Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

İçinizi Isıtacak Rengarenk Sokaklar

Tayland’ın Mucizevi Adaları

Ankara’da Mutlaka Görmeniz Gereken 12 Müze

Sinop Seyahatinde Görülecek 5 Tarihi Yer

Sinop, TURKİYE 13 Mayıs 2017
158 views

Ülkemizin Karadeniz bölgesi’nde yer alan Sinop, Tükiye‘nin önemli turizm potansiyeline sahip illeri arasında gösteriliyor. 

Sinop, doğal liman olması nedeniyle tarih boyunca ülkeler tarafından gözde bir şehir olarak değerlendirilmiştir. Ülkeler, Sinop’u özellikle ticaret faaliyetlerinde kullanmak istemiş ve bunun için şehri ele geçirmeye çalışmıştır. Birçok defa el değiştiren şehirde, her gelen ülke kendi medeniyetine özel eserler bırakmıştır. Sinop bu yönüyle ülkemizin tarih yönünden en zengin yerlerinin başında gelmektedir.

Sinop’ta Görmeniz Gereken 5 Tarihi Yer

1.Sinop Kalesi

Sinop Kalesi

Yapım tarihi M.Ö 7. yüzyıla dayanan kalenin şehri düşman işgalinden korumak için yapıldığı belirtilmektedir. Tarihi kale, 2013 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi‘ne dahil edilerek Dünya’nın önemli tarihi eserleri arasında gösterilmiştir. Kale, Roma, Bizans, Selçuklular ve Osmanlılar dönemlerinde çeşitli tadilatlardan geçirilmiş ve genişletilmiştir. Eğer yolunuz Sinop tarafına düşerse bu görkemli kaleyi mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

2.Tarihi Sinop Cezaevi

Tarihi Sinop Cezaevi

12. yüzyılda inşa edilen Karadeniz’in hırçın dalgalarına komşu Tarihi Sinop Cezaevi, tarih boyunca tersane ve zindan olarak kullanılmıştır. Yapının alt katlarında deniz suyunun yarıya kadar geldiği ve mahkumlar bu deniz suyunun içinde tutularak onlara işkence yapıldığı tarih kitaplarında geçmektedir. Tarihi yapı, 1999 yılından bu yana müze olarak ziyaretçilerini ağırlıyor.

3.Balatlar Kilisesi

Balatlar Kilisesi

Balatlar Kilisesi, Sinop’un henüz tam olarak gün yüzüne çıkarılmamış olan tarihi zenginliklerinden biridir. Bölgede yapılan kazılarda hayli eski tarihi kalıntılara rastlanması Sinop’taki yaşamın ne kadar eskiye dayandığını bizlere gösteriyor. Kompleks bir yapıya sahip olan kilisenin 6. yüzyılda ilk yapıldığı yıllarda hamam olarak kullanıldığı, daha sonra tahıl ambarı, kilise, manastır gibi çeşitli amaçlarla kullanıldığı düşünülmektedir.

4.Pervane Medresesi

Pervne Medresesi

Osmanlı döneminde medrese olarak kullanılan tarihi yapı, günümüzde şehrin önemli sembollerinden biri olarak kabul ediliyor. Medresenin içinde bulunan çay bahçesinde çay içerek gezinin yorgunluğunu atabilir, el sanatları ve hediyelik eşyaların sergilendiği dükkanları ziyaret ederek hatıra ve hediyelik eşya satın alabilirsiniz.

5.İnceburun

İnceburun Deniz Feneri

Türkiye’nin en kuzey ucunda bulunan fener manzarasıyla görenleri büyülüyor. 1863 yılında Fransızlar tarafından yapılan fener, teknolojik imkanların bu kadar gelişmediği dönemlerde denizciler için çok fazla öneme sahipti. Günümüzde de denizciler tarafından yol gösterici olarak kullanılan fener, geçmişte olduğu gibi gazla değil otomatik olarak çalışıyor. Sinop ziyaretinizde listenize bu deniz fenerini mutlaka alarak fenerin olduğu yerden muhteşem Karadeniz manzarasına nazır çayınızı yudumlayıp yorgunluğunuzu atın.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Kaymaklı Yeraltı Şehri, Nevşehir

Kaymaklı Yeraltı Şehri, Nevşehir

14 Haziran 2017
97 views
Kıbrıs Kanyonu, Kaş

Kıbrıs Kanyonu, Kaş

13 Haziran 2017
117 views
Varda Köprüsü, Adana

Varda Köprüsü, Adana

13 Haziran 2017
151 views
Atatürk Arboretumu, İstanbul

Atatürk Arboretumu, İstanbul

12 Haziran 2017
83 views
Kızkalesi, Mersin

Kızkalesi, Mersin

12 Haziran 2017
88 views
Gölyazı Köyü’ne Nasıl Gidilir?

Gölyazı Köyü’ne Nasıl Gidilir?

11 Haziran 2017
79 views
Bozcaada’ya Nasıl Gidilir?

Bozcaada’ya Nasıl Gidilir?

11 Haziran 2017
80 views
Kozak Yaylası, Ayvalık

Kozak Yaylası, Ayvalık

10 Haziran 2017
77 views
Ayvacık, Samsun

Ayvacık, Samsun

10 Haziran 2017
90 views
Kaş’ta Görmeniz Gereken 10 Yer

Kaş’ta Görmeniz Gereken 10 Yer

10 Haziran 2017
103 views