Manisa’da Doğayla Buluşma Noktası: Kız Köprüsü

Bir Çığ Gibi Büyüyen Hayran Kitlesine Sahip Game Of Thrones Dizi Mekanları

Bulgaristan’da Yapılacak Şeyler

Kültürlerin Geçiş Noktası: Bulgaristan

Yalova’nın saklı güzelliklerinde bir yudum gezi

Yalova 18 Şubat 2017
334 views

Marmara bölgesinin en güzel kıyılarına sahip Yalova, M.Ö 3000 yıllarından günümüze kadar gelmeyi başarmış bir medeniyet kentidir. Tarihi ile birlikte doğal güzelliklere de sahip olan kent, misafirlerini doğanın en güzel renkleri ile karşılar.

Kıyı turizmi, avcılık ve termal turizmi açısından son yıllarda yıldızı daha da parlayan Yalova’da zaman geçirmek için değerlendirebileceğiniz birçok alternatif ve birçok aktivite bulunuyor. Osmanlı döneminde padişahların dinlenme yeri olarak tercih ettikleri Yalova, eski ihtişamından bir şey kaybetmeden, misafirlerini de bugünün padişahları gibi ağırlamaya devam ediyor. Yalova gezilecek yerleri ile zamanınızı değerlendirirken kendinizi çok farklı bir konumda hissedeceksiniz.

Yalova gezilecek yerleri

Üvezpınar

Samanlı Dağları’nın eteklerinde yeşilin her tonuna hâkim bir noktada dinlendiğinizi hayal edin, sessizlik, sükûnet ve huzur… Yalova’nın kaplıcalarıyla ünlenen Termal ilçesinin 11 km. uzaklığında yer alan Üvezpınar, bahsettiğimiz bu güzellikleri bulabileceğiniz bir noktadır. Panoramik manzara, kuşların cıvıltısı ve tabi ki sessizlik…

Üvezpınar, zengin florası ile misafirlerini kendine hayran bırakırken, yazın sıcaklarından bunalanları ise kendinden 6 km. uzaklıktaki Sudüşen Şelalesi’ne gitmeyi öneriyor. Burada da yine suların şakırtısı ve kuşların cıvıltısı arasında geçireceğiniz zaman, dinlenmeniz için yetecektir.

Üvezpinar

Karaca Arberetumu

Termal yolu üzerinde, Samanlı Köyü’nde yer alan Karaca Arberetumu, doğa bilimcilerinin ilgisini çektiği kadar turistlerin de gözde tercihlerinden biri olmayı başarıyor. Binlerce bitki çeşidine ev sahipliği yapan arberetum, 135,000 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Şehre dışarıdan gelen misafirlerin en sıklıkla uğradıkları yerlerden biri olması elbette ki zengin floraya sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Doğa ile baş başa kalmak isteyenler için doğrusu Marmara bölgesinde buradan daha zengin bir yerden söz edilmez.

Karaca Arberetumu

Kara Kilise

Zengin doğallığının yanında bir de tarihin farklı sayfalarından eserlere de ev sahipliği yapan Yalova’da görülmesi gereken yerlerden biri de Çiftlikköy’de yer alan Kara Kilisedir. Kara Kilise, Roma döneminde su yapısı olarak yapılmış ancak Bizans döneminde kiliseye dönüştürülmüştür. Kuzey-güney eksenine doğru uzamakla diğer kiliselerden farklılığını ortaya koyan Kara Kilise, Sahil Mahallesi’nde, Yalova il merkezine 3 km. uzaklıkta yer alıyor.

Kara Kilise

Sudüşen Şelalesi

Günü birlik gezintiler için Marmara bölgesinde yaşayanlara önerilebilecek güzel yerlerden biri Sudüşen Şelalesi’dir. Burası, Yalova’nın Termal ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Dinlenmek, ailece piknik yapmak ve tabi ki doğanın muazzam güzelliği ile iç içe kalmak isteyenler için sunulabilecek en güzel yerlerden biridir. Yaz aylarında özellikle çevreden gelen misafirlerle kalabalıklaşan Sudüşen Şelalesi, Yalova gezilecek yerleri listesinde olmazsa olmazlardandır.

Sudüşen Şelalesi

Yalova’ya nasıl gidilir?

Yalova, İstanbul, Bursa, Kocaeli üçgeni arasında sıkışmış bir yerleşim yeridir. Bir bakıma da bu üç şehrin geçiş güzergâhıdır demek yerinde olacaktır. Karayolu ve denizyolu ile ulaşımın gayet rahat olduğu Yalova’ya Türkiye’nin dört bir yanından otobüs ile ulaşmak mümkündür. Yalova otobüs bileti avantajlarını değerlendirebileceğiniz www.biletbayi.com web sitesinden fiyat karşılaştırması yaparak en uygun otobüs biletini bulabilirsiniz. Uzak yoldan gelen yolcular için, Yalova’da havalimanı bulunmadığından en yakın olarak İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı önerilebilir. Havalimanından transfer yapılarak Yalova’ya ulaşım sağlanmaktadır.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Bunlar da var!
Arnavutluk Gezi Rehberi 1. Bölüm Elbesan

Arnavutluk Gezi Rehberi 1. Bölüm Elbesan

16 Kasım 2015
1.232 views
Doğunun incisi Şanlıurfa;

Doğunun incisi Şanlıurfa;

22 Aralık 2015
1.485 views
Sakinliği Köyceğiz ile yaşayın

Sakinliği Köyceğiz ile yaşayın

17 Kasım 2015
715 views
Lüksün ihtişamını hissedin; Kemer

Lüksün ihtişamını hissedin; Kemer

16 Kasım 2015
1.753 views
Siracusa Gezi Rehberi

Siracusa Gezi Rehberi

20 Aralık 2015
1.048 views
Kütahya’da gezilecek yerler

Kütahya’da gezilecek yerler

31 Ocak 2017
422 views
Ayvalık Mutfağı

Ayvalık Mutfağı

1 Haziran 2017
176 views
Yüzen şehir Venedik

Yüzen şehir Venedik

3 Mayıs 2017
263 views