En İlginç Kahveleri

16 Mart 2017
228 views