İstanbul’da Denize Girebileceğiniz 10 Yer

Dünyanın Tırmanışı En Tehlikeli Tepeleri

Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

İçinizi Isıtacak Rengarenk Sokaklar

Siirt’te gezilecek yerler

Siirt 8 Şubat 2017
540 views

Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Siirt, kendine has kültürü ve gelenekleriyle göze çarpan bir yerleşim yeridir.

Bir de tarihi kültürel mirasları var ki bunlar hakkında bilgi edinmek, bölgenin geçmişini daha iyi tanımaya yarayacaktır.

Siirt, milattan önceki yıllara dayanan geçmişi ile günümüze kadar gelebilen kentlerden biridir. Pek çok medeniyete tanıklık ederek günümüze ulaşması, kentteki turistik ve tarihi yerlerin sayısını etkiliyor. Özellikle de Selçuklar ve Osmanlı döneminden kalma tarihi yerler, kentin sembolleri haline gelmiştir. Güneydoğu gezisi yaparken yolunuz Siirt’e düşerse görmenizi önerdiğimiz bazı yerler hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

Siirt’te görülmesi gereken yerler

Ulu Camii:

Kentin sembollerinden olan Ulu Camii’nin kesin olarak yapıldığı tarih hakkında bilgiler bulunmamaktadır. Ancak kaynaklarda yer alan bilgilere göre; Selçuklu sultanlarından Mugizüddin Mahmut tarafından Hicri 523, Miladi 1129 yılında camiyi onarımdan geçirmiştir. Mimari yapısı ile ilgi çekici olan Ulu Camii, halk arasında “Çinili Minare” olarak da biliniyor.

Siirt Ulu Camii

Sağlarca Kaplıcası:

Tarihi kadar doğal alanlarıyla da ön plana çıkan Siirt’te uğranılması gereken yerlerden biri de Sağlarca Kaplıcasıdır. Kaplıca, Eruh yolu üzerinde, Siirt il merkezine 15 km. uzaklıkta yer almaktadır. Kaplıca sularının; deri hastalıklarına, romatizmada, kadın hastalıkları, nevralji, nevrit, polinevrit, polio sekelleri ve su içi egzersizlerine iyi gelmektedir. Kenti ziyaret etmişken buraya da uğramanızı öneriyoruz.

Sağlarca Kaplıcası

Siirt Yaylaları:

Siirt halkı, yaz sıcaklarından korunmak ve daha sakin bir hayat geçirmek için bölgedeki yaylalara gitmeyi tercih eder. Pervari ilçesinde yer alan Çemikari, Cema ve Herekol yaylaları ve Şirvan ilçesindeki Baçova Yaylası, Siirt’in ön plana çıkan doğal alanlarındandır. Zamanınızı daha sakin bir şekilde geçirmek için buralara uğramanızı öneririz.

Siirt yaylaları

Botan Mağaraları

Siirt gezisi yaparken, doğal oluşumlara tanıklık edebileceğiniz çok sayıda mağara sizi karşılayacaktır. Vadi boylarında görülen mağaraların bazıları jeolojik oluşumlar sonucu meydana gelir bazıları ise insan eliyle yapılmış ve konut olarak kullanılmıştır. Bu anlamda özellikle de Botan Mağaraları, görülmeye değer yerlerdir.

Botan Mağaraları

Siirt’e nasıl gidilir?

Güneydoğu Anadolu bölgesinde ulaşımın eskisine göre çok daha rahat hale gelmesi, Türkiye’nin dört bir yanından otobüs seferlerinin yapılmasını da mümkün hale getirdi. Siirt’e karayolu ile gitmek isteyenler, Siirt otobüs bileti alarak yolculuk hazırlıklarına başlayabilirler. Havayolu ile gitmek isteyenler için en ideal havalimanı Batman Havalimanı’dır. Batman uçak bileti rezervasyonu yaptırarak buradan aktarma ile kente uğrayabilirsiniz.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Bunlar da var!
Barcelona, Barcelona Javier

Barcelona, Barcelona Javier

19 Mart 2017
251 views
Ankara’da Gezilecek 5 Etkileyici Müze

Ankara’da Gezilecek 5 Etkileyici Müze

19 Mayıs 2017
111 views
Huzurun adresi; Avşa Adası

Huzurun adresi; Avşa Adası

31 Ekim 2015
2.155 views
Couchsurfıng nedir?

Couchsurfıng nedir?

12 Aralık 2015
822 views