Seyahat Planınızı Şekillendirecek Altın Değerinde Tavsiyeler

İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

Balıkesir’in Tatil Cenneti : Altınoluk

İzmir’de Gezilecek 9 Yer

Batum Bulvarı

Yurtdışı Seyahat Rehberi 25 Mart 2017
240 views

Dünyanın farklı yerleri gezilir de Gürcistan’a gidilmez mi? Gürcistan’a uğranır da Batum görülmeden dönülür mü?

Gürcistan benim için her zaman “farklılıklar ülkesi” olmuştur. Özellikle de Batum farklılıkların en çok yansıyan aynası gibi geldi bana her zaman. Burası, doğal güzellikleriyle ruhumu okşayan bir kenttir. Kenttin her bir yanında farklı bir tarih, her köşesinde farklı değerler vardır. Bir de Batum Bulvarı var ki anlatmakla tarif edilemeyecek kadar güzel bir köşedir benim için.

Batum bulvarı

1881 yılında yapılan Batum Bulvarı, ilk zamanlar 1,5 km. uzunluğa sahipti. Sonradan 7 km. uzunluğuna sahip oldu ve uzaması durmuyor, tamamı bittiğinde şehri neredeyse tamamen saracak, uzunluğu havalimanına kadar ulaşacak.

Batum bulvarı

Batum Bulvarı (Batumi Boulevard) aslında ilk zamanlarda bu kadar güzel bir yer değildi. Şehrin çöplüğü olarak kullanılıyordu. Tabi işin içine mahir eller girene kadar. Mahir ellerin sihirli dokunuşundan sonra şehre oldukça renk veren bir yer haline gelen bulvar, palmiye ağaçlarıyla süslenmiş, ışık ve müzikle dans eden çeşmeler, heykellerin mimari güzelliği bulvarı bir hayli hoş hale getirmiş. Yani eski çöplükten romantik bir alan oluşturulmuş.

Batum bulvarı

7 km. uzunluğa sahip Batum Bulvarı, klasik bir bulvardan çok farklı. Bulvarın orta yerlerine doğru ilerlediğinizde parklardanA lexander’s Garden (6 May Parkı) karşılıyor. Burada bir de yapay bir göl (Nurigeli Gölü) var. Gölün verdiği huzur her şeye değer. Batum Bulvarı’na ses katan kuşların cıvıltısı ise kesinlikle huzurun sesini dinlemek için oturup dinleyeceğiniz melodilerdir.

Beyaz restoran

Beyaz restoran

Uzunca bir bulvardan söz ediyoruz. Batumi Boulevard… Burada her telden eser bulmak mümkün. “Kule Restoran” İtalya’daki “Pisa Kulesi”ni andırıyor. Bir hayli de görkemli bir yapı. Ters yapı ile inşa edilen Beyaz Restoran ayrı bir renk katıyor bulvara, geceleri ise Adalet Sarayı’nın bulvara saçtığı ışık bir başka görüntü sunuyor ortama.

Nurigeleri Gölü

Nurigeleri Gölü

Şehir yapılanması, mimarisi, doğal güzellikleri, lüks casinolar, modern binaları ve diğer güzellikleriyle cezp ettirici Batum, her yönüyle gezilmeye değer yerlerden biridir. Türkiye’den çok rahat gidilebilen Gürcistan’a ulaştığınızda kesinlikle Batum’u görmeden geri dönmemenizi öneriyorum. Fırsat buldukça kentin diğer güzelliklerini sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Antalya’da Görülecek 4 Antik Kent

Antalya’da Görülecek 4 Antik Kent

10 Aralık 2016
294 views
Avustralya’nın Liman şehri; Brisbane

Avustralya’nın Liman şehri; Brisbane

20 Aralık 2015
2.092 views
Avanos’ta Gezilmesi Gereken Yerler

Avanos’ta Gezilmesi Gereken Yerler

29 Mayıs 2017
182 views
Dünyanın en pahalı şehrine yolculuk

Dünyanın en pahalı şehrine yolculuk

1 Ocak 2016
1.539 views
Aspen, Colorado Kayak Merkezi

Aspen, Colorado Kayak Merkezi

7 Aralık 2015
1.925 views
Bilecik’te gezilecek 4 yer

Bilecik’te gezilecek 4 yer

13 Ocak 2017
261 views