Manisa’da Doğayla Buluşma Noktası: Kız Köprüsü

Bir Çığ Gibi Büyüyen Hayran Kitlesine Sahip Game Of Thrones Dizi Mekanları

Bulgaristan’da Yapılacak Şeyler

Kültürlerin Geçiş Noktası: Bulgaristan

Şeytan Sofrası, Ayvalık

Balıkesir, TURKİYE 4 Haziran 2017
649 views

Balıkesir’in Ayvalık ilçesi her yıl birçok güzelliğiyle tatilcilerin Ege’deki en gözde rotalarından biri olmayı başarıyor. Ülkemizin en önemli milli parklarından biri olan Ayvalık Adaları bütün güzelliğiyle ziyaretçilerini ağırlıyor. 

Ayvalık’ın Küçükköy bölgesinde bulunan lav birikintileriyle oluşmuş Şeytan Sofrası da ziyaretçilerden büyük ilgi görüyor. Gerek efsanelere konu olması gerekse muhteşem manzarasıyla Ayvalık’a gelenler Şeytan Sofrası’nı mutlaka ziyaret ediyor.

Şeytan Sofrası

Şeytan Sofrası

Şeytan Sofrası isminin nereden geldiğiyle ilgili çok çeşitli rivayetler ve efsaneler bulunuyor. En yaygın olarak anlatılan hikayede Cennetten kovulan şeytanın bir ayağının buraya diğer ayağının karşıdaki adaya düştüğü rivayet edilmektedir.

Şeytanın ayak izi olduğuna inanılan çukur

Şeytanın ayak izi olduğuna inanılan ve sofraya benzediği için bu isimle anılan çukur demir kafesle koruma altına alınmış. İnsanlar burayı artık çukura bozuk para atarak dilek dilemek için kullanıyor. Hatta hemen yanında bulunan çalılara bez bağlayarak dilekte bulunmak da buranın ritüellerinden bir tanesi 🙂

İnsanlar tepedeki çalılıklara bez bağlayarak dilekte bulunuyor!

Şeytan Sofrası’nın en önemli özelliği ise sahip olduğu muhteşem manzara. Bölgedeki en yüksek noktalardan biri olan Şeytan Sofrası, özellikle gün batımında sunduğu muhteşem manzara ile görenleri kendisine hayran bırakıyor. Deniz, adaların sıralanışı, şehrin ışıkları insanda muhteşem bir mutluluk ve huzur hissi uyandırıyor. Tepe oldukça rüzgarlı olduğu için yanınızda giymek için kalın bir şeyler bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

Şeytanın ayak izi olduğu düşünülen çukur demir parmaklıklarla korunuyor

Tepenin bu kadar meşhur olması beraberinde bazı sıkıntıları getiriyor. Özellikle gün batımına yakın saatlerde tepede oturacak ve manzaranın tadını çıkaracak bir yer bulmanız mucizelere kalıyor. Aynı zamanda tepenin çok yakın bir noktasına kadar yaşanan trafik ve park işkencesi de insanı gerçekten sinirlendiren bir durum. Otopark ücretli olduğu için otoparka gelmeden önce yer bulabilirseniz aracınızı yol kenarına park etmeniz uygun olacaktır.

Şeytan Tepesi’ne Ne Zaman Gidilmeli

Şeytan Tepesi’nin manzarasının en güzel olduğu zamanlar gün batımı olduğu için eğer o kalabalığı ve trafik keşmekeşini göze alıyorsanız tepeye gün batımına yakın gitmenizi öneririz. İnsan kalabalığını ve trafiği çekmek istemiyorsanız günün diğer saatleri sizin için daha uygun olacaktır.

Şeytan Sofrası’nda gün batımı manzarasına hayran kalacaksınız

Özellikle yaz mevsiminde yoğunluğun arttığı bölgeyi ölü sezon diyebileceğimiz sonbahar ve kış aylarında ziyaret ederseniz daha sakin ve huzurlu bir manzara keyfi çıkarabilirsiniz. Bu arada unutmadan eğer gün batımının en güzel hallerini seyretmek ve fotoğraflamak istiyorsanız havanın açık olduğu bir günü tercih etmeniz faydalı olacaktır.

Şeytan Sofrası’na Nasıl Gidilir?

Şeytan Sofrası Ayvalık ilçe merkezine 8 km. mesafede bulunuyor. Ayvalık’tan Sarımsaklı istikametine giderken kavşakta Şeytan Sofrası tabelasını göreceksiniz. Tabelayı takip ederek tepeye ulaşabiliyorsunuz. Yol tarifi için paylaştığımız haritadan da faydalanabilirsiniz. Ayvalık’a nasıl gidilir yazımızdan da Ayvalık için yol tariflerine göz atabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Balıkesir’in Tatil Cenneti : Altınoluk

Balıkesir’in Tatil Cenneti : Altınoluk

14 Ağustos 2017
130 views
İzmir’de Gezilecek 9 Yer

İzmir’de Gezilecek 9 Yer

14 Ağustos 2017
108 views
Bandırma’da Yapılacak 8 Şey

Bandırma’da Yapılacak 8 Şey

5 Ağustos 2017
113 views
Nefis Yöresel Bayram Tatlıları

Nefis Yöresel Bayram Tatlıları

21 Haziran 2017
205 views
Kaymaklı Yeraltı Şehri, Nevşehir

Kaymaklı Yeraltı Şehri, Nevşehir

14 Haziran 2017
265 views
Kıbrıs Kanyonu, Kaş

Kıbrıs Kanyonu, Kaş

13 Haziran 2017
264 views
Varda Köprüsü, Adana

Varda Köprüsü, Adana

13 Haziran 2017
450 views
Atatürk Arboretumu, İstanbul

Atatürk Arboretumu, İstanbul

12 Haziran 2017
268 views