Ülkelerin Midenizi Şenlendirecek Lezzetleri

Seyahat Planınızı Şekillendirecek Altın Değerinde Tavsiyeler

İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

Balıkesir’in Tatil Cenneti : Altınoluk

Arnavutluk Gezi Rehberi 1. Bölüm Elbesan

Yurtdışı Seyahat Rehberi 16 Kasım 2015
1.195 views

Elbesan, Arnavutluk’un 250 bin nüfuslu önemli şehirlerinden birisidir. Özellikle Osmanlı sultanı Fatih Sultan Mehmet’in bu bölgeyi besmele merkezi olarak kullanmasıyla şehirleşmeye başlayan bu bölge, zamanla gelişerek nüfusunu kale içerisinden dışarıya aktarıyor. Elbesan, bu sebepledir ki Türkler içinde önemli gezi noktalarından birisini oluşturuyor.

Elbesan’da gezip görülecek bir çok nokta var. Bunları tek tek anlamaya çalışacağız. Gezimiz boyunca dikkatimizi çeken en önemli objelere mümkün olduğunda yer vermeye çalışacağız.

Elbasan’da Görülecek Yerler

Elbasan Kalesi:

Elbesan Kalesi, romalılar döneminde yapılmıştır. Osmanlı ise bu kaleyi geliştirmiş ve Elbesan şehrinin esas temelini oluşturmuştur. Kale içerisinde ve etrafında bulunan hayatla şehre renk katan kale, eşsiz bir güzelliğe sahip. Eski bir bölgeyi anımsatan bu kale mutlaka gezilmesi gereken yerler listesinde birinci sırada yer alıyor.

Sultan Camii ;

Elbesan Kalesi içerisinde yer alan bu camii, eşsiz tarihiyle karşınıza sapa sağlam çıkıyor. Mükemmel bir gezi noktasını oluşturan bu camide namaz kılmanızı öneriyoruz.

Azize Meryem Kilisesi

Elbesan, her dönemin önemli şehirlerinden birisi. Bu sebeple görülecek yerler arasında Azize Meryem kilisesi de var. (Yabancı adıyla Kisha Shen Mëria olarak da biliniyor.)Bu kilise Elbasan’da ortodoks kilisesi olarak biliniyor. Gezi rotanıza ekleyebilir ve bu eşsiz mimariye sahip olan kiliseyi gezip görebilirsiniz.

Dar Arnavut Sokakları:

Hep laf olarak duyduğunuz dar Arnavut sokaklarını sonunda görme imkanına sahip olacaksınız. Ana caddelerden herhangi birine girdiğinizde dar taş sokaklar ayağınızın altına seriliyor. Tarihin izlerini sürmek için bu sokaklarda keyifli bir yürüyüş yapabiliriz. Türkiye’de sıklıkla kullanılan ifadeler arasında özel bir yere sahip olan Arnavut sakağını da bu sayede görmüş olacaksınız.

Elbasan Saat Kulesi:

Şeherin simgesel yapılarından birisidir. Alçak seviyede ki yapılaşmalar sırasında hemen kendini gösteren bu saat kuleleri, balkanlar bölgesinin önemli simgesel yapılarını oluşturuyor. Elbasan Saat kulesi de bunlardan birisi olarak karşınıza çıkıyor.

Muzeu Etnografik (Elbasan Etnografya Müzesi): 

Etnografya müzesi eşsiz bir güzelliğin yansıması olarak karşınıza çıkıyor. Binlerce yıllık geçmişi olan bu bölgede etnografik eserlere rastlayabilmeniz için müzeyi ziyaret etmeniz şart. Yalnız bilmeniz gereken bir nokta var ki, müze Pazar günleri kapalı. Bu sebeple eğer illa müzeyi göreceğim diyorsanız tatil gününüzü başka bir güne almanızda fayda olacaktır.

Tavsiyeler;

Elbesan, vasat ama bir o kadar huzurlu ve sakin bir şehir. Yemek kültürü için et ürünlerini tercih edebilirsiniz. Zira dünyanın en ucuz etleri burada satılıyor (korkmayın etler son derece temiz ve leziz). Bunun yanı sıra hediyelik eşyalar da ilgi çekici bir yapıda. Sevdiklerinize küçük hediyeler alarak onları sevindirebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.