Manisa’da Doğayla Buluşma Noktası: Kız Köprüsü

Bir Çığ Gibi Büyüyen Hayran Kitlesine Sahip Game Of Thrones Dizi Mekanları

Bulgaristan’da Yapılacak Şeyler

Kültürlerin Geçiş Noktası: Bulgaristan

Kocaeli’nde gezilecek 5 harika yer

Kocaeli 30 Ocak 2017
370 views

Antik Çağ’dan bu zamana kadar varlığını korumuş ve çeşitli bölgelerinde farklı tarihi değerlere yer vermiş olan Kocaeli, Marmara bölgesinde; İstanbul ve Bursa’dan sonra bölgenin nüfus yoğunluğu bakımından en büyük üçüncü kentidir. Son zamanlarda özellikle modern yapılanmaların göze çartptığı şehir, gezilip görülmesi gereken yerlerle doludur.

Tatil rotanızı Marmara bölgesine çevirirken, İstanbul’un hemen çıkışında yer alan bu kadim şehri de mutlaka ziyaret etmenizi öneririz. Yaylaları, tarihi yapıları ve müzeleriyle tam bir gezi destinasyonu halinde olan Kocaeli, Marmara gezinize farklı bir renk katacaktır. Şimdi dilerseniz bu antik şehirde gezebileceğiniz 5 mükemmel yer hakkında sizlere bilgi verelim.

Kocaeli’nde görülmesi gereken en harika yerler

Babalı Köyü

Marmara bölgesinde yer alan Kocaeli’nin Karadeniz kıyılarında yer alan Babalı Köyü, Kandıra’nın en güzel köylerinden biridir. Pek keşfedilen bir yer olmaması, özellikle de yaz aylarında dinlendirici bir tatil yapmak isteyenler için önerilebilecek en güzel rotalardan biridir. Kefken, Kerpe ve Cebeci’yi ziyaret edenlerin kesinlikle uğraması gereken Babalı Köyü, Karadeniz’in mavi sularını ve kumsalın altına çalan rengini misafirlerine cömertçe ikram ediyor. Doğası ise kendi başına bir harikadır.

Babalı Köyü

Vidinli Sırrı Paşa Konağı

19. yüzyıl sivil mimarisi örneklerinden biri olan Vidinli Sırrı Paşa Konağı, yakın dönemlere kadar unutulmaya yüz tutmuş bir bina idi. Ancak yapılan restorasyon çalışmalarıyla aslına uygun olarak yeniden ayağa kaldırılan konak, şimdilerde ziyaretçilerin akınına uğruyor. İzmit Mutasarrıfı Selim Sırrı Paşa tarafından yaptırılan konak, İzmit’in Hacı Hasan Mahallesi’nde yer alıyor. Geziniz sırasında kesinlikle bu sivil mimariyi görmeden geçmemenizi öneriyoruz.

Vidinli sırrı Paşa Konağı

Gayret Gemi Müzesi

Kocaeli’ne ziyarette bulunurken Gölcük’e uğramamak olmaz tabi ki. Buraya gelmişken Gayret Gemi Müzesi’ni kesinlikle ziyaret etmenizi öneriyoruz. 1972 yılında Türk Deniz Kuvvetleri’ne katılan gemi, vermiş olduğu hizmetlerden sonra Gölcük Tersanesi’ne çekilmiş, sonradan restore edilerek müzeye çevrilmiştir. Mutfak, çamaşırhane, savaş harekâtı merkezi, komutan kamarası gibi bölümlerden oluşan müze gemi, Kocaeli gezisinde kesinlikle görülmesi gereken ender değerlerden biridir.

Gayret Gemi Müzesi

Maşukiye Kirazlı Yaylası

Hafta sonu kaçamağı yapmak isteyenler için önerilebilecek en mükemmel yerlerden biri de Maşukiye Kirazlı Yaylası’dır. Alabalık keyfi yaşamak, doğa ile baş başa kalmak ve ailece piknik yapmak için oldukça elverişli olan bu yayla, İstanbul’a 129 km. uzaklıkta yer alıyor. İzmit Körfezi ve Sapanca Gölü manzarası ile bütünleyici bir doğal güzellik sunan yayla, hafta sonu tatilinizin güzel geçmesi için size eşlik edecektir.

Maşukiye Kirazlı Yaylası

Kartepe Kayak Merkezi

Ve tabi ki Kartepe Kayak Merkezi… Kocaeli’nin turistik destinasyonlarının en başında gelen kayak merkezi, kış turizminde ülkemize büyük katkılar sağlayan bir yerdir. Aslında yılın her mevsimi buraya gelmek mümkündür. Yazın farklı bir renge, bahar aylarında farklı bir renge bürünen Kartepe Kayak Merkezi, kışın ise beyaz gelinliğini giyerek misafirlerini karşılıyor. Hali hazırda Sevgililer Günü yaklaşmışken bir sürpriz yaparak buraya kaçamak yapabilirsiniz.

Kartepe Kayak Merkezi

Kocaeli’ne nasıl gidilir?

Karayolu ile gitmek isteyenler, Türkiye’nin dört bir yanından Kocaeli otobüs bileti alarak kente kolaylıkla ulaşım sağlayabilirler. İstanbul ile Kocaeli arası 103 km. mesafedir. Uzak yoldan gelenler ise şehirde havalimanı bulunmadığından en ideal seçenek olarak İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na gelerek buradan transfer yaparak karayolu ile kısa bir yolculuktan sonra Kocaeli’ne ulaşabilirler.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Bunlar da var!
İstanbul’un 7 Harikası

İstanbul’un 7 Harikası

5 Mayıs 2017
261 views
Antik Şehir Assos

Antik Şehir Assos

25 Ekim 2015
1.340 views
Ezber bozan tatil rotaları

Ezber bozan tatil rotaları

24 Nisan 2017
296 views
Antalya’da Görülecek 4 Antik Kent

Antalya’da Görülecek 4 Antik Kent

10 Aralık 2016
334 views
Barcelona, Barcelona Javier

Barcelona, Barcelona Javier

19 Mart 2017
338 views
Tarihin doğayla buluşma noktası; Serik

Tarihin doğayla buluşma noktası; Serik

21 Kasım 2015
1.960 views
Yedi harikadan biri; Petra

Yedi harikadan biri; Petra

1 Aralık 2015
1.175 views
Bitlis’te Gezilecek 4 Yer

Bitlis’te Gezilecek 4 Yer

14 Ocak 2017
553 views