Manisa’da Doğayla Buluşma Noktası: Kız Köprüsü

Bir Çığ Gibi Büyüyen Hayran Kitlesine Sahip Game Of Thrones Dizi Mekanları

Bulgaristan’da Yapılacak Şeyler

Kültürlerin Geçiş Noktası: Bulgaristan

Dünyanın En İlginç Kahveleri

Yurtdışı Seyahat Rehberi 16 Mart 2017
312 views

“Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı vardır” derler… Derler demesine de hatırının kimin aklında kaç yıl kalacağı bilinmeyeceği gibi çeşitlerinin de ne kadar çok olduğunu sıralamak, o kadar bilinmezdir.

Türkiye’de veya dünyanın herhangi bir yerine gidin… Seyahatin yorucu tarafından kurtulmak için kendinizi bir kafeteryaya veya daha klasik olarak bir kahvehaneye atarsınız. Yorgunluğa en iyi gelecek şey de hiç şüphesiz kahvedir. Kahve anlayışı; ülkemizde hazır kahveler geleneksel anlamda Türk kahvesi, biraz daha modern anlamda ise hazır kahvelerden ibarettir. Ancak Avrupa ve diğer dünya ülkelerinde çok daha farklı bir kahve alışkanlığı vardır. Mesela Avrupa’da Espresso, Vietnam, Norveç, İsveç ve Macaristan’da ise “yumurtalı kahve” anlayışı hakimdir. Yani damak tadınızın hiç alışık olmadığı tatlarda kahvelerle karşılaşabilirsiniz. İsterseniz dünyanın farklı yerlerinden farklı kahve çeşitlerinden söz ederek yazımızın akışına kapılmaya başlayalım.

Dünyanın en ilginç kahveleri

Vietnam, Norveç, İsveç ve Macaristan – Yumurtalı Kahve

Yumurtayı sever misiniz? Sanırım 10 kişiden 3 kişi yumurtayı sever. Ancak “yumurtalı kahve” desem? Sanırım çoğu kişi garip karşılayacaktır. Vietnam başta olmak üzere Norveç, İsveç ve Macaristan’da ise bu kültür çok yaygındır. Yumurtanın sarısına toz şeker eklenir, 5 dakika kadar çırpılır ve Vietnam’ın ünlü kahvesi eklenir. Bir de isteğe bağlı olarak bal veya reçel de eklenir. Alışık olunmayan bir kahve türü olsa da bir gün bu ülkelere yolunuz düşerse en azından deneyimlemenizi öneririm.

Yumurtalı kahve

Baharatlı Kahve –  Fas

Fas ve baharat ikilisi, tarihin binlerce yıl ötesinden tanıdık bir sima gibi karşımıza çıkar. Berberi kültüründen gelen bu gelenek, kahvede de kendini gösteriyor. Argan yağı ile birlikte genellikle turlarda ikram edilen baharatlı kahve, herkesin içebileceği bir kahve türü olmasa da hazır Fas turu yapmışken tadına bakmanızı öneririm.

Baharatlı kahve

Pharisaer – Almanya

Çırpılmış krema ve filtre kahvenin karışımından oluşan Pharisaer kahvesi, Almanlara ait bir kahve türüdür. Bu kahve, en az biz Türklerin geleneksel olarak tükettiğimiz Türk kahvesi kadar popülerdir. Tadı biraz farklı ama lezzetine bakmaya değer diye düşünüyorum.

Pharisaer

Buna – Etiyopya

Türklerde çay, Etiyopyalılarda ise Buna… Buna, Etiyopya’nın geleneksel kahvesidir. Ülkenin sembol içeceklerinden biri olan Buna, aslında çok da kahveye benzemiyor. Dünyanın farklı yerlerinde tüketilse de sanırım anavatanında tüketildiği kadar hiçbir yerde tüketilmiyor bu kahve türü. İbikli büyük bir kapta hazırlanan kahve, kömür ateşinde pişirilip fincan ile ikram ediliyor. Yabancısı olanlar her ne kadar tek fincanla yetinseler de Etiyopya’nın yerlileri için bir fincan yeterli gelmiyor.

Buna

Çaylı Kahve –  Çin

Hong Kong’da başta olmak üzere Çin’in her yerinde çaylı kahve kültürü oldukça yaygındır. Yine yabancısı olan için ilginç gelse de geleneksel olarak fazlasıyla tüketilen kahve; sütle hazırlanan çayın içine kahve çekirdekleri atılarak yapılıyor. Görüntü olarak mükemmel olduğundan şüphe etmem lakin tadına alışmak gerekiyor…

Çaylı kahve

Farklı ülkelerde daha farklı şekillerde yapılan kahveler de vardır. Tabi her birini anlatmak zor olsa da tanık olduğumuz kahve türlerini sizlere tanıtmaya devam edeceğim…

Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Pingback: Sokakları Buram Buram Kahve Kokan 10 Avrupa Şehri - Seyahat Rehberi on 27 Nisan 2017

İlginizi Çekebilir
İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

15 Ağustos 2017
82 views
Sihirli Bir Dünyaya Yolculuk: Phuket

Sihirli Bir Dünyaya Yolculuk: Phuket

10 Ağustos 2017
97 views
Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

20 Temmuz 2017
156 views
Tayland’ın Mucizevi Adaları

Tayland’ın Mucizevi Adaları

18 Temmuz 2017
119 views
Dünyanın En Güzel 10 Adası

Dünyanın En Güzel 10 Adası

30 Haziran 2017
250 views