Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

İçinizi Isıtacak Rengarenk Sokaklar

Tayland’ın Mucizevi Adaları

Ankara’da Mutlaka Görmeniz Gereken 12 Müze

Batum Bulvarı

Yurtdışı Seyahat Rehberi 25 Mart 2017
196 views

Dünyanın farklı yerleri gezilir de Gürcistan’a gidilmez mi? Gürcistan’a uğranır da Batum görülmeden dönülür mü?

Gürcistan benim için her zaman “farklılıklar ülkesi” olmuştur. Özellikle de Batum farklılıkların en çok yansıyan aynası gibi geldi bana her zaman. Burası, doğal güzellikleriyle ruhumu okşayan bir kenttir. Kenttin her bir yanında farklı bir tarih, her köşesinde farklı değerler vardır. Bir de Batum Bulvarı var ki anlatmakla tarif edilemeyecek kadar güzel bir köşedir benim için.

Batum bulvarı

1881 yılında yapılan Batum Bulvarı, ilk zamanlar 1,5 km. uzunluğa sahipti. Sonradan 7 km. uzunluğuna sahip oldu ve uzaması durmuyor, tamamı bittiğinde şehri neredeyse tamamen saracak, uzunluğu havalimanına kadar ulaşacak.

Batum bulvarı

Batum Bulvarı (Batumi Boulevard) aslında ilk zamanlarda bu kadar güzel bir yer değildi. Şehrin çöplüğü olarak kullanılıyordu. Tabi işin içine mahir eller girene kadar. Mahir ellerin sihirli dokunuşundan sonra şehre oldukça renk veren bir yer haline gelen bulvar, palmiye ağaçlarıyla süslenmiş, ışık ve müzikle dans eden çeşmeler, heykellerin mimari güzelliği bulvarı bir hayli hoş hale getirmiş. Yani eski çöplükten romantik bir alan oluşturulmuş.

Batum bulvarı

7 km. uzunluğa sahip Batum Bulvarı, klasik bir bulvardan çok farklı. Bulvarın orta yerlerine doğru ilerlediğinizde parklardanA lexander’s Garden (6 May Parkı) karşılıyor. Burada bir de yapay bir göl (Nurigeli Gölü) var. Gölün verdiği huzur her şeye değer. Batum Bulvarı’na ses katan kuşların cıvıltısı ise kesinlikle huzurun sesini dinlemek için oturup dinleyeceğiniz melodilerdir.

Beyaz restoran

Beyaz restoran

Uzunca bir bulvardan söz ediyoruz. Batumi Boulevard… Burada her telden eser bulmak mümkün. “Kule Restoran” İtalya’daki “Pisa Kulesi”ni andırıyor. Bir hayli de görkemli bir yapı. Ters yapı ile inşa edilen Beyaz Restoran ayrı bir renk katıyor bulvara, geceleri ise Adalet Sarayı’nın bulvara saçtığı ışık bir başka görüntü sunuyor ortama.

Nurigeleri Gölü

Nurigeleri Gölü

Şehir yapılanması, mimarisi, doğal güzellikleri, lüks casinolar, modern binaları ve diğer güzellikleriyle cezp ettirici Batum, her yönüyle gezilmeye değer yerlerden biridir. Türkiye’den çok rahat gidilebilen Gürcistan’a ulaştığınızda kesinlikle Batum’u görmeden geri dönmemenizi öneriyorum. Fırsat buldukça kentin diğer güzelliklerini sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Dünyanın En Güzel 10 Adası

Dünyanın En Güzel 10 Adası

30 Haziran 2017
75 views
Orta Çağ’ın Yıldızı; Floransa

Orta Çağ’ın Yıldızı; Floransa

23 Haziran 2017
52 views
Yok Olacak Cennet: Maldivler

Yok Olacak Cennet: Maldivler

14 Haziran 2017
105 views
8 Adımda PRAG Keşfi

8 Adımda PRAG Keşfi

14 Haziran 2017
101 views