Manisa’da Doğayla Buluşma Noktası: Kız Köprüsü

Bir Çığ Gibi Büyüyen Hayran Kitlesine Sahip Game Of Thrones Dizi Mekanları

Bulgaristan’da Yapılacak Şeyler

Kültürlerin Geçiş Noktası: Bulgaristan

Fas Turu ile Büyülü Bir Atmosfere Adım

Yurtdışı Seyahat Rehberi 20 Mayıs 2017
234 views

Ortadoğu bölgesinin kendinden en çok söz ettiren ülkesi Fas, tarihi, kültürü, Avrupa ile Arap yaşamını bir arada sunmasıyla seyahatçilerin seyahat listesinde yer alan bir ülkedir.

Farklı mimariler, çöllerin kızgın kumları, olağanüstü senteziyle hayranlık bırakan Marakeş ve daha birçok yönü bir arada bulabileceğiniz Fas’ta heyecanın doruğa çıkacağı bir tatil gerçekleştirebilirsiniz. Ben de bu konuda sizlere yardımcı olarak ülkenin genel yapısından, tarihinden, kültüründen ve gezilecek yerlerinden söz ederek tatil öncesi hazırlıklarınızı yaparken fikir vermeye çalışacağım, umarım faydalı olur…

Fas

Fas için “El Mağrip” denir. Bunun nedenini kesin olarak bilmesek de Arap ve Berberilerin ülkeye kattıkları değer ve renklerden kaynaklandığını düşünüyorum, Ortadoğu ülkelerinden olmasına rağmen yaşam kalitesi, stili ve sahip olduğu değerleriyle diğer ülkelerden çok daha farklı bir profil çizdiği kesin. Belki de tüm bu sentezlerin bir araya gelmesiyle oluşturduğu hoş atmosferinden dolayı buraya “Batıdaki yer” anlamına gelen “El Mağrip” yakıştırması yapılıyor.

Fas

Fas geneline yayılan tütsü kokuları en çok da Marakeş’te kendini hissettiriyor. Henüz adım atar atmaz kendinizi farklı bir yerde ve farklı bir tarihi döneme gitmiş gibi hissetmeye başlıyorsunuz bile. Şehrin cazip birçok noktası var ancak hiçbiri Djemaa El-Fna (Cema ül Fena) “Kıyamet Meydanı” kadar anlatılmaya değer değil. Yılan oynatıcılarında kapişonlu satıcılara, sokak dansçılarından hokkabazlara kadar her türden insan ve her telden bir şeyler bulabiliyorsunuz.

Kıyamet Meydanı

Fas’ın turistik kenti Marakeş, sadece bu yönüyle değil bir sahip olduğu iklimiyle de kendinden söz ettiriyor. En soğuk kış günlerinde bile burada hava sıcaklığı 20 derecenin altına düşmüyor. Bu da şehre farklı bir ivme kazandırarak turistlerin yıl boyu buraya tatil için gelmelerini sağlıyor.

Marakeş

Tarihi yapılarıyla dikkat çekici bir kent olmayı başaran Marakeş’te en çok dikkatleri celbeden yer Koutoubia Camii’dir. Burası, 12. Yüzyıldan kalma bir yerdir ve dikkat çekiciliği sadece tarihi ile değil bir de sahip olduğu minaresidir. Koutoubia Minaresi, şehrin sembolüdür ve kaybolanlar için adeta yol gösterici bir pusula gibidir.

Koutoubia Camii

Yerel Tatlar ve Otantik Eşya Cenneti Marakeş

19. yüzyıl mimarisi ile kendini gösteren Bahia Sarayı, Marakeş’in önemli kültürel miraslardan biridir. Dönemin kralının kendisi ve haremi için yaptırdığı saray, kralın ölümünden sonra yağmalanmış fakat bugüne gelinceye dek ihtişamından bir şey kaybetmediğini rahatlıkla söyleyebilirim. Özellikle motifleri ve desenleri ile daha bir göz dolduran Bahia Sarayı, Makareş’in gezilecek en güzel yerlerinden biridir.

