Manisa’da Doğayla Buluşma Noktası: Kız Köprüsü

Bir Çığ Gibi Büyüyen Hayran Kitlesine Sahip Game Of Thrones Dizi Mekanları

Bulgaristan’da Yapılacak Şeyler

Kültürlerin Geçiş Noktası: Bulgaristan

Peygamberler Şehri Urfa

Şanlıurfa 7 Şubat 2017
830 views

Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Şanlıurfa, tarihi gizemlerle dolu bir kenttir. Geçmişi 10,000 yıl öncesine dayanan kent, turistik anlamda gezilmesi gereken harikalara ev sahipliği yapmaktadır.

Diyarbakır’dan ilerlediğinizde, Suriye sınırlarına doğru gidildikçe Şanlıurfa sınırlarına yetişirsiniz. Yolculuğunuz burada tarih ile kesişecek. Hem de sıradan bir tarih değil. M.Ö. 11000 yıllarından kalma bir kente giriş yaptığınızı bilmeniz gerekiyor. Göbekli Tepe Höyüğü ’nün tam olarak yaşının 11,500 yıllık olduğu yönünde rivayetler vardır.

Harran Evleri

Şanlıurfa, Ebla, Akkad, Sümer, Babil, Hitit, Hurri-Mitanni, Arami, Asur, Pers, Makedon (Hellenistik Dönem), Roma, Bizans imparatorlukları gibi önemli medeniyetlerin beşiği altında kalmış kadim bir şehirdir. Namı diğer “Peygamberler Şehri” Hz. İbrahim’in (a.s) ateşe atıldığı yer, Eyüp Peygamber’in konakladığı şehirdir. Daha birçok peygamberin gelip buradan geçtiği, tarih kaynaklarının sayfalarında yer alır.

Şanlıurfa gezilecek yerler

Şanlıurfa, günümüz modern yapılanmaları ile tarihin en eski yüzünü bir arada sunan kenttir. Balıklı Göl, Sipahi Pazarı, Harran Evleri, Harran Ovası, Yücelen Mağaraları, Kızlar Sarayı, Tektek Dağları Milli Parkı, Fırfırlı Camii, Urfa Kalesi, Fırat Nehri ve Hz. Eyüp Camii gibi birçok yeri ile yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan bir kenttir. Doğrusu böylesine zengin bir kenti tek bir günde gezmenin mümkün olmadığını söylemeden geçmemek gerekiyor.

Urfa Balıklı Göl

Nemrut ile Hz. İbrahim’in (a.s) hikayesinin anlatıldığı yer Balıklı Göl’dür. Tarih kaynaklarında yer alan bilgilere göre, Nemrut’un ilahlığını reddeden ve putlarını yıkan İbrahim Peygamber, bir gece vakti putların olduğu yere girerek bütün putları kırmış, baltasını da en büyük putun boynuna asmış. Görenler ilahlarının yıkıldığını ve bunu yapanın İbrahim olabileceğini söylemişler ve durumu Nemrut’a bildirmişler. Nemrut, bugünkü Balıklı Göl denen yerde büyük bir ateş yakarak İbrahim Peygamber’i ateşe atmıştır. Ancak Allah’ın izniyle İbrahim yanmamış, ateş gül bahçesine dönmüş, daha sonra ise Balıklı Göl oluşmuştur.

Balıklı Göl

Göbekli Tepe

Şanlıurfa il sınırları içerisinde, Örencik Köyü’nde yer alan Göbekli Tepe Höyüğü, Cilalı taş devrinden kalma bir yerleşim yeridir. M.Ö. 11000 yılından kalma bu yer, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağıdır. Gerçek bir tarih ve gizem dolu yönleri keşfetmek, Urfa’nın tarihi dokularını incelemek ve hayrete düşürücü geçmişi hakkında bilgi sahibi olmak için kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

Göbekli Tepe Höyüğü

Halfeti Antik Kenti

M.Ö. 855 yılından bu yana yaşamın olduğu Halfeti ilçesi, Şanlıurfa’nın en eski yerleşim yerlerinden biridir. Siyah gülün tek yetiştiği yer olmasıyla da ön plana çıkan bu ilçede, tarih öncesinden kalma bir antik kent yer almaktadır. İlçe ile aynı adı taşıyan Halfeti Antik Kenti, Şanlıurfa gezilecek yerleri listesine kesinlikle dahil edilmesi gereken harika yerlerden biridir.

Halfeti Antik Kenti

Şanlıurfa’ya nasıl gidilir?

Güneydoğu Anadolu bölgesinin tarihi bakımdan en eski kentlerinden Şanlıurfa’ya ulaşım, günümüz imkanları sayesinde çok rahattır. Türkiye’nin dört bir yanından sefer düzenleyen otobüs firmaları ile gidilebileceği gibi Şanlıurfa Havalimanı sayesinde uçakla da kente yolculuk yapılabilmektedir. Tercihinizi belirleyerek www.biletbayi.com avantajlarından yararlanarak uçak bileti ve otobüs bileti rezervasyonu yaptırabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Bunlar da var!
Tunceli’de gezilecek harika yerler

Tunceli’de gezilecek harika yerler

16 Şubat 2017
471 views
Alanya Kalesi, Alanya

Alanya Kalesi, Alanya

15 Haziran 2017
157 views
Niğde’de gezilecek harika yerler

Niğde’de gezilecek harika yerler

1 Şubat 2017
351 views
Tarihin doğayla buluşma noktası; Serik

Tarihin doğayla buluşma noktası; Serik

21 Kasım 2015
1.946 views
Hostel nedir?

Hostel nedir?

13 Aralık 2015
1.464 views
Gaziantep’te Gezilecek 5 Yer

Gaziantep’te Gezilecek 5 Yer

21 Ocak 2017
363 views