Manisa’da Doğayla Buluşma Noktası: Kız Köprüsü

Bir Çığ Gibi Büyüyen Hayran Kitlesine Sahip Game Of Thrones Dizi Mekanları

Bulgaristan’da Yapılacak Şeyler

Kültürlerin Geçiş Noktası: Bulgaristan

Kütahya’da gezilecek yerler

Kütahya 31 Ocak 2017
419 views

Ege bölgesinin porseleni ile ünlü kenti Kütahya, tam olarak hangi dönemlerde kurulduğu bilinmeyen ancak kuvvetle muhtemel olan M.Ö. 3000 yıllarında kurulduğu tahmin edilen bir yerleşim yeridir. Eski adı “Cotyaeum” olarak kaynaklarda geçen Kütahya, kurulduğu günden bu yana pek çok medeniyete tanıklık ederek günümüze kadar gelmiştir.

Hititler, Frgiler, Kimmerler, Lidyalılar, Büyük İskender gibi önemli egemenliklerin hâkimiyeti altında kaldıktan sonra Türklerin egemenliği altına giren Kütahya’da farklı dönemlere ait izler, günümüzde turistik yerler olarak cezbediyor. Kütahya gezisi sırasında tarihi birçok yeri inceleyebilmekle birlikte, kentin kendine has gelenek ve göreneklerini yansıtan, yaşam değerlerini anlatan mekânları da ziyaret etme şansını elde edebileceksiniz.

Kütahya’da görülmesi gereken 4 harika yer

Dönenler Mevlevihanesi

1237-1243 yılları arasında Kütahya merkezinde Börekçiler Mahallesi’nde inşa ettirilen Dönenler Mevlevihanesi, Mevlevi kültürünün üçüncü merkezi olarak kabul edilmektedir. Bir hayli ziyaretçisi olan tarihi yer; mescit ve semahane olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Ancak semahanenin 1812 yılında eklendiği kaynaklarda yer almaktadır. Dış mimarisi ve iç dekorasyonu ile bir hayli dikkat çekici olan ibadethane, yerli halk kadar şehre gelen yabancı turistlerin de dikkatini çekmektedir.

Dönenler Mevlevihanesi

Kütahya Saat Kulesi

18. yüzyılda Kütahya merkezinde kurulan Kütahya Saat Kulesi, şehrin tarihi sembollerinden biridir. Kurucusu Kütahya Valisi Fuat Paşa olan kule, kesme taş kullanılarak kare plan üzerine kurulmuştur. Şehir merkezinde olması ulaşım açısından herhangi bir sorun ile karşılaşmamayı kolaylaştırıyor. “Analcı Mescit”in karşısında yer alan Kütahya Saat Kulesi, gezinizde mutlaka görmeniz gereken bir yerdir.

Kütahya Saat Kulesi

Dereli Kaplıcaları

Kütahya il merkezine 70 km. uzaklıkta Emet-Tavşanlı karayolu üzerinde yer alan Dereli Kaplıcaları, yılın dört mevsimi ziyaretçi çeken bir yerdir. Kaplıcalar, yerli halkın ilgisini çektiği kadar şehre dışarıdan gelen turistlerin de dikkatini çeken bir yerdir. Şifalı sularının; eklem romatizması, kemik erimesi, kas iltihapları, sinirsel ve ruhsal hastalıklara iyi geldiği söylenmektedir. Türkiye’nin termal turizmine büyük ölçüde katkı sağlayan Dereli Kaplıcaları Emet ve Tavşanlı ilçelerine 20 km. mesafede yer almaktadır.

Dereli Kaplıcaları

Domaniç Ormanları

Kütahya ziyaretinde bulunanların kesinlikle görmeden dönmedikleri yerlerin başında Domaniç Ormanları geliyor. Zengin floraya sahip orman, Domaniç ilçesini kaplayan bir güzelliğe sahiptir. Ağaç türleri ile dünyada benzerine rastlanmayan orman, tarihi bakımdan da önemli bir yere sahiptir. Anadolu Selçuklu Beyi Ertuğrul Gazi’nin yaz aylarını Domaniç Ormanları’nda geçirdiği bildirilmektedir. Kütahya gezinize doğal bir güzellik katmak adına kesinlikle burayı ziyaret listenize dahil etmenizi öneriyoruz.

Domaniç Ormanları

Kütahya’ya nasıl gidilir?

Ege bölgesinde yer alan Kütahya’ya ulaşım, Türkiye’nin dört bir yanından kolaylıkla sağlanabilmektedir. Altıntaş ilçesinde bulunan Zafer Havalimanı, uluslararası bir havalimanı olup, gerek yurtiçinden gerekse de yurtdışından şehri ziyaret etmek isteyenler için imkan tanımaktadır. Kütahya uçak bileti alarak havalimanına geldikten sonra şehrin dilediğiniz noktasına rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Karayolu ile seyahat etmek isteyenler ise Kütahya otobüs bileti alarak yine Türkiye’nin dört bir yanından kenti ziyaret edebilirler.

Türkiye’nin karşılaştırmalı online bilet sitesi biletbayi.com web sitesinden bilet rezervasyonunuzu en uygun fiyatlarla gerçekleştirebilirsiniz.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Bunlar da var!
ABD vizesi nasıl alınır

ABD vizesi nasıl alınır

11 Aralık 2015
658 views
Huzur Veren Doğası ile Artvin

Huzur Veren Doğası ile Artvin

12 Mayıs 2017
389 views
Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

20 Temmuz 2017
153 views
Hostel nedir?

Hostel nedir?

13 Aralık 2015
1.463 views
Türkiye’deki En Meşhur 3 Cadde

Türkiye’deki En Meşhur 3 Cadde

4 Ocak 2017
325 views
Eğlence merkezi Pattaya;

Eğlence merkezi Pattaya;

5 Aralık 2015
1.297 views
Doğanın Gücü Adına ‘Ayder’

Doğanın Gücü Adına ‘Ayder’

22 Nisan 2017
240 views