Manisa’da Doğayla Buluşma Noktası: Kız Köprüsü

Bir Çığ Gibi Büyüyen Hayran Kitlesine Sahip Game Of Thrones Dizi Mekanları

Bulgaristan’da Yapılacak Şeyler

Kültürlerin Geçiş Noktası: Bulgaristan

Zeytinyağı Tadım Laboratuvarı, Ayvalık

Balıkesir, TURKİYE 4 Haziran 2017
150 views

Ege deyince akla ilk gelen şeylerden biri kuşkusuz zeytin. Eşsiz bir lezzete sahip zeytinleri ve zeytinyağıyla yapılan yemekleriyle tam bir gurme diyarı olan Ege Bölgesi, zeytin yetiştiriciliğinde ülkemizin en önemli bölgesi konumunda bulunuyor. 

Ayvalık da zeytincilik anlamında Ege Bölgesi’nin amiral bölgelerinden biri. Zengin Ayvalık mutfağı zeytinyağlı yemekleriyle ziyaretçilerine tam bir ziyafet çekme fırsatı sunuyor. Bölgenin eğimli ve rüzgarlı arazisi zeytin yetiştiriciliğine çok müsait olduğundan bölgede zeytincilik faaliyetleri oldukça fazla gerçekleştiriliyor. Bölgedeki zeytinlerin olumsuz iklim şartlarına dayanıklı olması da zeytin tarımını olumlu yönde etkileyen faktörlerden biri. Ayvalık Ticaret Odası’na kayıtlı 6500 üreticinin olması da bölgede zeytinciliğin ne kadar önemli bir uğraş olduğunu bizlere gösteriyor.  Ayvalık’t zeytinyağı üretimi yapan 24 fabrika ve 83 firma bulunuyor. Bu firmaların 30 civarı aktif olarak faaliyetlerine devam ediyor.

Zeytinyağı Tadım Laboratuvarı

Zeytinyağı Egede çok özel bir yere sahip

Ayvalı Ticaret Odası‘nın çabalarıyla 29 Haziran 2012 tarihinde açılışı yapılarak faaliyete geçirilen Zeytinyağı Tadım Laboratuvarı, verdiği eğitimlerle ve kurslarla ülkemize “tadım uzmanları” yetiştirmeyi hedefliyor. Böylece zeytinyağı üretimi sonrası kalite kontrol aşamalarının yetkin kişilere emanet edilmesi sağlanacak. Laboratuvarda pazartesi, çarşamba ve cumartesi günleri tadım eğitimleri veriliyor.

Zeytinyağı Tadım Laboratuvarı

Laboratuvarın bulunduğu binanın bir kısmı ise Ayvalık’ın tarihi ile ilgili mini bir müze olarak ziyaretçilerine hizmet vermektedir. İleride bu müzenin daha da genişletilerek Ayvalık’ın tarihine ışık tutacak daha geniş kapsamlı bir müze haline getirilmesi hedefleniyor.

Zeytinyağı Tadım Laboratuvarına Nasıl Gidilir?

Zeytinyağı Tadım Laboratuvarı Ayvalık Ticaret Odası’nın hemen karşısında bulunan restore edilmiş bir yapıda bulunuyor. Merkezi bir konumda bulunduğu için bulma konusunda sıkıntı çekilmiyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Balıkesir’in Tatil Cenneti : Altınoluk

Balıkesir’in Tatil Cenneti : Altınoluk

14 Ağustos 2017
129 views
İzmir’de Gezilecek 9 Yer

İzmir’de Gezilecek 9 Yer

14 Ağustos 2017
107 views
Bandırma’da Yapılacak 8 Şey

Bandırma’da Yapılacak 8 Şey

5 Ağustos 2017
112 views
Nefis Yöresel Bayram Tatlıları

Nefis Yöresel Bayram Tatlıları

21 Haziran 2017
204 views
Kaymaklı Yeraltı Şehri, Nevşehir

Kaymaklı Yeraltı Şehri, Nevşehir

14 Haziran 2017
259 views
Kıbrıs Kanyonu, Kaş

Kıbrıs Kanyonu, Kaş

13 Haziran 2017
262 views
Varda Köprüsü, Adana

Varda Köprüsü, Adana

13 Haziran 2017
441 views
Atatürk Arboretumu, İstanbul

Atatürk Arboretumu, İstanbul

12 Haziran 2017
263 views