Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

İçinizi Isıtacak Rengarenk Sokaklar

Tayland’ın Mucizevi Adaları

Ankara’da Mutlaka Görmeniz Gereken 12 Müze

Yalova’nın saklı güzelliklerinde bir yudum gezi

Yalova 18 Şubat 2017
248 views

Marmara bölgesinin en güzel kıyılarına sahip Yalova, M.Ö 3000 yıllarından günümüze kadar gelmeyi başarmış bir medeniyet kentidir. Tarihi ile birlikte doğal güzelliklere de sahip olan kent, misafirlerini doğanın en güzel renkleri ile karşılar.

Kıyı turizmi, avcılık ve termal turizmi açısından son yıllarda yıldızı daha da parlayan Yalova’da zaman geçirmek için değerlendirebileceğiniz birçok alternatif ve birçok aktivite bulunuyor. Osmanlı döneminde padişahların dinlenme yeri olarak tercih ettikleri Yalova, eski ihtişamından bir şey kaybetmeden, misafirlerini de bugünün padişahları gibi ağırlamaya devam ediyor. Yalova gezilecek yerleri ile zamanınızı değerlendirirken kendinizi çok farklı bir konumda hissedeceksiniz.

Yalova gezilecek yerleri

Üvezpınar

Samanlı Dağları’nın eteklerinde yeşilin her tonuna hâkim bir noktada dinlendiğinizi hayal edin, sessizlik, sükûnet ve huzur… Yalova’nın kaplıcalarıyla ünlenen Termal ilçesinin 11 km. uzaklığında yer alan Üvezpınar, bahsettiğimiz bu güzellikleri bulabileceğiniz bir noktadır. Panoramik manzara, kuşların cıvıltısı ve tabi ki sessizlik…

Üvezpınar, zengin florası ile misafirlerini kendine hayran bırakırken, yazın sıcaklarından bunalanları ise kendinden 6 km. uzaklıktaki Sudüşen Şelalesi’ne gitmeyi öneriyor. Burada da yine suların şakırtısı ve kuşların cıvıltısı arasında geçireceğiniz zaman, dinlenmeniz için yetecektir.

Üvezpinar

Karaca Arberetumu

Termal yolu üzerinde, Samanlı Köyü’nde yer alan Karaca Arberetumu, doğa bilimcilerinin ilgisini çektiği kadar turistlerin de gözde tercihlerinden biri olmayı başarıyor. Binlerce bitki çeşidine ev sahipliği yapan arberetum, 135,000 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Şehre dışarıdan gelen misafirlerin en sıklıkla uğradıkları yerlerden biri olması elbette ki zengin floraya sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Doğa ile baş başa kalmak isteyenler için doğrusu Marmara bölgesinde buradan daha zengin bir yerden söz edilmez.

Karaca Arberetumu

Kara Kilise

Zengin doğallığının yanında bir de tarihin farklı sayfalarından eserlere de ev sahipliği yapan Yalova’da görülmesi gereken yerlerden biri de Çiftlikköy’de yer alan Kara Kilisedir. Kara Kilise, Roma döneminde su yapısı olarak yapılmış ancak Bizans döneminde kiliseye dönüştürülmüştür. Kuzey-güney eksenine doğru uzamakla diğer kiliselerden farklılığını ortaya koyan Kara Kilise, Sahil Mahallesi’nde, Yalova il merkezine 3 km. uzaklıkta yer alıyor.

Kara Kilise

Sudüşen Şelalesi

Günü birlik gezintiler için Marmara bölgesinde yaşayanlara önerilebilecek güzel yerlerden biri Sudüşen Şelalesi’dir. Burası, Yalova’nın Termal ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Dinlenmek, ailece piknik yapmak ve tabi ki doğanın muazzam güzelliği ile iç içe kalmak isteyenler için sunulabilecek en güzel yerlerden biridir. Yaz aylarında özellikle çevreden gelen misafirlerle kalabalıklaşan Sudüşen Şelalesi, Yalova gezilecek yerleri listesinde olmazsa olmazlardandır.

Sudüşen Şelalesi

Yalova’ya nasıl gidilir?

Yalova, İstanbul, Bursa, Kocaeli üçgeni arasında sıkışmış bir yerleşim yeridir. Bir bakıma da bu üç şehrin geçiş güzergâhıdır demek yerinde olacaktır. Karayolu ve denizyolu ile ulaşımın gayet rahat olduğu Yalova’ya Türkiye’nin dört bir yanından otobüs ile ulaşmak mümkündür. Yalova otobüs bileti avantajlarını değerlendirebileceğiniz www.biletbayi.com web sitesinden fiyat karşılaştırması yaparak en uygun otobüs biletini bulabilirsiniz. Uzak yoldan gelen yolcular için, Yalova’da havalimanı bulunmadığından en yakın olarak İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı önerilebilir. Havalimanından transfer yapılarak Yalova’ya ulaşım sağlanmaktadır.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Bunlar da var!
Donetsk Gezi Rehberi

Donetsk Gezi Rehberi

30 Kasım 2015
644 views
Türkiye’deki han ve kervansaraylar

Türkiye’deki han ve kervansaraylar

9 Mayıs 2017
176 views
Sakarya’da gezilecek mükemmel yerler

Sakarya’da gezilecek mükemmel yerler

3 Şubat 2017
971 views
Stowe, Vermont Kayak merkezi

Stowe, Vermont Kayak merkezi

10 Aralık 2015
1.032 views
Ege’nin gözde tatil merkezi; Türkbükü

Ege’nin gözde tatil merkezi; Türkbükü

23 Kasım 2015
1.282 views
Bahçeler şehri Şiraz;

Bahçeler şehri Şiraz;

21 Aralık 2015
882 views