Dünyanın Tırmanışı En Tehlikeli Tepeleri

Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

İçinizi Isıtacak Rengarenk Sokaklar

Tayland’ın Mucizevi Adaları

Sarıhan Kervansarayı, Kapadokya

Nevşehir, TURKİYE 28 Mayıs 2017
80 views

Kapadokya, muhteşem doğal güzelliklerinin yanı sıra ticaret yolları üzerinde olmasından dolayı da geçmişteki devletler tarafından yoğun ilgi gören bir bölge olmuştur.

Bölgedeki yoğun ticari faaliyetten dolayı ortaya çıkan ihtiyaçları karşılamak ve yolcuların konaklayabilmesi için yapılan kervansaraylar çok büyük bir öneme sahiptir. Bu kervansaraylardan günümüze ulaşmış olan en önemlilerinden biri de Sarıhan Kervansarayı olmuştur. Kervansaray özel bir şirket tarafından 49 yıllığına kiralanmış, restore edilerek turizme kazandırılmıştır. Kervansaray günümüzde özel günlerdeki organizasyonlar için de hizmet vermektedir.

Sarıhan Kervansarayı

Nevşehir sınırları içerisinde Avanos’a 6 km mesafede bulunan kervansaray, Selçuklu hükümdarı II. İzzettin Keykavus tarafından 1249 senesinde yaptırılmıştır. Kesme taş işçiliğinin en güzel örneklerini görebileceğiniz kervansaray, 2 bin metrekarelik bir alanda inşa edilmiştir.

Kervansarayın restorasyonu özel bir firma tarafından gerçekleştirilmiştir

Yapının inşasında aynı rengin iki farklı tonu kullanılmış ve tek katlı olan kervansarayın daha gösterişli ve cazibeli görünmesi amaçlanmıştır. Klasik Sultan hanları mimari yapısına sadık kalınarak inşa edilen kervansaray, yazlık ve kışlık bölümlerinden oluşmaktadır. Geniş bir avluya sahip olan yapıda küçük bir mescit, hamam, odalar ve atlar için ahır bulunmaktadır. Avlunun sağ tarafındaki odalar kışlık; sol tarafındaki odalar ise yazlık olarak planlanmıştır. Avlunun ortasına ise bir havuz yerleştirilmiştir.

Sarıhan Kervansarayı, avlu

Sarıhan Kervansarayı’na Nasıl Gidilir?

Sarıhan Kervansarayı, Selçuklu tarafından yaptırılan son kervansaray olması nedeniyle ayrı bir öneme sahiptir. Avanos ilçesine 6-7 kilometrelik bir mesafede bulunan bu güzel eseri, Kayseri-Nevşehir yolu üzerinden geçerken rahatlıkla görebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Nefis Yöresel Bayram Tatlıları

Nefis Yöresel Bayram Tatlıları

21 Haziran 2017
83 views
Nevşehir Gezilecek Yerler

Nevşehir Gezilecek Yerler

21 Haziran 2017
101 views
Derinkuyu Yeraltı Şehri, Nevşehir

Derinkuyu Yeraltı Şehri, Nevşehir

17 Haziran 2017
74 views
Kaymaklı Yeraltı Şehri, Nevşehir

Kaymaklı Yeraltı Şehri, Nevşehir

14 Haziran 2017
107 views
Kıbrıs Kanyonu, Kaş

Kıbrıs Kanyonu, Kaş

13 Haziran 2017
122 views
Varda Köprüsü, Adana

Varda Köprüsü, Adana

13 Haziran 2017
163 views
Atatürk Arboretumu, İstanbul

Atatürk Arboretumu, İstanbul

12 Haziran 2017
93 views
Kızkalesi, Mersin

Kızkalesi, Mersin

12 Haziran 2017
93 views