Seyahat Planınızı Şekillendirecek Altın Değerinde Tavsiyeler

İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

Balıkesir’in Tatil Cenneti : Altınoluk

İzmir’de Gezilecek 9 Yer

Dünyanın En İlginç Kahveleri

Yurtdışı Seyahat Rehberi 16 Mart 2017
266 views

“Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı vardır” derler… Derler demesine de hatırının kimin aklında kaç yıl kalacağı bilinmeyeceği gibi çeşitlerinin de ne kadar çok olduğunu sıralamak, o kadar bilinmezdir.

Türkiye’de veya dünyanın herhangi bir yerine gidin… Seyahatin yorucu tarafından kurtulmak için kendinizi bir kafeteryaya veya daha klasik olarak bir kahvehaneye atarsınız. Yorgunluğa en iyi gelecek şey de hiç şüphesiz kahvedir. Kahve anlayışı; ülkemizde hazır kahveler geleneksel anlamda Türk kahvesi, biraz daha modern anlamda ise hazır kahvelerden ibarettir. Ancak Avrupa ve diğer dünya ülkelerinde çok daha farklı bir kahve alışkanlığı vardır. Mesela Avrupa’da Espresso, Vietnam, Norveç, İsveç ve Macaristan’da ise “yumurtalı kahve” anlayışı hakimdir. Yani damak tadınızın hiç alışık olmadığı tatlarda kahvelerle karşılaşabilirsiniz. İsterseniz dünyanın farklı yerlerinden farklı kahve çeşitlerinden söz ederek yazımızın akışına kapılmaya başlayalım.

Dünyanın en ilginç kahveleri

Vietnam, Norveç, İsveç ve Macaristan – Yumurtalı Kahve

Yumurtayı sever misiniz? Sanırım 10 kişiden 3 kişi yumurtayı sever. Ancak “yumurtalı kahve” desem? Sanırım çoğu kişi garip karşılayacaktır. Vietnam başta olmak üzere Norveç, İsveç ve Macaristan’da ise bu kültür çok yaygındır. Yumurtanın sarısına toz şeker eklenir, 5 dakika kadar çırpılır ve Vietnam’ın ünlü kahvesi eklenir. Bir de isteğe bağlı olarak bal veya reçel de eklenir. Alışık olunmayan bir kahve türü olsa da bir gün bu ülkelere yolunuz düşerse en azından deneyimlemenizi öneririm.

Yumurtalı kahve

Baharatlı Kahve –  Fas

Fas ve baharat ikilisi, tarihin binlerce yıl ötesinden tanıdık bir sima gibi karşımıza çıkar. Berberi kültüründen gelen bu gelenek, kahvede de kendini gösteriyor. Argan yağı ile birlikte genellikle turlarda ikram edilen baharatlı kahve, herkesin içebileceği bir kahve türü olmasa da hazır Fas turu yapmışken tadına bakmanızı öneririm.

Baharatlı kahve

Pharisaer – Almanya

Çırpılmış krema ve filtre kahvenin karışımından oluşan Pharisaer kahvesi, Almanlara ait bir kahve türüdür. Bu kahve, en az biz Türklerin geleneksel olarak tükettiğimiz Türk kahvesi kadar popülerdir. Tadı biraz farklı ama lezzetine bakmaya değer diye düşünüyorum.

Pharisaer

Buna – Etiyopya

Türklerde çay, Etiyopyalılarda ise Buna… Buna, Etiyopya’nın geleneksel kahvesidir. Ülkenin sembol içeceklerinden biri olan Buna, aslında çok da kahveye benzemiyor. Dünyanın farklı yerlerinde tüketilse de sanırım anavatanında tüketildiği kadar hiçbir yerde tüketilmiyor bu kahve türü. İbikli büyük bir kapta hazırlanan kahve, kömür ateşinde pişirilip fincan ile ikram ediliyor. Yabancısı olanlar her ne kadar tek fincanla yetinseler de Etiyopya’nın yerlileri için bir fincan yeterli gelmiyor.

Buna

Çaylı Kahve –  Çin

Hong Kong’da başta olmak üzere Çin’in her yerinde çaylı kahve kültürü oldukça yaygındır. Yine yabancısı olan için ilginç gelse de geleneksel olarak fazlasıyla tüketilen kahve; sütle hazırlanan çayın içine kahve çekirdekleri atılarak yapılıyor. Görüntü olarak mükemmel olduğundan şüphe etmem lakin tadına alışmak gerekiyor…

Çaylı kahve

Farklı ülkelerde daha farklı şekillerde yapılan kahveler de vardır. Tabi her birini anlatmak zor olsa da tanık olduğumuz kahve türlerini sizlere tanıtmaya devam edeceğim…

Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Pingback: Sokakları Buram Buram Kahve Kokan 10 Avrupa Şehri - Seyahat Rehberi on 27 Nisan 2017

Bunlar da var!
Balıkesir’in Tatil Cenneti : Altınoluk

Balıkesir’in Tatil Cenneti : Altınoluk

14 Ağustos 2017
42 views
Varşova’da bir gün;

Varşova’da bir gün;

2 Aralık 2015
1.646 views
Türkiye’deki Saklı Cennet: Burhaniye

Türkiye’deki Saklı Cennet: Burhaniye

10 Mayıs 2017
164 views
Kaş’ta Görmeniz Gereken 10 Yer

Kaş’ta Görmeniz Gereken 10 Yer

10 Haziran 2017
191 views
Üsküp Gezi  Rehberi

Üsküp Gezi Rehberi

29 Kasım 2015
1.253 views
Zelve Vadisi, Avanos, Kapadokya

Zelve Vadisi, Avanos, Kapadokya

28 Mayıs 2017
147 views
Yedi harikadan biri; Petra

Yedi harikadan biri; Petra

1 Aralık 2015
1.134 views
Canberra’ya rüya gibi bir yolculuk

Canberra’ya rüya gibi bir yolculuk

29 Aralık 2015
1.088 views