Manisa’da Doğayla Buluşma Noktası: Kız Köprüsü

Bir Çığ Gibi Büyüyen Hayran Kitlesine Sahip Game Of Thrones Dizi Mekanları

Bulgaristan’da Yapılacak Şeyler

Kültürlerin Geçiş Noktası: Bulgaristan

Giethoorn Gezi Rehberi

Yurtdışı Seyahat Rehberi 21 Nisan 2017
316 views

Bir yer düşünün ki araba seslerinden uzak, kulaklara çalınan su sesleri ve tabi sıcak ve samimi insanlar… “Böyle bir yer mümkün mü?” demeyin çünkü mümkün…

Hollanda’nın masalsı köyü Giethoorn, tam da anlattığımız gibi bir yer. Hatta fazlası var, eksiği yok. Köyde araba kullanımı yasak, hoş kullanılacak bir yol da yok zaten. Ulaşım, botlarla su kanallarında gerçekleştiriliyor hatta köylüler koyun ve keçilerini otlatmaya götürürken de yine bot kullanıyor. 13. Yüzyılda kalma Giethoorn Köyü, doğanın en muhteşem yönleriyle ön plana çıkıyor ve tabi ki başında bahsettiğimiz gibi sıcak ve samimi insanların yaşadığı bir yerdir burası. Zira bu köyde birbirini gören iki kişi selamlaşmadan geçmezler.

Giethoorn gezi rehberi

Avrupa’nın göbeğinde yer almak ve buna rağmen araba gürültüsünün olmamasını düşünmek. UNESCO (Dünya Kültür Mirasları Listesi)’da yer alan köy en çok da ahşaptan yapılmış köprüleriyle göze çarpıyor. Bu köprüler köy halkının botlarına ulaşmak için kullandıkları özel geçitlerdir. Bu yollar dışında başka yollardan söz etmek kesinlikle mümkün değil. Sadece son zamanlarda köyde kurulan bisiklet yollarını bu köprülere ilave edebiliriz. “Kuzeyin Venedik’i” olarak adlandırılan Giethoorn, 1958 yılında çekilen “Fanfare” adlı komedi filminden sonra daha bir parlak bir konuma yükselmeyi başarmıştır. Her geçen gün turizm dünyasında daha fazla parlak yerlere gelmeyi başaran Hollanda’nın masalsı köyü, tatil zamanlarınızı değerlendirmek ve doğanın müthiş atmosferini solumak için en güzel gezi noktalarından biridir.

Giethoorn gezi rehberi

Giethoorn’da neler yapılır?

Aktivite bakımından birçok aktivitenin gerçekleştirilebildiği Giethoorn’da aklınıza gelebilecek tüm tatil aktivitelerini gerçekleştirebilirsiniz. Mesela yorulduğunuzda, evlerin arasında yer alan botlara binerek yolunuza devam edebilirsiniz.

Köyde market bulunmuyor dolayısıyla köye gitmeden önce yanınızda yiyecek bir şeyler götürmeniz daha doğru olacaktır. Botlarla köyü gezerken bir şeyler yudumlamak çok daha farklı keyif verici bir aktivite olarak değerlendirilebilir.

Giethoorn gezi rehberi

Giethoorn’u gezmek için bot kiralamanız şart. Bunu internet üzerinden yapabileceğiniz gibi otobüsten indiğinizde bot kiralama yerlerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

Sularda seyretmenin keyfini daha önce yaşamadıysanız bir ilk olacaktır. İlk olmakla birlikte ilk defa karşılaşacağınız birçok detay da kendini gösterecektir. Mesela restoranlarla fazlasıyla karşılaşacaksınız burada. Yemek saatlerinizi suya nazır bir yerde değerlendirmek herhalde yeteri kadar keyif verir diye düşünüyorum.

Giethoorn gezi rehberi

Giethoorn’da gezilecek ve görülecek yerler

Museum de Oude Aarde

Doğal taşlar, her insanda merak uyandırır. Giethoorn’un da kendine ait doğal taşları vardır ve bunlar bir müzede sergileniyor. Mueum de Oude Aarde adındaki bu müzede, köyün değerli taşları sergileniyor. Burayı ziyaret ederek taşların sunduğu güzellikleri değerlendirme imkanı bulabilirsiniz.

Museum de Ouade Aarde

The Histomobil Müzesi

Her ne kadar köyde araba ulaşımı olmasa da klasik arabaları görebileceğiniz bir müze bulunuyor. Köy turu yaparken böylesine bir yeri incelemek tatilinize renk katacaktır. The Histomobil Müzesi ile zamanınızı daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Het Olde Maat Uus

Köy, 13. Yüzyıldan kalma bir yerleşim yeri. Dolayısıyla kendine has yaşam biçimi burada en ön plana çıkan detaylar arasında yer alıyor. Tüm bunları görmek için Giethoorn’da gezinirken uğramanız gereken yer Het Olde Maat Uus olmalıdır. Yıllar boyu insanların nasıl bir yaşam sergilediklerine tanıklık eden bu tarihi çiftlik, köy hakkında daha net bilgi edinmenizi sağlayacaktır.

Het Olde Maat Uus

Giethoorn’a nasıl gidilir?

Hollanda’nın Amsterdam kentine ulaştıktan sonra 3 saatlik bir araba yolculuğu ile Giethoorn’a ulaşım sağlanabiliyor. Otobüs yolculuğu 3 saat sürse de özel araç kiraladığınızda bu yolculuk süresi yarı yarıya düşüyor. Ancak şunu belirtmeden geçmememiz gerekiyor. İki şekilde de yolculuk yaptığınızda köyün içerisine kadar araçla gidemiyorsunuz yani kısa bir süreliğine “tabana kuvvet” demeniz gerekiyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

15 Ağustos 2017
82 views
Sihirli Bir Dünyaya Yolculuk: Phuket

Sihirli Bir Dünyaya Yolculuk: Phuket

10 Ağustos 2017
97 views
Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

Dünyanın En Etkileyici 11 Çölü

20 Temmuz 2017
156 views
Tayland’ın Mucizevi Adaları

Tayland’ın Mucizevi Adaları

18 Temmuz 2017
119 views
Dünyanın En Güzel 10 Adası

Dünyanın En Güzel 10 Adası

30 Haziran 2017
250 views
Bunlar da var!
Tarihin doğayla buluşma noktası; Serik

Tarihin doğayla buluşma noktası; Serik

21 Kasım 2015
1.945 views
Bodrum ile keyifli tatiller

Bodrum ile keyifli tatiller

24 Nisan 2017
242 views
Kapadokya’da balon turu

Kapadokya’da balon turu

25 Mart 2017
470 views
Esra Garden Hotel İncelemesi

Esra Garden Hotel İncelemesi

11 Nisan 2017
318 views
İzmir’in güzel ilçesi Yeni Foça

İzmir’in güzel ilçesi Yeni Foça

15 Nisan 2017
295 views
Türkiye’nin turizmde ki yüzü; Uludağ

Türkiye’nin turizmde ki yüzü; Uludağ

10 Aralık 2015
1.365 views