Manisa’da Doğayla Buluşma Noktası: Kız Köprüsü

Bir Çığ Gibi Büyüyen Hayran Kitlesine Sahip Game Of Thrones Dizi Mekanları

Bulgaristan’da Yapılacak Şeyler

Kültürlerin Geçiş Noktası: Bulgaristan

Avrupa Yemek Kültürünü Keşfetmek için Tercih Edebileceğiniz 10 Tatil Bölgesi

Yurtdışı Seyahat Rehberi 15 Mayıs 2017
213 views

Seyahat etmeye hazırlanırken veya tatile çıkma planı yaparken önemli olan şeylerden biri de gidilecek yerin yeme-içme kültürü hakkında bilgi sahibi olmaktır.

Yemek kültürü, seyahatçi için önemli bir bilgi olmakla birlikte bir de “yemek turizmi” başlığı altında gelişen yeni bir tatil anlayışı da parlamaya başladı. Öyle ki tatil sitelerini incelediğinizde bu konu hakkında birçok bilgi ve detay bulabiliyoruz. Ben de bu yazımda Avrupa yemek kültürünü keşfetmek için tercih edebileceğiniz 10 tatil bölgesi hakkında edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak istedim. Umarım faydalı olur.

  • Barselona, İspanya

Barselona, İspanya

Avrupa’da yemek kültürünün baş isimlerinden biri Barselona, İspanya’dır. Restoran ve barları bu konuda müthiş lezzetler sunuyorlar ve atıştırmalık yiyecekler Barselona’nın en vazgeçilmez yemek alışkanlıklarındandır. Bir restorana oturduğunuzda kesinlikle mönü arasında Gazpacho, Tapas, Paella gibi lezzetleri görebilirsiniz.

  • Viyana, Avusturya

Viyana, Avusturya

Almanya’nın hemen yanı başında yer almasına rağmen yemek kültürü Alman mutfağından daha farklı olan Avusturya’da yerel yemek olarak “şinitzel” en çok bilinen yemektir. Bunun yanı sıra et yemekleri veya tavukla yapılan yemeklerin de revaçta olduğunu söyleyebiliriz. Buranın diğer Avrupa ülkelerinden farklı olarak şaraplarının da meşhur olduğunu belirtmeden geçmemem gerekiyor.

  • Floransa, İtalya

Floransa, İtalya

Floransa, kültürel zenginlik açısından bilinen yerlerden biri, İtalyan mutfağı lezzetlerini en iyi şekilde tadabileceğiniz şehirde bir de Floransa Bifteği var ki tatile gidenlerin kesinlikle tadına bakmadan dönmemeleri gerekiyor. Bunun yanında bir de kendilerine özel içeceklerini de yudumlamanızı öneririm.

  • Bologna, İtalya

Bologna, İtalya

Makarna sosları ve peynirleriyle dünyaya adını duyuran Bologna da İtalyan şehirlerindendir. Zengin mutfak kültürüne sahip olması, yakın çevrelerden buraya gelenlerin doluşmasını etkiliyor. Hali hazırda İtalya’ya gelmişken Bologna yemeklerinin tadına bakmadan dönmemenizi öneririm.

  • Bruges, Belçika

Bruges, Belçika

Kentin kendine has tatlıları, Avrupa ülkelerinde bir hayli biliniyor. Waffle ve çikolatalarına da değinmek gerekiyor. Tabi bu ikisinin yanı sıra karakteristik tatlılarından da söz etmek gerekiyor ya da söz etmeye gerek bırakmadan Belçika gezisinde tadına bakmanızı önersem daha iyi olacak.

  • Tromsö, Norveç

Tromsö, Norveç

Deniz mahsulleri ve deniz ürünlerinden yapılan yemekler konusunda kendini bir hayli duyurmayı başaran Trömso, Norveç’te lezzet duraklarından bir yerdir. Mahir ustalarının sunduğu lezzetli deniz ürünlerinin uzun süre ağzınızda tat bırakacağından eminim.

  • Zagreb, Hırvatistan

Zagreb, Hırvatistan

Orta Avrupa’nın biline ülkesi Hırvatistan, sahip olduğu doğa güzelliklerinin yanı sıra bir de yemekleriyle ünlü bir ülke. Ülkenin Zagreb kenti ise kendi başına bir lezzet durağı adeta sahip olduğu lezzetlerini belki de kendine has salatalarıyla kazanıyor. Değerlendirmeye değer olduğunu düşünüyorum.

  • Atina, Yunanistan

Atina, Yunanistan

Yunanistan yemek kültürü ile Türk yemek kültürü arasında çok da değişik bir şeylerin olduğunu söylemek doğru olmaz fakat kabul etmek gerek ki bu ülkedeki bazı yemekler, gidenler için ilk deneyim olacaktır. Souvlaki, dönere benzeyen gyro ve saganaki, Atina’da tadına bakabileceğiniz yerel lezzetlerdir.

  • Valencia, İspanya

Valencia, İspanya

İspanya’nın Valencia kenti, kültürel yaşamı kadar yerel yemekleriyle de nam salmış bir kenttir. Burada tadına bakabileceğiniz onca yemekten söz edebilirim fakat buraya gelmişken Horchata adı verilen içeceği yudumlamadan dönmeyin derim.

  • Budapeşte, Macaristan

Budapeşte, Macaristan

Macaristan’ın Anadolu yemek kültürü ile aynı olan noktası, fazlasıyla etli yemekler tüketmeleridir. Budapeşte bunun en büyük örneğidir. Tabi kabullenmek gerekiyor ki bunların yemekleri de kendilerine has. Özellikle de doğal yaşam arayışı içinde olanların kesinlikle değerlendirmeleri gereken yerlerden biridir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

15 Ağustos 2017
82 views
Sihirli Bir Dünyaya Yolculuk: Phuket

Sihirli Bir Dünyaya Yolculuk: Phuket

10 Ağustos 2017
97 views
Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

20 Temmuz 2017
156 views
Tayland’ın Mucizevi Adaları

Tayland’ın Mucizevi Adaları

18 Temmuz 2017
119 views
Dünyanın En Güzel 10 Adası

Dünyanın En Güzel 10 Adası

30 Haziran 2017
250 views