Manisa’da Doğayla Buluşma Noktası: Kız Köprüsü

Bir Çığ Gibi Büyüyen Hayran Kitlesine Sahip Game Of Thrones Dizi Mekanları

Bulgaristan’da Yapılacak Şeyler

Kültürlerin Geçiş Noktası: Bulgaristan

” Dünya Kapıları” Projesi ile Kapıları Fotoğraflayan Fotoğrafçının Harika Çalışmaları

Yurtdışı Seyahat Rehberi 6 Mayıs 2017
234 views

Bir bölgenin en karakteristik noktalarının başında mimari özellikleri gelir. Bölgenin iklimi, yaşam şartları ve daha birçok unsura bağlı olarak mimari oluşumları da farklılık gösterir. 

Bu düşünceden yola çıkan fotoğraf sanatçısı André Vicente Gonçalves çeşitli bölgelerin mimari özelliklerini yansıtan kapıları kolay tekniğini kullanarak tek bir fotoğrafta birleştirerek, bölgesel mimari farklılıkları gözler önüne sermeyi amaçlamış.

1.Venedik, İtalya

Venedik

Orta Çağ’dan günümüze sanatın en önemli merkezlerinden biri olmayı başarmış Venedik‘te ucu sivri geometrik şekillerin kapı ve pencerelerde kullanıldığını görüyoruz. Aynı zamanda öne çıkan bir diğer özellik de evlerin genelinde görebileceğimiz oldukça canlı renklerin tercih edilmiş olması.

2.Trento, İtalya

Trento

İtalya’nın bu sevimli şehrinde sanatçının fotoğraflarını incelediğimizde daha çok iki kanatlı açılır pervazlı pencere ve kapı modelinin kullanıldığını görüyoruz.

3.Sintra, Portekiz

Sintra

Sitra’nın mimari yapısını incelediğimizde kendimizi deniz kenarında hissettirecek ferah renklerin ve geometrik şekilleri sıklıkla kullanıldığını görebiliyoruz.

4.Porto, Portekiz

Porto

Porto’nun mimari özelliklerinde eklektik mimarinin izlerine hayli fazla rastlıyoruz.

5.Lizbon, Portekiz

Lizbon

Lizbon mimarisi 1500’lü yıllarda başlayan rönesans akımından hayli fazla etkilenmiştir. Daha sonra gelen farklı akımlardan da etkilenen Lizbon, özellikle rönesansa dair izleri günümüze kadar taşımayı başarmış ender şehirlerin başında geliyor.

6.Guimaraes, Portekiz

Guimaraes

Guimaraes kapı ve pencerelerine baktığımızda oldukça fazla camlı bir yapıya sahip olduklarını görüyoruz. Bölgenin mimari akustik açısından oldukça şaşırtıcı olduğunu söyleyebiliriz.

7.Ericeira, Portekiz

Ericeira

Romanesk-gotik mimari özellikler taşıyan Ericeira bölgesindeki sıklıkla kullanılan mavi rengin insanda deniz esintisi hissi uyandırdığını itiraf etmeliyiz.

8.Bükreş, Romanya

Bükreş

Neoklasik unsurlara sıklıkla başvurulan Bükreş mimarisinde romantik dokunuşlarla evlerin pencere ve kapılarında hayli hoş bir hava yakalandığını söyleyebiliriz.

10.Barselona, İspanya

Barselona

Kapı ve pencerelerinde oldukça ince bir işçiliğin göze çarptığı bir diğer sanat şehri Barselona’da Fransız Balkon uygulamasının sıklıkla ve başarıyla uygulandığını görüyoruz.

11.Evora, Portekiz

Evora

Binalarda rönesans esintisini sıklıkla gözlemleyebildiğimiz Evora’da altın sarısı rengin hayli fazla kullanıldığını görüyoruz. Denize kıyısı olan ülkelerde hayli fazla kullanıldığını gördüğümüz bu rengin Portekiz’de kullanılmasının bir diğer sebebinin de zenginliği yansıtan bir renk olmasından kaynaklandığını tahmin ediyoruz.

12.Borisov, Romanya

Borisov

Borisov kentindeki evlerde özellikle üçgen yapının pencere ve kapıların üst kısmında sıklıkla kullanıldığını görüyoruz. Yanıltıcı görsel illüzyonlara sıklıkla başvurulan mimari yapılarda özellikle gölge oyunlarının da çok fazla kullanıldığını gözlemliyoruz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

15 Ağustos 2017
80 views
Sihirli Bir Dünyaya Yolculuk: Phuket

Sihirli Bir Dünyaya Yolculuk: Phuket

10 Ağustos 2017
97 views
Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

20 Temmuz 2017
153 views
Tayland’ın Mucizevi Adaları

Tayland’ın Mucizevi Adaları

18 Temmuz 2017
116 views
Dünyanın En Güzel 10 Adası

Dünyanın En Güzel 10 Adası

30 Haziran 2017
245 views