Seyahat Planınızı Şekillendirecek Altın Değerinde Tavsiyeler

İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

Balıkesir’in Tatil Cenneti : Altınoluk

İzmir’de Gezilecek 9 Yer

Sedir Adası, Muğla

Muğla 30 Haziran 2017
232 views

Muğla‘nın son dönemlerde en çok yıldızı parlayan ziyaret noktalarından biri olan Sedir Adası, Ula ilçesinde bulunuyor. Gökova Körfezi içinde yer alan Sedir Adası gerek doğal güzelliği gerekse antik kalıntılarıyla bölgenin en çok turist ağırlayan yerlerinden biri konumunda. 

M.Ö. 6. yüzyılda yaşamın olduğu tahmin edilen ada, antik dönemde Kedrae veya Cedrae isimleriyle de anılmaktaydı. Muhteşem bir bitki örtüsüne sahip olan Sedir Adası, günümüzdeki adını da Latince sedir anlamına gelen Cedrus‘tan almaktadır.

Sedir Adası

Mısır Kraliçesi Kleopatra için Mısır’dan getirildiği rivayet edilen adanın kumsalı ise eşine az rastlanır bir güzellik sunuyor. Bu efsaneden dolayı kumsala Kleopatra Plajı ismi verilmiştir.  Kumsalın bu güzelliğinin bölgedeki özel yapıdaki kayaçların yıllar içinde aşınarak oluşmasından geldiği ifade edilmektedir.

Adada bulunan Kedrai Antik Kenti ise tarih sayfalarında keyifli bir gezintiye çıkmanızı sağlıyor. Antik kente ait liman kalıntıları, surlar, antik tiyatro, Apollon Tapınağı gibi  önemli kalıntılar ziyaretçileri kendisine hayran bırakıyor.

Sedir Adası Ziyaret Bilgileri

Sedir Adası, antik kentiyle birlikte Ege’nin mutlaka görülmesi gereken yerlerinin başında geliyor. Müzekartın geçerli olduğu antik kenti ücretsiz gezme şansına sahip olabilirsiniz. Müzekartı olmayan ziyaretçiler ise 20 TL ücret karşılığında Sedir Adası’nı ziyaret edebilmektedir.

Sedir Adası, Muğla

Sedir Adası’nı 15 Nisan-2 Ekim tarihleri arasında 08.30 ile 18.30 saatleri arasında; 3 Ekim-14 Nisan tarihleri arasında ise 08.30 ile 17.00 saatleri arasında ziyaret etmeniz mümkün. Sedir Adası, 15 Kasım ile 15 Nisan tarihleri arasında kapalı olmaktadır.

Bu arada, adadaki büfeler oldukça yüksek bir fiyat politikası uyguladığı için yiyecek ve içecek konusunda tedarikli olmanız maddi açıdan avantajlı olmanızı sağlayacaktır.

Sedir Adası’na Nasıl Gidilir?

Sedir Adası’na Marmaris’e bağlı Çamlık Köyü’nden kalkan teknelerle ulaşmanız mümkün. Dilerseniz merkezden kalkan servislerle Çamlık İskelesi‘ne 6 TL ücret karşılığında ulaşabilirsiniz. Ardından iskeleden kalkan teknelerle gidiş-dönüş 20 TL ücret karşılığında adaya geçebilirsiniz. Dönüş saatini iyi bir şekilde ayarlamanızı öneriyoruz. Adadan iskeleye dönüşler saat 13.00’da başlıyor.

Sedir Adası’na gitmek için dilerseniz 70 TL karşılığında her şey dahil konseptiyle düzenlenen turları değerlendirerek de gitmeniz mümkün. Turlara katılmanız geç kalma, kaybolma gibi sıkıntılar yaşamanızın önüne geçme konusunda size yardımcı olacaktır.

Sizin için hangi gidiş yolunun uygun olacağına karar vererek bir an önce bu güzel adayı keşfetmenizi öneriyoruz. Sedir Adası’nın size çok keyifli bir gün sunacağından emin olabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Marmaris’e Nasıl Gidilir?

Marmaris’e Nasıl Gidilir?

15 Haziran 2017
131 views
Marmaris’ten Gökova Körfezi’ne

Marmaris’ten Gökova Körfezi’ne

6 Mayıs 2017
213 views
Bodrum ile keyifli tatiller

Bodrum ile keyifli tatiller

24 Nisan 2017
190 views
Huzurlu Bir Tatil Rotası: Akyaka

Huzurlu Bir Tatil Rotası: Akyaka

6 Ocak 2017
343 views
Bodrum Seyahatinde Görülecek 5 Yer

Bodrum Seyahatinde Görülecek 5 Yer

27 Aralık 2016
291 views
Plajda Balık Tutma Keyfi: Ekincik Koyu

Plajda Balık Tutma Keyfi: Ekincik Koyu

23 Aralık 2016
377 views