Manisa’da Doğayla Buluşma Noktası: Kız Köprüsü

Bir Çığ Gibi Büyüyen Hayran Kitlesine Sahip Game Of Thrones Dizi Mekanları

Bulgaristan’da Yapılacak Şeyler

Kültürlerin Geçiş Noktası: Bulgaristan

Avrupa’da Oturum Alarak Vizesiz Seyahat Rehberi

Yurtdışı Seyahat Rehberi 16 Mart 2017
251 views

Avrupa seyahatleri, Türk vatandaşları için çoğu zaman bir çile yumağına dönüşür. Vize alma, pasaport çıkartma, gel-git vs. her biri seyahat ederken kişilerin önüne çıkan engellerdir.

Sık seyahat edenlerin bazı konularda bilgi sahibi olmalarında fayda vardır. Vize, pasaport ve diğer sıkıntılardan kurtulup Avrupa seyahatine daha rahat çıkmak adına hukuki boyutu ile değerlendirebileceğiniz birkaç öneri ile çok rahat bir yolculuk yapabilirsiniz. Araştırmalar yaparak bu yöntemler ve yöntemleri nasıl kullanabileceğiniz ile ilgili bilgileri derleyerek sizlere sunmak istedim. Şimdi hep birlikte göz atalım.

Avrupa seyahati

Vizesiz seyahat edebilmek için uygulanabilecek yöntemler

  • ABD’de oturum almak, dünyanın her yerine kolaylıkla seyahat etmek demektir. İnternet sitelerinde veya ilgili kurum reklamlarında sık rastlamışsınızdır. Green card (Yeşil Kart) ile ABD’de oturum alma çekilişleri. Bu çekilişlere katılıp Green Card aldıktan sonra ABD’de oturum almış sayılıyorsunuz. Bununla da istediğiniz ülkeye rahatlıkla seyahat edebilirsiniz.

Green Card

  • AB ülkeleri, ABD ve Kanada gibi ülke pasaportları, 100’ün üzerinde geçerlidir. Bir alternatif olarak bu ülkelerden birinin vatandaşı ile evlilik yaparak yine seyahatinizin kolaylaşmasını sağlayabilirsiniz.
  • Bazı ülkeler, “yatırım” ve “hibe” karşılığında vatandaşlık vermektedirler. Büyük çapta çalışan iş adamları için bu uygulama seyahatte rahatlık için bir alternatif olarak değerlendirilebilir.

Vize işlemleri

Seyahat etmek, özellikle de yurtdışına seyahat etmek çileli bir hal alabilir. Sebebi ise yukarıda saydığımız resmi protokollerdir. Bu protokol işlemlerinden birini eksik yaptığınızda karşınıza bir takım sorunlar çıkabilir, çıkmasa bile seyahat programınız istediğiniz düzeyde ilerlemeyebilir. İş adamı iseniz veya bir fuara katılmak zorunda iseniz gerekli resmi evrakların geç tamamlanması yüzünden seyahatinize engel takılabilir. Bununla birlikte tatil için çıktığınızda ise alışık olmadığınız veya sık tatile çıkmadığınız için unutmuş olduğunuz evraklar olabilir, zamanında yetiştiremediğiniz belgeler olabilir…

Vizesiz Avrupa seyahati

Saydığımız tüm olumsuz etkenler, seyahate geç çıkmanıza ya da bir dizi programlara katılımınızı geciktirebilir veya tamamen iptal etmek durumunda kalabilirsiniz. Bu nedenle yukarıda sizlere sunduğumuz önerilerden birini kullanarak seyahate çıkarken sorun yaşamadan keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

15 Ağustos 2017
82 views
Sihirli Bir Dünyaya Yolculuk: Phuket

Sihirli Bir Dünyaya Yolculuk: Phuket

10 Ağustos 2017
97 views
Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

20 Temmuz 2017
156 views
Tayland’ın Mucizevi Adaları

Tayland’ın Mucizevi Adaları

18 Temmuz 2017
119 views
Dünyanın En Güzel 10 Adası

Dünyanın En Güzel 10 Adası

30 Haziran 2017
250 views
Bunlar da var!
Beyrut Gezi Rehberi

Beyrut Gezi Rehberi

29 Kasım 2015
1.495 views
Son dönemin gözdesi; Kartalkaya

Son dönemin gözdesi; Kartalkaya

9 Aralık 2015
1.456 views
Dünyanın En Güzel 10 Adası

Dünyanın En Güzel 10 Adası

30 Haziran 2017
250 views
İnterrail bilet çeşitleri nelerdir

İnterrail bilet çeşitleri nelerdir

14 Aralık 2015
1.063 views
Karaman Gezilecek Yerleri

Karaman Gezilecek Yerleri

26 Ocak 2017
343 views
Zermatt Kayak Merkezi

Zermatt Kayak Merkezi

10 Aralık 2015
1.701 views