Manisa’da Doğayla Buluşma Noktası: Kız Köprüsü

Bir Çığ Gibi Büyüyen Hayran Kitlesine Sahip Game Of Thrones Dizi Mekanları

Bulgaristan’da Yapılacak Şeyler

Kültürlerin Geçiş Noktası: Bulgaristan

Siirt’te gezilecek yerler

Siirt 8 Şubat 2017
695 views

Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Siirt, kendine has kültürü ve gelenekleriyle göze çarpan bir yerleşim yeridir.

Bir de tarihi kültürel mirasları var ki bunlar hakkında bilgi edinmek, bölgenin geçmişini daha iyi tanımaya yarayacaktır.

Siirt, milattan önceki yıllara dayanan geçmişi ile günümüze kadar gelebilen kentlerden biridir. Pek çok medeniyete tanıklık ederek günümüze ulaşması, kentteki turistik ve tarihi yerlerin sayısını etkiliyor. Özellikle de Selçuklar ve Osmanlı döneminden kalma tarihi yerler, kentin sembolleri haline gelmiştir. Güneydoğu gezisi yaparken yolunuz Siirt’e düşerse görmenizi önerdiğimiz bazı yerler hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

Siirt’te görülmesi gereken yerler

Ulu Camii:

Kentin sembollerinden olan Ulu Camii’nin kesin olarak yapıldığı tarih hakkında bilgiler bulunmamaktadır. Ancak kaynaklarda yer alan bilgilere göre; Selçuklu sultanlarından Mugizüddin Mahmut tarafından Hicri 523, Miladi 1129 yılında camiyi onarımdan geçirmiştir. Mimari yapısı ile ilgi çekici olan Ulu Camii, halk arasında “Çinili Minare” olarak da biliniyor.

Siirt Ulu Camii

Sağlarca Kaplıcası:

Tarihi kadar doğal alanlarıyla da ön plana çıkan Siirt’te uğranılması gereken yerlerden biri de Sağlarca Kaplıcasıdır. Kaplıca, Eruh yolu üzerinde, Siirt il merkezine 15 km. uzaklıkta yer almaktadır. Kaplıca sularının; deri hastalıklarına, romatizmada, kadın hastalıkları, nevralji, nevrit, polinevrit, polio sekelleri ve su içi egzersizlerine iyi gelmektedir. Kenti ziyaret etmişken buraya da uğramanızı öneriyoruz.

Sağlarca Kaplıcası

Siirt Yaylaları:

Siirt halkı, yaz sıcaklarından korunmak ve daha sakin bir hayat geçirmek için bölgedeki yaylalara gitmeyi tercih eder. Pervari ilçesinde yer alan Çemikari, Cema ve Herekol yaylaları ve Şirvan ilçesindeki Baçova Yaylası, Siirt’in ön plana çıkan doğal alanlarındandır. Zamanınızı daha sakin bir şekilde geçirmek için buralara uğramanızı öneririz.

Siirt yaylaları

Botan Mağaraları

Siirt gezisi yaparken, doğal oluşumlara tanıklık edebileceğiniz çok sayıda mağara sizi karşılayacaktır. Vadi boylarında görülen mağaraların bazıları jeolojik oluşumlar sonucu meydana gelir bazıları ise insan eliyle yapılmış ve konut olarak kullanılmıştır. Bu anlamda özellikle de Botan Mağaraları, görülmeye değer yerlerdir.

Botan Mağaraları

Siirt’e nasıl gidilir?

Güneydoğu Anadolu bölgesinde ulaşımın eskisine göre çok daha rahat hale gelmesi, Türkiye’nin dört bir yanından otobüs seferlerinin yapılmasını da mümkün hale getirdi. Siirt’e karayolu ile gitmek isteyenler, Siirt otobüs bileti alarak yolculuk hazırlıklarına başlayabilirler. Havayolu ile gitmek isteyenler için en ideal havalimanı Batman Havalimanı’dır. Batman uçak bileti rezervasyonu yaptırarak buradan aktarma ile kente uğrayabilirsiniz.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Bunlar da var!
Kıbrıs Kanyonu, Kaş

Kıbrıs Kanyonu, Kaş

13 Haziran 2017
262 views
Tacün Nisa Resort İncelemesi

Tacün Nisa Resort İncelemesi

18 Nisan 2017
372 views
Hindistan Vizesi nasıl alınır?

Hindistan Vizesi nasıl alınır?

12 Aralık 2015
789 views
Peygamberler Şehri Urfa

Peygamberler Şehri Urfa

7 Şubat 2017
818 views
Keyifli Bir Tatil Geçirmenin 5 Yolu

Keyifli Bir Tatil Geçirmenin 5 Yolu

7 Mart 2017
280 views
Nevşehir Gezilecek Yerler

Nevşehir Gezilecek Yerler

21 Haziran 2017
221 views