Seyahat Planınızı Şekillendirecek Altın Değerinde Tavsiyeler

İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

Balıkesir’in Tatil Cenneti : Altınoluk

İzmir’de Gezilecek 9 Yer

Giethoorn Gezi Rehberi

Yurtdışı Seyahat Rehberi 21 Nisan 2017
243 views

Bir yer düşünün ki araba seslerinden uzak, kulaklara çalınan su sesleri ve tabi sıcak ve samimi insanlar… “Böyle bir yer mümkün mü?” demeyin çünkü mümkün…

Hollanda’nın masalsı köyü Giethoorn, tam da anlattığımız gibi bir yer. Hatta fazlası var, eksiği yok. Köyde araba kullanımı yasak, hoş kullanılacak bir yol da yok zaten. Ulaşım, botlarla su kanallarında gerçekleştiriliyor hatta köylüler koyun ve keçilerini otlatmaya götürürken de yine bot kullanıyor. 13. Yüzyılda kalma Giethoorn Köyü, doğanın en muhteşem yönleriyle ön plana çıkıyor ve tabi ki başında bahsettiğimiz gibi sıcak ve samimi insanların yaşadığı bir yerdir burası. Zira bu köyde birbirini gören iki kişi selamlaşmadan geçmezler.

Giethoorn gezi rehberi

Avrupa’nın göbeğinde yer almak ve buna rağmen araba gürültüsünün olmamasını düşünmek. UNESCO (Dünya Kültür Mirasları Listesi)’da yer alan köy en çok da ahşaptan yapılmış köprüleriyle göze çarpıyor. Bu köprüler köy halkının botlarına ulaşmak için kullandıkları özel geçitlerdir. Bu yollar dışında başka yollardan söz etmek kesinlikle mümkün değil. Sadece son zamanlarda köyde kurulan bisiklet yollarını bu köprülere ilave edebiliriz. “Kuzeyin Venedik’i” olarak adlandırılan Giethoorn, 1958 yılında çekilen “Fanfare” adlı komedi filminden sonra daha bir parlak bir konuma yükselmeyi başarmıştır. Her geçen gün turizm dünyasında daha fazla parlak yerlere gelmeyi başaran Hollanda’nın masalsı köyü, tatil zamanlarınızı değerlendirmek ve doğanın müthiş atmosferini solumak için en güzel gezi noktalarından biridir.

Giethoorn gezi rehberi

Giethoorn’da neler yapılır?

Aktivite bakımından birçok aktivitenin gerçekleştirilebildiği Giethoorn’da aklınıza gelebilecek tüm tatil aktivitelerini gerçekleştirebilirsiniz. Mesela yorulduğunuzda, evlerin arasında yer alan botlara binerek yolunuza devam edebilirsiniz.

Köyde market bulunmuyor dolayısıyla köye gitmeden önce yanınızda yiyecek bir şeyler götürmeniz daha doğru olacaktır. Botlarla köyü gezerken bir şeyler yudumlamak çok daha farklı keyif verici bir aktivite olarak değerlendirilebilir.

Giethoorn gezi rehberi

Giethoorn’u gezmek için bot kiralamanız şart. Bunu internet üzerinden yapabileceğiniz gibi otobüsten indiğinizde bot kiralama yerlerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

Sularda seyretmenin keyfini daha önce yaşamadıysanız bir ilk olacaktır. İlk olmakla birlikte ilk defa karşılaşacağınız birçok detay da kendini gösterecektir. Mesela restoranlarla fazlasıyla karşılaşacaksınız burada. Yemek saatlerinizi suya nazır bir yerde değerlendirmek herhalde yeteri kadar keyif verir diye düşünüyorum.

Giethoorn gezi rehberi

Giethoorn’da gezilecek ve görülecek yerler

Museum de Oude Aarde

Doğal taşlar, her insanda merak uyandırır. Giethoorn’un da kendine ait doğal taşları vardır ve bunlar bir müzede sergileniyor. Mueum de Oude Aarde adındaki bu müzede, köyün değerli taşları sergileniyor. Burayı ziyaret ederek taşların sunduğu güzellikleri değerlendirme imkanı bulabilirsiniz.

Museum de Ouade Aarde

The Histomobil Müzesi

Her ne kadar köyde araba ulaşımı olmasa da klasik arabaları görebileceğiniz bir müze bulunuyor. Köy turu yaparken böylesine bir yeri incelemek tatilinize renk katacaktır. The Histomobil Müzesi ile zamanınızı daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Het Olde Maat Uus

Köy, 13. Yüzyıldan kalma bir yerleşim yeri. Dolayısıyla kendine has yaşam biçimi burada en ön plana çıkan detaylar arasında yer alıyor. Tüm bunları görmek için Giethoorn’da gezinirken uğramanız gereken yer Het Olde Maat Uus olmalıdır. Yıllar boyu insanların nasıl bir yaşam sergilediklerine tanıklık eden bu tarihi çiftlik, köy hakkında daha net bilgi edinmenizi sağlayacaktır.

Het Olde Maat Uus

Giethoorn’a nasıl gidilir?

Hollanda’nın Amsterdam kentine ulaştıktan sonra 3 saatlik bir araba yolculuğu ile Giethoorn’a ulaşım sağlanabiliyor. Otobüs yolculuğu 3 saat sürse de özel araç kiraladığınızda bu yolculuk süresi yarı yarıya düşüyor. Ancak şunu belirtmeden geçmememiz gerekiyor. İki şekilde de yolculuk yaptığınızda köyün içerisine kadar araçla gidemiyorsunuz yani kısa bir süreliğine “tabana kuvvet” demeniz gerekiyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Vail, Colorado Kayak Merkezi

Vail, Colorado Kayak Merkezi

10 Aralık 2015
1.504 views
Antik yunan şehri; Atina

Antik yunan şehri; Atina

19 Aralık 2015
544 views
Kapadokya’da balon turu

Kapadokya’da balon turu

25 Mart 2017
382 views
Tokat’ta gezilebilecek harika yerler

Tokat’ta gezilebilecek harika yerler

15 Şubat 2017
324 views
Türkiye’nin En Popüler 5 Çarşısı

Türkiye’nin En Popüler 5 Çarşısı

19 Mayıs 2017
232 views