Manisa’da Doğayla Buluşma Noktası: Kız Köprüsü

Bir Çığ Gibi Büyüyen Hayran Kitlesine Sahip Game Of Thrones Dizi Mekanları

Bulgaristan’da Yapılacak Şeyler

Kültürlerin Geçiş Noktası: Bulgaristan

Sivas Seyahatinde Görülecek 4 Medrese

Sivas, TURKİYE 15 Mayıs 2017
422 views

Ülkemizin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Sivas, tarihi ve kültürel dokusuyla oldukça zengin bir şehirdir. Bölgede yüzyıllar boyunca ikamet eden medeniyetler hayli fazla tarihi esere imza atmıştır.

Uzun süre Selçuklular tarafından idare edilen bölgede özellikle ilim ve irfanın gelişmesi amacıyla oldukça fazla medrese inşa edilmiştir. Bu medreseler günümüzde bütün heybeti ve asaletiyle ayakta durmayı başarmıştır. Bu özelliği nedeniyle Sivas için “medreseler şehri” tanımını yapmak çok doğru olacaktır.

Sivas’ta Görülecek 4 Medrese

1.Şifaiye Medresesi

Şifaiye Medresesi

Medrese 1217 yılında Anadolu Selçuklu Devleti Hükümdarı olan I. İzzeddin Keykavus tarafından yaptırılmıştır. Medrese, Anadolu’nun en büyük şifahanesi olarak inşa edilmiş ve burada hastalara şifa dağıtılmıştır. Medresede aynı zamanda tıp bilimiyle ilgili araştırmalar ve eğitimler de verilmiştir. Medrese’nin iç kısmında günümüzde otantik kafeler müşterilerine hizmet veriyor. Çini süslemelerinin önemli yer tuttuğu yapının içinde I. İzzeddin Keykavus’un türbesi de bulunmaktadır.

2.Buruciye Medresesi

Buruciye Medresesi

Dikdörtgen ve açık bir planla yapılan medrese Anadolu medreseleri arasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Medrese, Hacı Mesud Medresesi olarak bilinmektedir. Buruciye Medresesi, 1271 yılında Sultan III. Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde zengin bir aile olan Burucird ailesinden gelen Muzaffer Burucird tarafından yaptırılmıştır. Medresede o dönem özellikle fen bilimleri üzerine eğitimler verilmiştir. Medrese, 1966 yılında restore edilerek müze olarak ziyarete açılmıştır.

3.Çifte Minareli Medrese

Çifte Minareli Medrese

Yükselen iki minaresi ile Sivas’ın sembol yapılarından biri olan Çifte Minareli Medrese, 1271 yılında İlhanlılar veziri Şemseddin Cüveyni tarafından yaptırılmıştır. Yapının en önemli özelliklerinden biri Anadolu’daki en yüksek taştan yapılma kapıya sahip olmasıdır. Sivas gezinizde bu görkemli medreseyi mutlaka ziyaret listenize almalısınız.

4.Gök Medrese

Gök Medrese

Anadolu Selçuklu döneminde inşa edilen Gök Medrese, Sivas’ın önemli medreselerinden biridir. Adını ise medresenin süslemelerinde kullanılan etkileyici gök mavisi çinilerinden almaktadır. Büyük seyyah Evliya Çelebi de ünlü Seyahatname’sinde Gök Medrese’den övgülerle bahsetmiştir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Balıkesir’in Tatil Cenneti : Altınoluk

Balıkesir’in Tatil Cenneti : Altınoluk

14 Ağustos 2017
129 views
İzmir’de Gezilecek 9 Yer

İzmir’de Gezilecek 9 Yer

14 Ağustos 2017
107 views
Bandırma’da Yapılacak 8 Şey

Bandırma’da Yapılacak 8 Şey

5 Ağustos 2017
112 views
Nefis Yöresel Bayram Tatlıları

Nefis Yöresel Bayram Tatlıları

21 Haziran 2017
204 views
Kaymaklı Yeraltı Şehri, Nevşehir

Kaymaklı Yeraltı Şehri, Nevşehir

14 Haziran 2017
259 views
Kıbrıs Kanyonu, Kaş

Kıbrıs Kanyonu, Kaş

13 Haziran 2017
262 views
Varda Köprüsü, Adana

Varda Köprüsü, Adana

13 Haziran 2017
440 views
Atatürk Arboretumu, İstanbul

Atatürk Arboretumu, İstanbul

12 Haziran 2017
263 views