Seyahat Planınızı Şekillendirecek Altın Değerinde Tavsiyeler

İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

Balıkesir’in Tatil Cenneti : Altınoluk

İzmir’de Gezilecek 9 Yer

Tisan (Aphrodisias), Silifke

Mersin (İçel), TURKİYE 7 Haziran 2017
259 views

Mersin’in Silifke ilçesinde bulunan Tisan, bölgenin saklı cennetlerinden bir diyebileceğimiz bir yarımada. Bu muhteşem yarımadada mavinin ve yeşilin en güzel tonlarını görebiliyorsunuz. Akdeniz’in gözde tatil mekanlarından biri olan Mersin’de Tisan bölgenin yükselen değerlerinden biri olarak gösteriliyor.

Tisan (Aphrodisias)

Tisan Yarımadası

Tisan adını bölgede kurulan bir yapı kooperatifinden aldığı tahmin edilen Aphrodisias, Ovacık burnunda bulunuyor. İki limanı bulunan bölgede tatilciler masmavi denizin keyfini çıkarma fırsatı yakalıyor. Yüzülerek gidilebilecek iki ada ise ziyaretçiler için keyifli anların habercisi oluyor.

Tisan, sizi berrak suyuyla karşılıyor

Deniz kıyısında bulunan Tisan’ın geçmişi M.Ö 7. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Bölgede kurulmuş bir Yunan kolonisinin parçası olan Aphrodisias Antik Kenti, M.Ö 4. yüzyılda Pers Krallığı’nın himayesi altında bulunmuş. Bölgedeki iki liman da dönemin en önemli ticaret limanlarından biri olarak değerlendirilmekteydi. Bu antik kentten günümüze çok fazla bir şey kalmamıştır.

Aphrodisias Antik Kenti’nden günümüze çok fazla bir şey kalmamıştır

Tarihin ve doğanın iç içe geçtiği bu harika belde de kiralık evlerde konaklama imkanına sahip olabiliyorsunuz; ancak limana en yakın yerleşim yeri olan Tisan Sitesi içerisinde ev kiraladığınız takdirde site yönetimi denizi ve şezlongları kullanma konusunda size sıkıntı çıkarabiliyor. Bu durumda bölgenin kamu malı olarak geçtiğini ve denizden faydalanma hakkınızın bulunduğunu belirterek bu durumu çözüme kavuşturmanızı öneriyoruz. Bu arada buraya geldiğinizde berrak denizin tadını çıkarmak için gerçekleştirilen tekne turlarını da deneyebilirsiniz.

Tisan (Aphrodisias)

Tisan’a Nasıl Gidilir?

Bu güzel yarımada Mersin’in Silifke ilçesine 31 km. mesafede bulunmaktadır. Mersin bölgesinde düzenlenen tekne turlarına katılarak Tisan Yarımadası’nı ziyaret etme şansına sahip olabilirsiniz. Eğer tekne turunu tercih etmezseniz araç kiralama yolunu ya da özel aracınızla gelmeyi tercih edebilirsiniz. Araçla gelecekseniz yolların hayli virajlı olduğunu bilmenizin sizin için faydalı olacağını düşünüyoruz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Bandırma’da Yapılacak 8 Şey

Bandırma’da Yapılacak 8 Şey

5 Ağustos 2017
46 views
Tarihi Taş Köprü, Silifke

Tarihi Taş Köprü, Silifke

27 Haziran 2017
84 views
Nefis Yöresel Bayram Tatlıları

Nefis Yöresel Bayram Tatlıları

21 Haziran 2017
131 views
Tekir Ambarı Sarnıcı, Mersin

Tekir Ambarı Sarnıcı, Mersin

20 Haziran 2017
94 views
Aya Tekla Kilisesi, Mersin

Aya Tekla Kilisesi, Mersin

19 Haziran 2017
93 views
Taşucu, Mersin

Taşucu, Mersin

19 Haziran 2017
101 views
Silifke Kalesi, Mersin

Silifke Kalesi, Mersin

14 Haziran 2017
152 views
Kaymaklı Yeraltı Şehri, Nevşehir

Kaymaklı Yeraltı Şehri, Nevşehir

14 Haziran 2017
169 views