İstanbul’da Denize Girebileceğiniz 10 Yer

Dünyanın Tırmanışı En Tehlikeli Tepeleri

Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

İçinizi Isıtacak Rengarenk Sokaklar

Gazimagosa’da tatile ne dersiniz?

Yurtdışı Seyahat Rehberi 20 Nisan 2017
146 views

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Akdeniz adası olmakla birlikte tarihi geçmiş bakımından zengin bir yerdir. Ülkemiz için “yavru vatan” dünya turizmi için ise vazgeçilmez destinasyondur.

Kıbrıs, gezilecek ve görülecek yerleriyle dolu doluya tatil yaşayabileceğiniz güzelliklere ev sahipliği yapan bir ada ülkesidir. Ülkenin her kenti kendi başına önem taşır. Tarihi açıdan, kültürel açıdan veya doğal güzellikler açısından… Bir de Gazimagosa var ki bu kent, ülkenin kaderini değiştirmede büyük bir rol üstleniyor. Çünkü hem tarih, hem doğal güzellik hem de geniş plajlarıyla mükemmel bir destinasyondur Gazimagosa.

Gazimagosa

Milattan önce 3. Yüzyılda kurulan şehir, sahip olduğu kültürel miraslarıyla ön plana çıkıyor. Tarihin derin sayfalarından günümüze kadar gelebilmiş eserleri, kentin önceki döneme ait mimari eserleri ve daha birçok yönü incelenmeye değer güzellikler sergilemektedir. Tüm bunları bir araya getirdiğinizde ise Gazimagosa’nın neden bu kadar popüler olduğunu çok daha iyi anlarsınız.

Gazimagosa

Tarihi açıdan çok sayıda mirası günümüze taşıyan Gazimagosa, özellikle bazı alanlarıyla daha fazla görülmeyi hak eden bir kenttir. Şimdi dilerseniz buraları birlikte kısaca gözden geçirmeye başlayalım.

Lala Mustafa Paşa Camii

1298-1312 yılları arsında yapılan Lala Mustafa Paşa Camii, Gazimagosa’nın ziyaret edilmesi gereken ilk yerlerinden biridir. Tahmin edebileceğiniz üzere burası katedral olarak inşa edilmiştir. Muhteşem bir yapı olarak kentin merkezinde yer alan Eski ismi ile St. Nicholas Katedrali (Lala Mustafa Paşa Camii), gotik mimari tarzı ile inşa edilmiştir. Kıbrıslıların büyük önem verdiği bu cami, Akdeniz’in en görkemli yapısı olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Cami olma tarihi, 1571 yılına dayanıyor. “Kıbrıs’ın Fatihi” olarak nam yapan Lala Mustafa Paşa, burayı fethettiğinde katedrali camiye dönüştürmüştür.

Lala Mustafa Paşa Camii

Namık Kemal Müzesi

Gazimagosa’daki Venedik Sarayı’nın bahçesinde yer alan Namık Kemal Müzesi, kentin ziyaret edilmesi gereken bir diğer noktasıdır. Ünlü şair Namık Kemal sürgüne gönderildiğinde, 38 ay boyunca burada hapis kalmıştır. Bu yönü ile Türk edebiyat dünyası için önemli bir yere sahip olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

Namık Kemal Müzesi

Altın Kumsal

Tarihi zenginlikleri kadar doğal alanlarıyla da dikkatleri üzerine çeken Gazimagosa’da yaz aylarını değerlendirirken uğramanız gereken yerlerden birinin Altın Kumsal olduğunu unutmayın. Burası, hem gezi noktası olması açısından hem de tarihi açısından önemli bir noktadır. Zira mitolojide güzellik tanrıçası Afrodit’in doğduğu yer olarak geçiyor. Mükemmel kumsalı ve güneşin teni yaladığı bu yer, tatil yaparken en çok aklınızda kalacak yerlerden biri olacaktır.

Altın Kumsal

Glapsides Plajı

Dalış meraklıları veya yüzmeyi farklı bir kulvarda denemek isteyenler için en güzel yerlere sahip olan Glapsides Plajı, Gazimagosa’nın en seçkin noktalarından biridir. Kent merkezine yaklaşık 6 km. uzaklıkta yer alan plaj, tüm güzelliklerini cömertçe misafirlerine sunmaktadır. Keyfine doyum olmaz bir tatil yaşamak ve şehrin kalabalık hayatından uzaklaşmak için bu güzel noktaya uğramanızı öneriyoruz.

Glapsides plajı

Kıbrıs’ın en önde gelen destinasyonlarından Gazimagosa hakkında verdiğimiz bu bilgileri değerlendirerek tatilinize değişik renkler katabilir, hayal ettiğinizden çok daha fazlasını elde ederek hoşça vakit geçirebilirsiniz.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Tayland’ın Mucizevi Adaları

Tayland’ın Mucizevi Adaları

18 Temmuz 2017
36 views
Dünyanın En Güzel 10 Adası

Dünyanın En Güzel 10 Adası

30 Haziran 2017
91 views
Orta Çağ’ın Yıldızı; Floransa

Orta Çağ’ın Yıldızı; Floransa

23 Haziran 2017
64 views
Yok Olacak Cennet: Maldivler

Yok Olacak Cennet: Maldivler

14 Haziran 2017
121 views
8 Adımda PRAG Keşfi

8 Adımda PRAG Keşfi

14 Haziran 2017
112 views
Bunlar da var!
Baltıkların en güzel şehri; Riga

Baltıkların en güzel şehri; Riga

23 Aralık 2015
1.500 views
Küba Gezi Rehberi

Küba Gezi Rehberi

10 Nisan 2017
154 views
Bandırma Vapuru Müzesi

Bandırma Vapuru Müzesi

31 Mayıs 2017
120 views
Karayiplerin incisi; Bahamalar

Karayiplerin incisi; Bahamalar

19 Aralık 2015
1.433 views
Amazon Adası ve Amazon Köyü, Samsun

Amazon Adası ve Amazon Köyü, Samsun

5 Haziran 2017
118 views
Aspen, Colorado Kayak Merkezi

Aspen, Colorado Kayak Merkezi

7 Aralık 2015
1.889 views
Mersin’de Görülmesi Gereken 10 Yer

Mersin’de Görülmesi Gereken 10 Yer

23 Mayıs 2017
143 views