Bahia Sarayı

Fas, uzun yıllar Fransız sömürgesi altında kalmış ve bunun etkisiyle ülkede ikinci dil olarak Fransızca konuşulmaktadır. Marakeş’te de durum bundan farksız değil. “Souq” olarak adlandırılan kapalı çarşıda, hediyelik eşyadan yerel ürünlere kadar birçok kategoriden ucuz alışveriş yapabilirsiniz, şayet Fransızca biliyorsanız çok daha şanslı olduğunuzu söyleyebilirim, pazarlık konusunda bir hayli yardımı dokunacaktır.

souq

Atlantik’in Koynundaki Melez Güzel: Kazablanka

Hollywood’a ilham kaynağı olan kent Kazablanka, Fas’ın en önemli şehirlerinden biridir. Bu arada Fas’a gitmek için vize çıkartmanıza gerek olmadığını söyleyelim ve devam edelim… Kazablanka, ülkenin ekonomik anlamda en gelişmiş şehridir. Bu yönü ve sahip olduğu mimariler yönüyle kesinlikle gidilmesi gereken yerlerden biridir.

Kazablanka

Kazablanka’nın mimari yapısını ve tarihi güzelliğini en iyi şekilde sergileyen II. Hasan Camii, Kral II. Hasan zamanında yapılmış devasa bir camidir. Caminin dikkat çekici minaresi, dünyanın en uzun minaresi olarak kabul ediliyor ve caminin önündeki boş alanda 105 bin kişinin ibadet edebileceği koca bir meydan yer alıyor.

II. Hasan Camii

18. yüzyılda İspanyol tüccarlar tarafından “Kazablanka” adı verildi şehre fakat uzun yıllar Fransız sömürgesi altında kalmasından dolayı şehirde Fransız stilinin daha fazla görüldüğünü söylemek gerekiyor. Dokusu, yapıları ve tarihi ile ilham veren bir şehir olmasının yanında sahip olduğu yumuşak iklimi tatilcilerin rahat vakit geçirmelerine yardımcı oluyor. Atlantik Okyanusu’nun koynunda yer alan Kazablanka’da Kordon Boyu bölgesi en çok ziyaretçi çeken noktadır.

Kazablanka’da Kordon Boyu

Su sporları, yürüyüş veya dalış yapmak isteyenler için olanaklarıyla güzellikler sunan Kordon Boyu, aklınızda güzel anılarıyla yer edinecek.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

15 Ağustos 2017
80 views
Sihirli Bir Dünyaya Yolculuk: Phuket

Sihirli Bir Dünyaya Yolculuk: Phuket

10 Ağustos 2017
97 views
Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

20 Temmuz 2017
153 views
Tayland’ın Mucizevi Adaları

Tayland’ın Mucizevi Adaları

18 Temmuz 2017
116 views
Dünyanın En Güzel 10 Adası

Dünyanın En Güzel 10 Adası

30 Haziran 2017
245 views
Bunlar da var!
Trakya’nın sakin şehri; Edirne

Trakya’nın sakin şehri; Edirne

6 Aralık 2015
2.196 views
Alanya Kalesi, Alanya

Alanya Kalesi, Alanya

15 Haziran 2017
155 views
Yüzen şehir Venedik

Yüzen şehir Venedik

3 Mayıs 2017
262 views
Valencia Gezi Rehberi

Valencia Gezi Rehberi

28 Kasım 2015
1.197 views
Manisa’da Gezilecek 4 Doğa Harikası

Manisa’da Gezilecek 4 Doğa Harikası

13 Mayıs 2017
224 views
Nefis Yöresel Bayram Tatlıları

Nefis Yöresel Bayram Tatlıları

21 Haziran 2017
204 views
Aya Tekla Kilisesi, Mersin

Aya Tekla Kilisesi, Mersin

19 Haziran 2017
135 views
Beyrut Gezi Rehberi

Beyrut Gezi Rehberi

29 Kasım 2015
1.494 views