Seyahat Planınızı Şekillendirecek Altın Değerinde Tavsiyeler

İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

Balıkesir’in Tatil Cenneti : Altınoluk

İzmir’de Gezilecek 9 Yer

Arnavutluk Gezi Rehberi 2. Bölüm Tiran;

Yurtdışı Seyahat Rehberi 17 Kasım 2015
1.767 views

Tiran; dünyanın en ucuz başkentleri arasında sayılır. Arnavutluk’un başkenti olan bu şehir, binlerce yılın birikimini sizlere ulaştırır. Mükemmel tarihi eserler, gezilecek alanlar ile eşsiz bir tatil keyfini yaşamanıza olanak tanıyan bu şehir, mükemmel bir tatil imkanını da sizlere sunuyor. Gelelim Tiran gezi rehberine;

Nasıl gidilir

Tiran’a gitmek için iki farklı seçenek önünüzde duruyor. Birincisi 20 saat süren otobüs yolculuğu, ikincisi ise Türk Havayolları ve Pegasus Airlines ile bölgeye ulaşım. Bunun haricinde biraz zorda olsa ulaşabileceğiniz demiryolu var ama, imkanların kısıtlı olması sebebiyle ona hiç girmek istemiyoruz. Evet, 2 farklı yöntemle Tiran’a ulaşabilirsiniz. Tiran’da şehir içi ulaşım taksi ve otobüsle sağlanıyor. Eğer taksi tercih edecekseniz sert olun ve sıkı bir pazarlık yapın. Otobüs içinse yerel halktan bilgiler alabilirsiniz.

Tiran’da Gezilecek Yerler

Gezilecek yerlerin sayısı bir hayli fazla, bu sebeple maddeler halinde yazmak daha uygun olacaktır

Zogu bulvarı ve İskender Meydanı:

En önemli gezi durağınız Zogu bulvarı ve İskender meydanı olacaktır. İskender heykeli ise görülmeye değer yapılardan bir tanesidir.

Kaplan Paşa Türbesi

(Sekiz Sütunlu Türbe olarak da geçer) Önemli turizm alanlarından birisidir. Bu bölgeye yapacağınız geziden sonra hemen karşısında yer alan Bilinmeyen Partizanlar anıtını da görebilirsiniz.

Ethem Bey Camii:

Ethem Bey camii, Müslüman unsurların en önemli yapıları arasında yer alıyor. 18. yy Tiran Valisi Ethem Bey tarafından yapımı başlatılmış, vefatı sonrası tamamlanmış, komünizm döneminde bütün camiler yıkılmasına rağmen korunmuş tek cami, dolayısıyla en eski eserlerden birisi olarak karşınıza çıkacaktır.

Tiran Saat Kulesi:

Şehrin en yüksek binası olarak biliniyor. Yüksekliği 35 metre olan bu saat kulesi, muhteşem bir manzaraya sahip.

Petrela Kalesi:

Şehir merkezinden biraz uzaklaşmanız gerekmekte. Merkeze 15 km. mesafedeki kale Elbasan yolu üzerinde yer alıyor ve kesinlikle görülmeye değer alanlardan birisi.

Tavsiyeler;

Bu bölgeye gelip de Türkiye’de herkes tarafından bilinen Arnavut ciğeri yemeden dönmek olmaz. Et ürünleri son derece ucuz ve güvenilir. Bunun yanı sıra denemeniz gereken bir diğer lezzet ise Arnavut böreği olacaktır. Arnavutluk insanı son derece sıcak kanlı. Bu sebeple yerel halkla iletişim kurmanızı öneriyoruz.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.