Manisa’da Doğayla Buluşma Noktası: Kız Köprüsü

Bir Çığ Gibi Büyüyen Hayran Kitlesine Sahip Game Of Thrones Dizi Mekanları

Bulgaristan’da Yapılacak Şeyler

Kültürlerin Geçiş Noktası: Bulgaristan

Spil Dağı ve Ağlayan Kaya

Manisa 26 Aralık 2016
541 views

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın korumasında olan Spil Dağı, Manisa sınırları içerisinde, Manisa’ya 24 km. İzmir’e 50 km. uzaklıkta yer almaktadır. Bakir doğallığı ile hayranlık uyandıran zirve, kara hasret kalan İzmirlilerin kaçış noktasıdır.

Bungalowlarda kamp kurmak, doğanın sesini dinlemek, dağın zirvesinde sıcaktan uzaklaşmak isteyenler için güzel fırsatlar sunan Spil Dağı, sadece bu yönleriyle değil, uzun geçmişi, efsanevi yönleri, mitolojideki yeriyle de dikkat çekici bir noktadır. Tatilde farklı bir deneyim yakalamak isteyenlere sunduğu fırsatları ile kendinden söz ettiren dağ, derin vadi, orman ve dere yatağını kapıyor.

Spil Dağı

Gediz Nehri’nin suladığı Karadağ’a kadar 1,517metrelik bir yüksekliğe ulaşan Spil Dağı, zengin bitki örtüsü ile dikkat çekmektedir. “Manisa Lalesi”nin sadece burada olması ise kendi başına değerlendirilmesi gereken bir özelliğidir. El değmemiş doğası ile huzur veren Spil Dağı, mağaraları ve barındırdığı yaban hayvanlarıyla dikkat çekici bir yerdir. Tabi ki en önemli noktasının “Ağlayan Kaya” olduğunu söylemeden geçmemek gerekiyor.

Spil Dağı

Ağlayan Kaya

Ağlayan Kaya, Spil Dağı’nın en çok ziyaret edilen noktasıdır. Hakkında birçok efsanenin anlatıldığı kayanın halk arasındaki ismi “Niobe Kayası” olarak geçiyor. Aslında tam olarak bir sanat eseri mi yoksa yeryüzü oluşumu mu olduğu yönünde net bilgiler yok. Kaya, başı önüne eğik bir kadının ağladığını andırıyor. Mitolojiye göre Frigyalı Tantalus’un kızı Niobe’nin öldürüldüğü yer burasıdır. Aktarılan efsaneye göre, “Niobe’nin yedi oğluyla yedi kızı varmış. Niobe, yalnızca iki çocuğu (Apollon ve Artemis) olan Leto’dan daha doğurgan olmakla övünen bir kadındır. Bu gururu nedeniyle onu cezalandırmaya karar veren Leto, Apollon’a Niobe’nin bütün oğullarını, Artemis’e de bütün kızlarını öldürttü. Çocukların cesetleri 10 gün sonra tanrılar tarafından gömüldü. Frigya’daki evine dönen Niobe, acılarını dindirmek isteyen Zeus tarafından Spylos dağının (Spil Dağı-Manisa) yamacında bir kaya parçasına dönüştürüldü.”

Ağlayan Kaya

Ağlayan Kaya’ya Nasıl Gidilir?

Doğa harikası Spil Dağı, Manisa ili sınırları içerisinde yer almaktadır. Her sezon konuklarını ağırlayan bu mükemmel yere ulaşım için kullanılan havalimanı ise İzmir Adnan Menderes Havalimanı’dır. Yakın çevrelerden gelmek isteyenler ise Manisa otobüs bileti alarak şehir merkezinden 24 km. uzaklıktaki bu muhteşem yere ulaşabiliyorlar.

Türkiye’nin karşılaştırmalı online bilet sitesi https://biletbayi.com web sitesini ziyaret ederek en uygun İzmir uçak bileti avantajlarını değerlendirerek doğa ile baş başa kalabileceğiniz bu harika noktaya doğru yolculuk yapabilirsiniz. Havalimanından Ağlayan Kaya’ya olan mesafe 45 km’dir.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Bunlar da var!
Angkor’un girişi Siem Reap

Angkor’un girişi Siem Reap

19 Aralık 2015
1.362 views
Huzurlu tatilin adresi Gökçeada

Huzurlu tatilin adresi Gökçeada

5 Kasım 2015
1.665 views
Sivas Seyahatinde Görülecek 4 Medrese

Sivas Seyahatinde Görülecek 4 Medrese

15 Mayıs 2017
445 views
Tekirdağ’da gezilecek harika yerler

Tekirdağ’da gezilecek harika yerler

14 Şubat 2017
646 views
Kocaeli’nde gezilecek 5 harika yer

Kocaeli’nde gezilecek 5 harika yer

30 Ocak 2017
369 views
Cennetin diğer adı; Marmaris

Cennetin diğer adı; Marmaris

29 Ekim 2015
1.809 views