Manisa’da Doğayla Buluşma Noktası: Kız Köprüsü

Bir Çığ Gibi Büyüyen Hayran Kitlesine Sahip Game Of Thrones Dizi Mekanları

Bulgaristan’da Yapılacak Şeyler

Kültürlerin Geçiş Noktası: Bulgaristan

Türkiye’de Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Antik Kent

TURKİYE 31 Aralık 2016
365 views

İnsanoğlunun ilk tarihlerinden itibaren yerleşim bölgesi olarak kullanılan Türkiye’nin değişik noktaları, günümüze kadar gelen antik kentleri ile bu gerçeği gün yüzüne çıkartıyor. Ülkemizin dört bir yanında antik kentlerin varlığını koruması bulundukları yerlere görsel bir şenlik katmakla birlikte tarihi geçmişi turizm dünyasına en iyi şekilde sunmayı da ihmal etmiyor.

Türkiye’deki antik kentleri sıralamak çok zor olsa gerek. Ancak zengin topraklara sahip olduğumuz ülkede, gezi düzenlemeye karar verdiğiniz görmeniz gereken 7 antik kent hakkında bilgi vermek istiyoruz. Her birinin kendine ait özellikleri ve tarihi geçmişi, ülkemizin binlerce yıl öncesi hakkında bilgi edinmenize yardımcı olacaktır. İşte Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken 7 antik kent.

Türkiye’nin En Etkileyici Antik Kentleri

  1. Truva Antik Kenti, Çanakkale

İlk defa 1871 yılında kazı çalışmalarının başlatıldığı ve günümüzde de hâlâ devam eden kazı çalışmalarına tanıklık eden Truva Antik Kenti, Çanakkale’de yer almaktadır. Binlerce yıllık geçmişin gizeminin günümüze taşıyan antik kent, yerli misafirlerin dikkatini çektiği kadar yabancı turistlerin de ilgi odağı. Geçmiş dönemlerde değişik medeniyetlere ev sahipliği yapan Truva Antik Kenti, aynı zamanda farklı uygarlıklarla önemli bir bağlantı kurmuş bir noktadır.

Truva Antik kenti

  1. Hierapolis Antik Kenti, Denizli

Arkeoloji literatüründe “Kutsal Kent” olarak da anılan Hierapolis Antik Kenti, kaplıcalarıyla ve Pamukkale’siyle ünlü kentimiz Denizli’de yer almaktadır. Antik havuzu, amfi tiyatrosu ve sıcak sularıyla ön plana çıkan antik kent, turizm dünyasınca en iyi tanınan yerlerden biridir. Antik kent içerisinde dini simgeler ve tapınakların bulunduğu Hierapolis Antik Kenti, Türkiye’de görülmesi gereken antik kentler arasında yer almaktadır.

Hierapolis Antik Kenti

  1. Efes Antik Kenti, İzmir

İzmir, turizm dünyasının en seçkin tatil destinasyonlarından biridir. Plajları ile ön plana çıktığı kadar, binlerce yıllık geçmişi ile de öne çıkan İzmir, misafirlerini her anlamda memnun etmeyi başarıyor. Kentin Selçuk ilçesinde yer alan Efes Antik Kenti, görkemi ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. Klasik Yunan döneminde İyonya’nın on iki şehrinden biri olan Efes, amfi tiyatrosu, sütunlu yolları ve kütüphanesi ile dikkat çekici bir yapıdır.

Efes Antik Kenti

  1. Laodikya Antik Kenti, Denizli

Binlerce yıl öncesine dayanan geçmişi ile Denizli’nin en çok ziyaret edilen noktalarından biri olan Laodikya Antik Kenti, M.Ö. 1. Yüzyılda kurulan antik kent, içerisindeki kilise ile daha bir dikkat çekicidir. İncil’de adı geçen 7 kiliseden biri olan Laodikya Kilisesi’nin burada yer alması, inanç turizmi açısından kentin önemli bir yer tutmasını sağlıyor. Yılın her dönemi ziyaretçiler buraya akın ederler.

Laodikya Antik Kenti

  1. Aprodisias Antik Kenti, Aydın

Adını aşk ve güzellik tanrıçasından alan Afrodisias Antik Kenti, ülkemizin sayılı değerlerinden biridir. Aydın’ın Karacasu ilçesi sınırlarında yer alan antik kentin kuruluşu, tarih kaynaklarında verilen bilgiye göre M.Ö. 5. Yüzyıla kadar uzanıyor. On binlerce yıl geçmişi günümüze taşıyan antik kent, turizm dünyasından da büyük bir rağbet görüyor.

Aprodisisas Antik Kenti

  1. Hasankeyf, Batman

“Hısnı Keyfa” veya “Mağaralar Şehri” olarak da adlandırılan Hasankeyf, Batman sınırları içerisinde yer alan antik kenttir. Hasankeyf, tam olarak hangi dönemlerde kurulduğu bilinmeyen değerlerimizdendir. Kayalara oyulmuş mağaralarından dolayı bu adı alan antik kent, Bizanslılar ile Sasaniler arasında savaşa neden olmuş, son olarak Romalıların kurduğu kale ile Bizanslıların eline geçmiştir. Gizemli geçmişi ve antik değeri ile hayranlık uyandıran Hasankeyf, Türkiye’de görülmesi gereken antik kentlerden biridir.

Hasankeyf

  1. Sagalassos, Burdur

Burdur’un Ağlasun ilçesinin 7 km. kuzeydoğusunda yer alan Sagalassos Antik Kenti, gizemli tarihi ile günümüz turizm dünyasına renk katan noktalardan biridir. 12 bin yıllık geçmişi günümüze getiren antik kent, pek çok medeniyet ve uygarlığın gelip geçtiği bir noktadır. Agoralar, Roma hamamı, Apollon Klarios ve Antonian Pius Tapınakları ile görsel bir şölen sunan antik kent, fotoğraf meraklıları için de tavsiye edilebilecek gezi noktalarından biridir.

Sagalassos

Tüm tarihi geçmişi ile günümüze ışık tutan antik kentleri inceleyerek seyahatinize farklı anlamlar yükleyebilirsiniz. Türkiye’nin tüm illerine ulaşım olanaklarının sunulduğu www.biletbayi.com web adresini ziyaret ederek uçak bileti ve otobüs bileti ayrıcalıklarından yararlanarak seyahatinizi daha keyifli hale getirebilirsiniz.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Balıkesir’in Tatil Cenneti : Altınoluk

Balıkesir’in Tatil Cenneti : Altınoluk

14 Ağustos 2017
143 views
İzmir’de Gezilecek 9 Yer

İzmir’de Gezilecek 9 Yer

14 Ağustos 2017
116 views
Bandırma’da Yapılacak 8 Şey

Bandırma’da Yapılacak 8 Şey

5 Ağustos 2017
123 views
Nefis Yöresel Bayram Tatlıları

Nefis Yöresel Bayram Tatlıları

21 Haziran 2017
217 views
Kaymaklı Yeraltı Şehri, Nevşehir

Kaymaklı Yeraltı Şehri, Nevşehir

14 Haziran 2017
281 views
Kıbrıs Kanyonu, Kaş

Kıbrıs Kanyonu, Kaş

13 Haziran 2017
280 views
Varda Köprüsü, Adana

Varda Köprüsü, Adana

13 Haziran 2017
473 views
Atatürk Arboretumu, İstanbul

Atatürk Arboretumu, İstanbul

12 Haziran 2017
286 views